به گزارش سرویس سلامتملت ایران: یک پژوهش کوچک نشان می دهد که چرت یک ساعته بعد از ناهار باعثمی شود تا قدرت مغزی کودکان تقویت شود و همچنین منجر به افزایش یادگیری در کودکان خواهد شد.

محققان ایالات متحده می گویند که کودکانی که در سن ۳ تا ۵ سالگی روزانه و بعد از نهار به مدت یک ساعت می خوابند، در به یادآوردن آموخته‌ها موفق تر هستند.

محققان دانشگاه ماساچوست امهرست ۴۰ نوجوان را مورد مطالعه قرار دادند و گزارش یافته های خود را در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم منتشر کردند.

دست اندرکاران این مطالعه می گویند که نتایج یافته هایشان نشان می دهد چرت زدن برای تحکیم حافظه و یادگیری حیاتی است.

هنگامی که به کودکان اجازه داده شد تا بعد از ناهار، خواب نیمروز داشته باشند، عملکرد آنها در انجام کارهای فضایی و تصویری به وضوح بهتر از زمانی بود که از چرت نیمروزی منع شده بودند.

در این آزمایش کودکانی که بعد از نهار چرت زده بودند، ۱۰ درصد بیشتر از کودکانی که بیدار نگه داشته شده بودند، اطلاعات را به یاد می آوردند.

مانیتورینگ و مشاهده عملکرد مغز برای ۱۴ نفر از افراد مورد آزمایش جالب توجه بود. بطوریکه فعالیت مناطقی از مغز که مربوط به یادگیری و یکپارچه سازی اطلاعات جدید است، برای کودکانی که بعد از ظهر خوابیده بودند، بیشتر بود.

ربکا اسپنسر سرپرست تیم تحقیقاتی می گوید: " اساسا ما اولین تیمی هستیم که شواهدی را دال بر مهم بودن چرت زدن برای کودکان پیش دبستانی ارائه می دهیم. چرت زدن به کودکان پیش دبستانی کمک می کند تا مطالبی را که در دوران مهدکودک یادمی گیرند، بهتر به یاد آورند. "