ملت ایران: محمدحسین سلطان زاده اظهار داشت: وقتی در مورد رژیم غذایی کودکان صحبت می شود اکثر والدین به میزان چربی و کالری مواد غذایی فکر می کنند و توجه کمتری نسبت به ویتامین و مواد معدنی دارند.

متخصص کودکان و نوزادان گفت: یکی از مهمترین مواد معدنی موجود در مواد غذایی کلسیم است که این ماده نقش زیادی در بهبود ساختار اسکلتی و استخوان کودک دارد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: طبق استاندارد جهانی سال ۲۰۱۱ میزان کلسیم مورد نیاز در سنین مختلف در کودکان ۳-۱ ساله(۵۰۰ میلی گرم در روز) یا معادل ۲ لیوان شیر، در کودکان ۸-۴ ساله(۸۰۰ میلی گرم در روز) یا معادل ۳ لیوان شیر و کودکان بین سنین ۱۸-۹ ساله(۱۳۰۰میلی گرم در روز) یا معادل ۴ لیوان شیر در روز است.

متخصص کودکان و نوزادان ادامه داد: متأسفانه بیشتر کودکان به خصوص در سنین راهنمایی، کلسیم را کمتر از میزان لازم برای رشد استخوانی خود دریافت می کنند.

وی منابع خوب کلسیم برای کودکان را شیر و لبنیات دانست و افزود: شیر گاو غنی شده، شیر سویای غنی شده، آب پرتغال غنی شده با کلسیم، لوبیا سفید پخته شده، انجیر خشک، اسفناج، سیب زمینی شیرین، کلم بروکلی، پرتغال، ماهی سالمون، ساردین و سبزیجات تیره برگ دار از منابع خوب کلسیم هستند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: به سختی می توان فهمید که میزان کلسیم دریافتی کودک در روز کافی است یا نه؛ چرا که اگر کودک لبنیات و آب پرتقال نخورد نمی توان زیاد مطمئن باشیم که از طریق غذاهای دیگر کلسیم مورد نیاز را بدست بیاورد.