ملت ایران: شاهرخ بیانی اوضاع تیم استقلال را امیدوار کننده می داند و معتقد است باید وزارت ورزش نباید این تیم تنها بگذارد. او که این روزها به عنوان آنالیزور با امیر همکاری می کند
شرایط استقلال چطور است؟
خوبه. سختی های خودش را هم دارد. پارسال هم نیم فصل اول خوب نبود اما با اضافه شدن چندنفر از بچه ها کار به قول معروف در آمد و توانستیم در نهایت هم قهرمان شویم و به هدفمان که موفقیت در آسیا هم بود رسیدیم. الان شرایط مالی باشگاه خوب نیست بازیکنانی را که باشگاه و امیر خواستند ۷۰ درصد گرفتیم. اما این کافی نیست وزارت ورزش باید کمک کند تا بتوانیم تیمی قدرتمند را برای فصل جدید بسازیم چرا که حالا استقلال در آسیا هم بازی های حساسی دارد و به افتخار آفرینی نزدیک شده است. استقلال الان آبروی کشور است وهمه باید به موفقیت استقلال کمک کنند.
شما جزو منتقدین قلعه نوعی بودید اما پست که گرفتید دیگر انتقادی نشد. چرا؟
من با امیر مشکلی نداشتم ما در دوران بازی کردن مان صمیمی ترین دوستان هم بودیم. امیر در قطر همیشه پیش من بود یا من پیش امیر بودم باهم زندگی می کردیم. امیر در نادی السد بود و من در نادی العربی توپ می زدم. در تهران هم تنها کسی که کلید خانه من را داشت امیر بود. اگر مشکلی بین ما به وجود آمد برمی گردد به زمانی که من سرمربی جوانان استقلال بودم.
می شود برای ما این مشکلی که الان حل شده را توضیح دهید؟
من در جوانان که مربی بودم ۱۷ ماه حقوق نگرفته بودم. در آن زمان آدم های دور و بر امیر شیطنت می کردند و به من رساندند که امیر گفته به تو پول ندهند. امیر در آن زمان روی نیمکت بزرگسالان بود. البته این شیطنت ها هنوزم هست وخیلی ها دوست ندارند من و امیر باهم دوست و رفیق باشیم. من در آن زمان هم اگر انتقادی کردم از خود امیر نبود و دلم به حال استقلال می سوخت و گفتم نیمکت استقلال بزرگ است و باید شاءن این نیمکت حفظ شود. واگرنه من و امیر خیلی باهم صمیمی هستیم و همیشه باهم خوب بودیم. آن زمان هم مقصر خودم بودم که نرفتم رو در رو با امیر حرف بزنم و با پیغام و پسغام حرفها را به گوش هم میرساندیم. در ضمن امیر با من خیلی صمیمی بود و آدم از دوست صمیمی اش توقع دارد. من هم از امیر توقع داشتم نمی توانستم از غریبه که توقعی داشته باشم. به هر حال الان هیچ مشکلی بین ما نیست و باهم مثل سابق دوست و یار و صمیمی هستیم. این را هم بگویم که در یک خانواده مشکلات وجود دارد اما رفاقت هاست که می ماند. رفاقت من و امیر هم هیچ وقت از ریشه خراب نبوده است.
قبول دارید در زمان خودتان یاغی بزرگی بودید؟
من یاغی نبودم فوتبالم یاغی بود. من زیر چتر کسی نبودم فوتبال خوبم مرا یاغی کرد چرا که من با بازی خوبم به کسی باج نمی دادم. من همیشه با تعصب بازی می کردم. در همان زمان هر وقت با پرسپولیس بازی داشتیم پرسپولیسی ها می گفتند فقط شاهرخ را بگیرید. پرسپولیسی ها از من می ترسیدند.
خوب هم پول گرفتید در آن زمان یا نه؟
خب زمان ما پول نبود. ما از جیب خودمان خرج می کردیم حتی برای سونا و استخر رفتن… کفش را خودمان می خریدیم. مثل الان نبود که این همه امکانات باشد… این همه خرج و ریخت و پاش برای فوتبال نبود. به نظر من جلوی این خرجها باید گرفته شود چرا که هر روز تعداد باشگاه های بدهکار ما بیشتر می شود. خرجها باید به اندازه و معقول باشد.
