ملت ایران: سایت فدراسیون جهانی فوتبال در گزارشی از رضا قوچان نژاد که در تیم استانداردلیژ بلژیک عضو است، به عنوان یک برگ برنده بزرگ یاد کرده و پس از موفقیت راهیابی تیم ملی به پیکارهای جام جهانی ۲۰۱۴ از وی به عنوان ستاره ای واقعی که برای مواقع سخت مهیا شده، نام برده است.

این رسانه در ابتدای گزارش خود می نویسد: وقتی به ۴ دوره راهیابی تیم ایران به جام های جهانی می نگریم، متوجه می شویم همیشه شرایط به گونه ای بوده که گویی در هر دوره، تیم ایران به اسطوره های اتکا داشته که چالش مهم راهیابی به آوردگاه جهانی را تحقق بخشیده اند. در اولین دوره حضور در یک جام جهانی، اسطوره ای به اسم حسن روشن با گل ها و پاس های گلش به تیم کشورش برای راهیابی کمک کرد. در مسیر راهیابی به جام جهانی ۱۹۹۸ و در آن بازی به یادماندنی و حماسه ای ملبورن، در فاصله ۱۵ دقیقه تا پایان بازی، خداداد عزیزی با گلی که به ثمر رساند و باعثتساوی ۲ بر ۲ شد، به صعود کمک کرد.

این سایت افزود: در راه جام جهانی ۲۰۰۶ وحید هاشمیان، ناجی دیگر تیم ملی ایران بود که با ضربات سر و شوت های قوی اش کمک کرد. هر یک از این سه ستاره قبل از راهیابی به جام جهانی، جایگاه خود را به عنوان ستاره تثبیت کرده بودند. اما وقتی بحثراهیابی به جام جهانی ۲۰۱۴ پیش آمد، رضا قوچان نژاد مهاجمی ناشناخته بود که در لیگ بلژیک فعالیت داشت. او با گل اولش برای تیم ملی در مقابل قطر باعثپیروزی یک بر صفر شد و در مقابل لبنان گلزنی را ادامه داد. مهاجم ۲۵ ساله استاندارد لیژ کار اساسی و شاهکار خود را در خانه کره جنوبی انجام داد که با تک گل خود باعثپیروزی یک بر صفر و قطعی شدن صعود ایران به جام جهانی برزیل شد.

پاسخ به سئوالات سایت توسط رضادر ادامه این گزارش، قوچان نژاد به طور اختصاصی به سئوالات سایت فیفا پاسخ داده است. وی گفته است: بازی کردن برای تیم ایران افتخار است. فرقی نمی کند کجا و چه زمانی باشد. به خود واقعا می بالم که چنین موقعیتی دارم. به خصوص حالا که تیم ملی کشورمان به عنوان نماینده ایران به جام جهانی برزیل وارد خواهد شد.

بازی در تیم ملی افتخار استدر ادامه این رسانه سعی کرده اطلاعاتی در مورد شرایط زندگی و پیشرفت لژیونر ارزشمند ایران به خوانندگانش دهد.

از این رو نوشته است: او متولد ایران اما بزرگ شده هلند است. همانگونه که اکثر هواداران با عشق و علاقه بسیار او را «گوچی» صدا می زنند، چهره ای جدید و نا آشنا در میادین آسیایی بود زمانی که توسط کارلوس کی روش، سرمربی ایران به تیم ملی در اکتبر گذشته فراخوانده شد. وی با حضور در بازی های فصل گذشته لیگ بلژیک، به خصوص بازی مقابل لیرسه، نظر مربی ایران را برای دعوت به خود جلب کرد.

او می گوید: این که آقای کی روش مرا دعوت کرد، واقعا جای شگفتی داشت. به من گفت اگر ایران را دوست دارم، بازی کردن برای این تیم افتخاری بزرگ است. او حتی گفت من فکر می کنم تو، می توانی به ما کمک کنی. آنچه او به من گفت ساده و راحت بود. اما پس از آنکه گوشی تلفن را سرجایش گذاشتم، مرتب به والدینم خبرهای خوبی دادم.

باور راسخ کی روش به گوچیاین سایت در ادامه از توانمندی ها و قابلیت زیاد گوچی و باور زیادی که کی روش به کار وی در مسابقات انجام داده با تیم ملی یاد کرده و از قول بازیکن ایرانی عنوان کرده است: چالش سختی بود که فراز و نشیب زیادی داشت. ما مقابل لبنان و ازبکستان بازنده شدیم. اما بخت خود را حفظ کردیم. ما تیمی خوب داریم که به یکدیگر احترام می گذاریم و کمک می کنیم. اگر حمایت های تیم نبود، محال بود بتوانم به حریفان گل بزنم.

وی افزود: به عنوان یک ایرانی، همه ما باید ممنون کارلوس کی روش باشیم. او پایه و اساس چنین موفقیتی است. او همیشه با ما بود و ما را در مواقع سختی یا خوب حمایت کرد.

جوانی طلاییدر ادامه این گزارش مفصل سایت فیفا از رضا قوچان نژاد به عنوان بازیکن جوان طلایی فوتبال ایران یاد کرده است. ستاره ای که در فوتبال ایران هم اکنون توسط کارشناسان و هواداران با اسلاف گذشته اش مقایسه می شود.

از قول وی افزوده است: من عاشق گلزنی هستم. کار من همین است که توپ را به قعر دروازه حریف بفرستم. من در خیلی از تیم ها گل زدم. اما هنوز هم نیازاست سخت کار کنم که قابلیت هایم را بهبود ببخشم.

گوچی ادامه داد: من واقعا به خاطر تیم کشورم خوشحالم. در این تیم بالانس کاملی در کادر بازیکنان وجود دارد. بازیکنان جوان و با تجربه خوبی کنار هم هستند. ما به عنوان گروهی یکپارجه می توانیم به اهداف والایی برسیم.