این در حالی است که روش های نوین درمان ناباروری یا انجماد سلول تخمک و اسپرم می تواند سال ها بعد از اینکه افراد شریک خود را یافتند به کمک شان بیاید. از سوی دیگر طبق آمارهای وزارت بهداشت ۲۰درصد زوج های ایرانی نابارور هستند که این آمار از نظر میانگین جهانی رقم بالایی است. ناباروری علت های مختلفی دارد و آن طور که رئیس مرکز باروری و ناباروری اصفهان می گوید، عمده ترین دلیل این مسئله آلودگی هوا، وجود بیش از حد سرب در هوای تنفسی، استفاده از ظروف یکبار مصرف، اختلالات هورمونی، عفونت ها، امواج الکترومغناطیس، استرس ها و فشارهای زندگی روزمره است.

اخیرا پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت خبری منتشر کرد که نخستین نوزاد حاصل از عمل فریز در بیمارستان شهید بهشتی کاشان از مادری ۲۷ساله متولد شد؛ درحالی که این نخستین نوزاد نبوده و سال هاست که از طریق این روش کودکان بسیاری به دنیا آمده اند. دکتر محمدمهدی آخوندی، رئیس انجمن علمی جنین شناسی و بیولوژی تولید مثل در گفت وگو با همشهری این خبر را ناشی از تجاری شدن خبرهای پزشکی می داند و می گوید:

متأسفانه خبر های پزشکی جنبه تجاری یافته و یافته هایی که سال ها قبل به دست آمده در قالب خبر های تازه به مردم ارائه می شود. حدود ۳۵سال است که از تکنیک های نوین ناباروری که نخستین بار در سال۱۹۷۸ در انگلیس ابداع شده است، می گذرد و به دنبال آن تکنیک های متعددی برای درمان و تشخیص موفق ابداع شده است. بیش از ۴۵فعالیت در مورد بخش های جنین شناسی در کشور انجام می شود. در سال۱۳۶۹ نخستین مراکز لقاح خارج رحمی در یزد و بعد در تهران شروع به کار کردند و همزما ن تکنیک های فریز جنین مورد استفاده قرار می گرفت.

برای انجماد سلول جنسی ۲روش وجود دارد؛ در روش اول یا همان انجماد آهسته با صرف مدت زمان ۵/۱ تا ۲ ساعت جنین از دمای طبیعی با ازت مایع یا بخار به منهای ۱۹۶درجه رسانده می شود. این دما جنین ۲۳روزه ای را که یک سلول بسیار کوچک است - آنقدر که بدون ابزار دیده نمی شود - از رشد و تکثیر بازمی دارد. با این روش ۵۰ تا ۶۰ درصد جنین ها بعد از ذوب شدن قابل استفاده بودند. هم اکنون کودکانی به دنیا آمده و بزرگ شده اند که با این تکنیک در زمان جنینی بیش از ۱۰سال به صورت فریزشده نگهداری شده بودند.

حدود ۳۴سال پیش تکنیک جدید انجماد سریع ابداع شد که هم جنین ها به بهترین کیفیت فریز شوند و هم پس از ذوب شدن تعداد بیشتری جنین برای انتقال به رحم مادر سالم باقی بمانند. حدود ۹۰درصد جنین ها در این روش به شکل طبیعی می توانند مورد استفاده مجدد قرار بگیرند. این تکنیک به متخصصان اجازه داد که تخمک را نیز در دمای منهای ۱۹۶درجه در تانک ازت منجمد کنند. به گفته دکتر محمدمهدی آخوندی، رئیس انجمن علمی جنین شناسی و بیولوژی تولیدمثل، تا پیش از این دستاورد، تخمک با استفاده از روش اول انجماد از بین می رفت.

این روش به زوجینی که به دلایل ازدواج دیرهنگام یا مشکلات بیماری ها شانس تشکیل جنین را ندارند، امکان می دهد که در آینده چنین کاری را با سلول های سالم تر انجام دهند. از آنجایی که شیمی درمانی، سلول های در حال تکثیر را از بین می برد بنابراین کودکی که مبتلا به سرطان می شود نیز در معرض نابارورشدن است. بنابراین توصیه می شود که سلول های اسپرم یا تخمک ساز ذخیره شود. در شرایط طبیعی که براساس سیکل هورمونی لقاح، بیش از یک تخمک آزاد نمی شود(البته در موارد معدودی ۲ یا ۳ تخمک آزاد می شود) در نتیجه در نهایت یک جنین تولید می شود. برای فریز تخمک ابتدا باید تحریک تخمک گذاری انجام شود. در شرایط لقاح خارج رحمی به دلیل میزان بالای هورمون ها، تعداد تخمک رهاشده نیز بیشتر می شود، در نتیجه شانس باروری نیز افزایش می یابد.

البته در این روش بعضا حدود ۳۰تخمک به دست می آید که چندان مناسب نیست؛ به خصوص انجام این کار در مراکزی که امکان فریز کردن جنین را نداشته باشند. به گفته دکتر محمدمهدی آخوندی رئیس پژوهشگاه ابن سینا، در بهترین حالت ۱۵تخمک باید از طریق تحریک هورمونی به دست بیاید و تحریک بیش از حد مناسب نیست. این تخمک با روش های IVF یا میکرو اینجکشن به رحم مادر منتقل می شود و بقیه در دسته های سه تایی برای حاملگی های بعدی یا دور جدید درمان کسانی که نابارور هستند، فریز می شود.

با تکنیک های نوین افرادی که هنوز ازدواج نکرده اند و بیم یائسگی دارند، می توانند به مراکز درمان ناباروری مراجعه کرده و پس از اینکه تخمک به مرحله بلوغ آزمایشگاهی رسید آن را برای مراحل بعدی منجمد کنند. همچنین افرادی که ناچار به شیمی درمانی هستند، می توانند از بافت کوتکس یا غشای تخمدان که تخمک ها درون آن قرار دارند طی عمل جراحی لاپاراسکوپی برداشته و منجمد کنند.