«آب لیمو » مبارز چین و چروک و جوش سرسیاه

اغلب ما طعم ترش آب لیمو را در غذا دوست داریم. اما آیا تا به حال به خاصیتهای دیگر آب لیمو فکر کرده اید؟

منطقه همدان، در وبلاگ «چکیده» آمده است: آب لیمو خواص زیادی دارد که با به دست آوردن اطلاعات کافی می توانید در زندگی روزمره خود از آن استفاده کامل ببرید. لیمو یک میوه مرکباتی است که در غذاها، نوشیدنی ها و دسرهای مختلف استفاده می شود.

این میوه منبع غنی ویتامین C است و حاوی ویتامین، ریبوفلاوی(riboflavin)، املاح معدنی مانند کلسیم، فسفر، منیزیم، پروتئین و کربوهیدرات نیز است.

آب لیمو برای معده مفید است؛ مخلوطی از آب لیمو و آب جوش ناراحتی های گوارشی مانند حالت تهوع، سوزش سردل، نفخ و آروغ زدن را تسکین می دهد و مصرف منظم آن به روده ها در دفع موثر مدفوع کمک می کند. این میوه نقش تصفیه کننده خون را دارد، یبوست را برطرف می کند، سکسکه را از بین می برد و به عنوان تقویت کننده کبد در تولید اسید معده به هنگام هضم غذا عمل می کند.

میزان خلط دستگاه تنفسی بدن را کاهش می دهد و علاوه بر آن در از بین بردن سنگ صفرا نقش دارد همچنین برای سلامتی پوست مفید است؛ لیمو ضدعفونی کننده طبیعی به حساب می آید و در درمان مشکلات پوستی موثر است.

ویتامین C موجود در این میوه با جوان سازی پوست از درون، به چهره نشاط می بخشد، مصرف روزانه آب لیمو به طور چشمگیری در ظاهر پوست تاثیر می گذارد. این میوه عملکرد درمانی ضدپیری دارد و چین و چروک و جوش های سرسیاه را نیز از بین می برد. مالیدن آب لیمو روی قسمت های سوخته بدن، به مرور زمان لک ها را کم رنگ می کند. از آن جا که لیمو خنک کننده است، سوزش پوست را کاهش می دهد.

برای دندان و لثه مفید است؛ برای از بین بردن دندان درد، لیموی تازه به دندان بمالید. خون ریزی لثه را با مالیدن لیموی تازه به لثه ها بند بیاورید. علاوه بر آن، بوی نامطبوع و بیماریهای دیگر مربوط به دهان را از بین می برد. همچنین در درمان گلودرد موثر است؛ لیمو میوه ای است که خاصیت ضدباکتریایی دارد و برای مقابله با عفونت های گلو، گلودرد و التهاب لوزه بسیار موثر است. برای رفع گلودرد، مخلوطی از آب نصف لیمو و یک و نیم لیوان آب را به طور مرتب غرغره کنید.

در کاهش وزن موثر است؛ آب لیمو روند کاهش وزن را سرعت می بخشد. مصرف یک لیوان آب ولرم حاوی آب لیمو و عسل به صورت ناشتا به افرادی که قصد کاهش وزن دارند، توصیه می شود. فشار خون بالا را کنترل می کند؛ پتاسیم بالای موجود در آن، تاثیر معجزه آسایی روی بیماران قلبی دارد. آب لیمو فشار خون بالا، سرگیجه و حالت تهوع را کنترل می کند و آرامش ذهنی و جسمی به وجود می آورد علاوه بر آن استرس و افسردگی را نیز کاهش می دهد.

بیماری های تنفسی را درمان می کند، آب لیمو بیماری های تنفسی و آسم را درمان می کند.

برای بیماری روماتیسم مفید است؛ این میوه که خاصیت ادرارآور دارد، روماتیسم و آرتروز را درمان می کند و در دفع باکتری و سموم از بدن نقش دارد.

آب لیمو همچنین کاهش دهنده تب بوده و برای بیماران دارای سرماخوردگی، آنفلوآنزا و تب مفید است و با افزایش تعریق، تب بدن را کاهش می دهد.

خاصیت تصفیه کنندگی خون دارد؛ بیماری هایی مانند وبا و مالاریا را با تصفیه خون درمان می کند.

چه مقدار آب لیمو باید مصرف شود؟ اگر با وضعیت جسمی سالم و ۷۰ کیلو و یا کمتر وزن دارید، مصرف روزی دو بار آب نصف لیمو در یک لیوان آب توصیه می شود. به افراد بالای ۷۰ کیلو به جای نصف، آب یک لیمو توصیه شده است.

منبع: ایسنا