ملت ایران: یک فوق تخصص غدد، درمان اختلالات غدد تیروئید ناشی از کم کاری و یا پرکاری تیروئید را تشریح کرد و گفت: مصرف قرص های تیروکسین برای کم کاری تیروئید از رایج ترین راه های درمان است.

دکتر حسین دلشاد در گفت وگو با ایسنا، گفت: درمان اختلالات تیروئید بستگی زیادی به اختلالات زمینه ای دارد در صورتی که کم کاری غده تیروئید ناشی از کمبود ید باشد با مصرف متناسب ید برطرف می شود. ایرانی ها بیشتر از یک دهه است که از ید کافی برخوردارند و این مشکل از بین رفته است.

وی ادامه داد: سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۰۰، ایران را اولین کشور عاری از اختلالات کمبود ید در سطح کشورهای منطقه خاورمیانه و اروپای شرقی اعلام کرد که ناشی از یددار کردن نمک مصرفی خانوارها بود.

این فوق تخصص غدد مصرف قرص های تیروکسین را به نوزادانی که به صورت مادرزادی از کم کاری تیروئید رنج می برند، موثر دانست و افزود: در این افراد تنها مصرف تیروکسین کافی خواهد بود اما برای افرادی که دچار سرطان غده تیروئید و یا پرکاری تیروئید هستند، نیاز به انجام عمل جراحی احساس می شود.

دلشاد به بیماری های خود ایمنی که به کم کاری تیروئید منجر می شود اشاره کرد و گفت: " هاشی موتو "(التهاب خود ایمنی تیروئید) یکی از بیماری هایی است که با بروز آن کم کاری تیروئید به صورت دائمی در فرد خواهد ماند.

وی در رابطه با بیماری پرکاری تیروئید و راه های درمان آن عنوان کرد: داروهای ضد تیروئید در ۵۰ درصد مواقع باعثکنترل دائمی تیروئید و در بقیه موارد به عود بیماری منجر می شود.

دلشاد ادامه داد: عمل جراحی و برداشتن غده تیروئید در پرکاری هورمون تیروئید را می توان به عنوان درمان قطعی و دائمی اطلاق کرد اما مصرف قرص تیروکسین راه حلی برای درمان کم کاری تیروئید است اما ممکن است مادام العمر باشد.

این فوق تخصص در پایان اظهار کرد: درمان کامل کم کاری معمولا در مدت طولانی اتفاق می افتد اما این تصور اشتباه بین مردم شایع است که درمان تیروئید تا مرگ ادامه دارد و کامل نمی شود.