ملت ایران: خیلی ها با شروع ماه مبارک رمضان خواب را به خوردن وعده سحری ترجیح می دهند غافل از اینکه نخوردن سحری نه تنها از عملکرد مطلوب فرد طی روز می کاهد بلکه ممکن است به مرور منجر به تحلیل عضلانی و خستگی مفرط شود.

مینا کاویانی مسئول آموزش همگانی انستیتو تحقیقات تغذیه ای وزارت بهداشت به فواید خوردن سحری اشاره کرد و گفت: برخی روزه داران به وعده سحری اهمیت چندانی نمی دهند و در ساعات پایانی شب غذایی می خورند و می خوابند در حالیکه نخوردن سحری سبب می شود تا نیازهای تغذیه ای افراد تأمین نشود.

وی ادامه داد: سوخت اصلی سلول های مغز، قند است و اگر بدن دچار کمبود این ماده مغذی شود برای جبران آن چربی های بدن را به صورت ناقص می سوزاند تا انرژی تولید کند.

به گفته این کارشناس ارشد تغذیه ناقص سوختن چربی منجر به ایجاد ترکیبات سمی به نام «ستونی» یا «کتونی» می شود که عوارضی مانند بوی بد دهان و سردرد ایجاد می کند.

کاویانی با تاکید بر اینکه اگر روند نخوردن سحری ادامه یابد ممکن است بدن برای جبران کمبود نیازهای خود رو به تجزیه پروتئین های بدن و تحلیل عضلانی برای فرد برود.

وی مشکل دیگری که ممکن است نخوردن وعده سحری برای افراد ایجاد کند را بی حوصلگی و خستگی عنوان کرد و گفت: این امر نیز ناشی از افت بیش از حد قند خون است که فرد قادر به انجام فعالیت های روزمره خودش به نحو مطلوب نیست و شاغلان ممکن است وظایف خود را نتوانند به خوبی انجام دهند و در ساعات پایانی روزه داری به حالت نیمه بیهوش درآیند.