شما به پرسپولیس هم رفتید. چرا؟
متاسفانه بله ۱سال رفتم و تاوانش را هم دادم. من در آن زمان با یکی از بزرگتر های تیمم در استقلال به مشکل خوردم. باشگاه هم طرف آن بازیکن را گرفت و من هم مجبور شدم از استقلال بر خلاف میلم جدا شوم.
آن موقع دوستان خوب من حمید درخشان و ناصر محمد خانی و پنجعلی که در تیم ملی هم باهم بودیم به من گفتند شاهرخ بیا پرسپولیس و من هم رفتم. من به خاطر پیراهن پرسپولیس نرفتم به خاطر دوستانم رفتم. اگر هم به پرسپولیس علاقه ای داشتم در آنجا می ماندم و فوتبالم را ادامه می دادم اما سال بعد آن بازیکن رفت و من هم برگشتم به تیم خودم استقلال و در همانجا هم فوتبالم را در اوج کنار گذاشتم.
تا چه زمانی می خواهید کمک مربی باشید؟
ما عاشقیم چه کمک چه سرمربی.. هدف در کنار فوتبال بودن است. اما خب تجربه من هم هر سال بیشتر می شود و شاید روزی هم نوبت ما بشود و روی نیمکت استقلال بنشینم. اما می خواهم تجربه کسب کنم. من در کنار پرویز مظلومی کار کردم در کنار امیر هم که هستم تجربه های زیادی یاد گرفتم. یک روز هم می رسد که من به عنوان سرمربی روی نیمکت بنشینم.
امسال موفق می شوید؟
نمی خواهم تعریف کنم اما واقعاً امیر در کارش استاد است. من پارسال این را به عینیه دیدم. مطمئن باشید امسال هم امیر موفق می شود او کارش را بلد است.
یعنی چی کارش را بلد است؟
امیر استاد انتخاب بازیکن و مهره چینی است و این کار را به بهترین نحو ممکن انجام می دهد. امیر در کارش صداقت دارد که امروزه در فوتبال کم است. چهار چوب خاص انضباطی خودش را دارد و از این چهارچوب بیرون نمی رود. در مستطیل سبز خیلی جدی است و با هیچ کس شوخی ندارد اما بیرون زمین با همه دوست است و یک رفیق واقعی است.
در جذب بازیکن موفق بوده اید؟
بله ما اسکلت تیم سال قبل خودمان را حفظ کرده ایم و چند بازیکن جدید هم گرفتیم که از خوبهای لیگ بوده اند.
آندو هم به شما اضافه می شود؟
آندو دوست من است و با من در ارتباط است خودم با او تماس گرفتم و گفت ۲.۳ روز به من مهلت دهید. اما شما بدانید که آندو اگر در ایران فوتبال بازی کند با پیراهن استقلال این کار را می کند. آندو بازیکن بزرگی است که فوق العاده با تعصب است شما دیدید که با دست شکسته برای تیم ملی بازی کرد. کارهای آندو من را یاد خودم می اندازد. امیدوارم آندو هم به ما اضافه شود.
مشکل مجتبی جباری حل شد؟
مجتبی بازیکن بزرگی است که انصافاً کلاس فوتبالش از آسیا بالاتر است. مشکل مجتبی حل می شود. به زوری با حاجی آقا فتح الله زاده و امیر در این مورد حرف می زند و حل می شود و به تیم خودش برمی گردد. مجتبی اگر هم حرفی زده بد نوشته اند.
نه آقا شاهرخ بد برداشت شده است چون من خودم نوشتم. ایشان گفت شرایط مسخره است نه استقلال اما..
خب پس حتماً این موضوع را مسئولین هم متوجه می شوند چرا که من هم به حاجی گفتم مجتبی منظورش باشگاه نبوده است بلکه شرایط بوده.. حالا هم فکر می کنم تا چند روز آینده این موضوع حل شود.