محققان دانشگاه «لیدز» تکنیک جدیدی برای تهیه تصاویر رنگی سه بعدی با وضوح تصویری بسیار بالا از یک بخش بافت ابداع کرده‌اند که گام مهمی در تشخیص و درمان به موقع سرطان محسوب می‌شود.

روش تصویربرداری میکروسکوپی دیجیتالی روش جدیدی محسوب نمی‌شود. روش اسکن بافت از یک دهه قبل جایگزین نمونه‌برداری از بافت شده است؛ اما در این روش تصاویر دو بعدی بدست می‌آید که تنها یک مقطع از بافت را نشان می‌دهد.

به گفته دکتر «درک ماگ» از محققان دانشگاه «لیدز» شکل بافت، سه بعدی است و برای بررسی یک بافت در بدن نیز باید بتوان نمونه سه بعدی آن را مشاهده کرد. در این روش اطلاعات بیشتر و دقیق‌تری از وضعیت بافت در مقایسه با تصاویر دوبعدی بدست می‌آید.

در تکنیک جدید یک تکه از بافت بوسیله یک دستگاه فوق دقیق به نام «microtome» جدا شده و به قطعات بسیار کوچک تقسیم می‌شود. هر قطعه سپس بر روی یک شیشه به قطر یک میلی متر قرار داده شده و توسط اسکنر دیجیتال اسکن می‌شود.

اسکنر سپس تصاویری دوبعدی از نمونه بافت ایجاد می‌کند و فناوری جدید ابداعی در این مرحله مورد استفاده قرار می‌گیرد و یک تصویر سه بعدی از نمونه مجازی بافت ایجاد می‌شود که قابلیت چرخش در جهات مختلف و بررسی تمام زوایای بافت را دارد.

این فناوری برای کشف تومورهای بسیار کوچک که با روش‌های متداول قابل تشخیص نیستند، کارایی دارد.

همچنین اگر یک رگ اصلی خون در کنار بافت سرطانی وجود داشته باشد، پزشکان می‌توانند با استفاده از این تکنیک، احتمال ورود تومور بداخل رگ را مورد بررسی قرار داده و در غیر این صورت تومور را براحتی بردارند.

مرکز تحقیقات سرطان انگلیس معتقد است، این فناوری نوین می‌تواند به محققان برای بررسی شیوه رشد و گسترش تومورهای سرطانی در اندام‌های مختلف بدن، کشف پیچیدگی‌های بیماری و ابداع شیوه‌های جدید درمان کمک کند.

نتیجه این پژوهش در مجله «پاتولوژی»(American Journal of Pathology) منتشر شده است.

منبع: ایسنا