به گزارش ملت ایران به نقل از هفت صبح طبق اعلام گروهی از دانشمندان در روز یکشنبه آنها برای این سوال که چرا برخی از افراد آلوده به اچ آی وی به طور طبیعی توانایی مبارزه با این ویروس را دارند پاسخی یافته اند.

به گفته این محققان که از چهار کشور جهان در یک مطالعه مشترک شرکت کرده اند، آنها به پیداکردن واکسنی برای بیماری ایدز بسیار نزدیک شده اند و درواقع قطعه کلیدی پازل را پیدا کرده اند.

آنها در این مطالعه برای کنترل ویروس نقص ایمنی انسان(HIV) از سلول های قاتلی که به سیتوتوکسیک تی لنفوسیت(CTL) معروفند استفاده کرده اند و نتیجه آزمایش ها تا درصد بالایی مثبت بوده است.

دانشمندان چهار کشور آمریکا، کانادا، ژاپن و آلمان گزارش داده اند که این سلول های قاتل، قادر به تشخیص گلبول های سفید خود آلبوده به اچ آی وی است و به آنها حمله می کند.

در واقع ویروسی HIV نوعی از سلول های سفید خود که CD۴ نام د ارند را از بین می برد و فرد آلوده به ویرویس را بدون دفاع در برابر عفونت های فرصت طلب و کشنده باقی می گذارد.

بروس واکر متخصص بیماری های عفونی در موسسه رانگون ماساچوست و رهبر این گروه تحقیقاتی در گزارشی که در مورد نتیجه آزمایشات تنظیم کرده است، گفت: «ما متوجه شدیم که سلول قاتل(CTL) قادر به شناسایی سلول های آلوده است و در مقابل آنها واکنش متفاوت نشان می دهد. در نهایت آنچه که اهمیت دارد نه فقط در دسترس داشتن سلول های قاتل، بلکه داشتن سلول های قاتل خوب(سلول T) است که بتواند سلول آلوده را از سلول سالم تشخیص دهد و فقط همان سلول ها را از بین ببرد.»

به گفته او دلیل اینکه تاکنون واکسن اچ آی وی تولید نشده است بی توجهی به همین مساله است.