به گزارش ملت ایران به نقل از فارس دکتر فاطمی عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی در خصوص تغییر رنگ دندان ها گفت: اصلی ترین رکن حفظ رنگ طبیعی دندان، رعایت بهداشت، جلوگیری از تجمع جرم و پلاک، جلوگیری از پوسیده شدن و پیشگیری از تغییر رنگ دندان است.

مصطفی فاطمی اظهار داشت: رنگ ظاهری دندان ترکیب رنگ واقعی به علاوه موادی است که به سطح دندان چسبیده اند که در بسیاری از موارد رعایت بهداشت، مسواک زدن و همچنین بروساژ موجب برداشتن جرم، پلاک و استین از روی دندان شده و رنگ واقعی را نمایان می سازد.

عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی تصریح کرد: بسیاری از افراد بعد از حذف و برداشتن این مواد چسبیده به سطح دندان از ظاهر دندان خویش رضایت دارند اما در برخی موارد پوسیدگی، تغییر رنگ بامنشاء داخلی دندان و پر کردگی های تغییر رنگ یافته ای وجود دارند که برای رسیدن به رنگ مطلوب باید به آنها رسیدگی شود.

این دندانپزشک ادامه داد: در موارد معدودی نیز به دلیل نواقص ذاتی عاج و مینا تغییر رنگ ناخوشایندی مشاهده می شود که نیازمند درمان است.

فاطمی افزود: گاهی نیز بیمار از رنگ طبیعی دندان خود ناراضی است در حالی که از نظر دندانپزشک دندان بی نقص است که در ادامه چنین افرادی به درمان هایی چون بلیچینگ، لامینت سرامیک و پوشاندن با مواد همرنگ دندان رو می آورند که مانند هر درمان زیبایی دیگری مضرات خاص خود را به دنبال خواهد داشت.

عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی تصریح کرد: به طور عمومی اصلی ترین رکن حفظ رنگ طبیعی دندان رعایت بهداشت، جلوگیری از تجمع جرم و پلاک، جلوگیری از پوسیده شدن و پیشگیری از تغییر رنگ های این چنینی است.

فاطمی به خطای رایج در امر سفید کردن دندان ها اشاره داشت و گفت: استفاده از مواد سفید کننده یا پودرهای ساینده خطای رایجی است که موجب تخریب سطح دندان و رنگ پذیری بیشتر آن می شود.

وی افزود: عادات نامناسبی چون مصرف مداوم مواد اسیدی مانند سرکه، لیموترش و… موجب کاهش مواد معدنی سطح مینا، کدر شدن و رنگ پذیری بیشتر دندان ها می شود.

عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی تصریح کرد: رعایت بهداشت، حذف جرم و پلاک و ترمیم پوسیدگی و پرکردنی های نامناسب، مشکلات مربوط به تغییر رنگ دندان ها را مرتفع می سازد.