آیا می دانستید مصرف ماهی از سکته مغزی پیشگیری می کند؟

دکتر کیوان قسامی افزود: سکته مغزی یک آسیب حاد مربوط به سیستم عصبی است که در آن، جریان تامین کننده مواد مغذی و اکسیژن قطع می‌شود در نتیجه عملکرد ناحیه اسیب دیده مختل می‌شود لذا توصیه می شود که از گوشت مرغ و به ویژه گوشت ماهی به جای گوشت قرمز استفاده شود چون این دسته از پروتئین‌ها و خصوصا گوشت ماهی اثرات پیشگیری در حملات سکته مغزی را دارند.

وی با تاکید بر اینکه عدم استفاده از نمک و گوشت قرمز از اهمیت ویژه‌ای در پیشگیری از سکته مغزی برخوردار است، بیان کرد: مهمترین عواملی که سکته مغزی را تشدید می‌کند فشارخون بالا، چربی بالا، دیابت، چاقی و کشیدن سیگار است به همین دلیل، افرادی که به این بیماری‌ها مبتلا هستند باید بیشتر از هر شخص دیگری مراقب باشند و از غذاهای پرچرب و پر‌نمک پرهیز کنند و از میوه‌ها و سبزی‌های تازه که منبع غنی انتی اکسیدان‌ها به حساب می‌ایند به وفور استفاده کنند زیرا حوادثعروقی مغز را کاهش می‌دهند.

دکتر قسامی درخصوص روزه‌داری در بیماران دچار سکته مغزی، تصریح کرد: در بیمارانی که دچار سکته مغزی هستند، در صورتی که دیابت، فشار و چربی خون بیمار کنترل شود و وضعیت جسمی مناسبی داشته باشد، روزه‌داری می‌تواند حتی مفید هم باشد.

این متخصص مغز و اعصاب گفت: در افرادی که وضعیت جسمی آنان مناسب نیست و سکته مغزی باعثناتوانی شدید بیمار شده باشد و یا فشار خون و دیابت وی به خوبی کنترل نمی‌شود، روزه داری توصیه نمی‌شود.

به گفته دکتر قسامی انجام فریضه روزه‌داری در افرادی که دچار سکته مغزی شده‌اند باید با نظر پزشک معالج و در نظر گرفتن وضعیت کلی بیمار باشد تا فرد بتواند از فواید جسمی و معنوی روزه به نحو مطلوب استفاده کند.

این متخصص مغز و اعصاب گفت: بیماران سکته مغزی که از نظر پزشک معالج توانایی روزه گرفتن را دارند، باید با مصرف زیاد آب از مصرف حجم زیاد مواد غذایی در یک نوبت پرهیز کنند و در چند نوبت و به میزان کم استفاده کنند؛ همچنین در ساعات گرم روز حتی الا‌مکان در خانه بمانند زیرا گرمای زیاد و تعریق باعثکاهش حجم مایعات بدن می‌شود و احتمال خطر بروز حملات مغزی را افزایش می‌دهد.