ملت ایران: ستاره واقعی برای روزهاس سخت درست شده است. اگر به صعودهای تیم ملی فوتبال ایران به جام جهانی نگاه کنید متوجه می شوید که در هر کدام از این موفقیتها رد پای یک قهرمان دیده می شود. در بازیهای مقدماتی جام جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین، حسن روشن با گلهایش ایران را مسافر جام جهانی کرد. خداداد عزیزی با گلی به که به استرالیا زد ایران را به جام جهانی ۹۸ فرانسه رساند و در صعود ایران به جام جهانی ۲۰۰۶ باید از وحید هاشمیان نام برد. این بار هم نوبت به رضا قوچان نژاد رسید تا ناجی ایران در بازیهای مرحله مقدماتی جام جهانی برزیل باشد.

مهاجم باشگاه استاندارد لیژ با گلهایی که در سه بازی آخر تیم ملی زد ایران را به عنوان صدرنشین گروهش مسافر برزیل کرد. رضا قوچان نژاد به سایت فیفا می گوید: بازی برای تیم ملی ایران در هر شرایطی یک افتخار محسوب می شود. از اینکه چنین موقعیتی نصیبم شد بسیار خوشحالم به خصوص آنکه حالا تیم ملی به جام جهانی صعود کرده.

رضا گوچی که بزرگ شده هلند است هنگام دعوت به تیم ملی ایران چهره جدیدی برای هواداران این تیم محسوب می شد. او با عملکرد خوبی که در بازیهای تیمش در لیگ بلژیک – و به خصوص بازی با لیرس داشت – باعثشد که سرمربی تیم ملی ایران خیلی زود سراغ او بیاید.
قوچان نژاد ادامه می دهد: وقتی کی روش به من زنگ زد شوکه شدم. او به من گفت اگر عاشق ایران هستی، بازی در تیم ملی کشورت باید برایت افتخار باشد و به نظرم تو می توانی به ما کمک کنی. بعد از اینکه او تلفن را قطع کرد فوری با والدینم تماس گرفتم تا این خبر خوب را به آنها هم بدهم.
اعتقاد کی روش به مهاجم جدیدش آنقدر زیاد بود که اولین بازی ملی گوچی در دیدار حساس جلوی کره جنوبی اتفاق افتاد. دیداری که با پیروزی ایران همراه بود. بعد از باخت خانگی تیم ملی به ازبکستان که شرایط شاگردان کی روش را بسیار سخت کرد، سرمربی سابق رئال مادرید دست از اعتمادش به قوچان نژاد برنداشت تا نتیجه اش را در بازیهای بعدی تیم ملی ببیند.
رضا می گوید: شرایط سختی را سپری کردیم. دو بازی مهم مقابل لبنان و ازبکستان را واگذار کردیم اما نهایتا مسافر جام جهانی شدیم. ما تیم بسیار خوبی داریم و به همدیگر احترام می گذاریم. واقعیت این است که بدون کمک هم تیمی هایم، نمی توانستم گل بزنم.
او به سرمربی تیم ملی ایران اعتقاد ویژه ای دارد و درباره مردی که به او فرصت بازی در تیم ملی ایران را داد، می گوید: به عنوان یک ایرانی باید ممنون کی روش باشیم. او دلیل اصلی موفقیت تیم ملی بود. کی روش در هر شرایطی با ما بود و هیچ وقت از بار مسئولیتهایش شانه خالی نکرد.
رضا قوچان نژاد با گلهای مهمی که برای ایران زده حالا تبدیل به پسر طلایی کشورش شده است و او را با مهاجمان بزرگ ایران مقایسه می کنند. گل او به کره از نظر خیلی ها مشابه گل ۱۶ سال خداداد عزیزی به استرالیا بود. گل گوچی به کره جنوبی توانایی های بالای این مهاجم را نشان داد. او که در هلند و بلژیک نزدیک به ۵۰ گل زده، می گوید: من عاشق گلزنی هستم و وظیفه من وارد کردن توپ به دروازه حریف است. گلهای مختلفی زده ام اما هنوز باید عملکردم را بهتر کنم.
رضا قوچان نژاد که سال آینده اولین جام جهانی اش را تجربه خواهد کرد به موفقیتهای آینده ایران خوشبین است. او می گوید: من به تیممان اعتماد دارم. تعادل و توازن بسیار خوبی بین بازیکنان تیم است و تیممان از بازیکنان مستعد و با تجربه تشکیل شده است. تا زمانی که اتحادمان را به عنوان یک گروه حفظ کنیم می توانیم به موفقیتهای بیشتری برسیم.