ملت ایران: جکسون کوئِلیو(متولد ۲۸ فوریه سال ۱۹۸۶، ایپاتینگا) که معمولاً او را با نام جاجا کوئلیو یا به طور مختصر «جاجا» می شناسند یک هافبک / مهاجم برزیلی است که در حال حاضر برای باشگاه متالیست خارکیف اوکراین توپ می زند.
ورود به اروپا و قراردادهای قرضی
جاجا کوئلیو، محصول جوانان باشگاه آمریکا ام جی برزیل در نوامبر سال ۲۰۰۷ به اروپا رفت تا قراردادی را با تیم فاینورد هلند به امضا برساند، اما به محض این که به شهر روتردام رسید با باشگاه وسترلو هلند قرارداد قرضی امضا کرد. پس از آن جاجا به تیم ختافه پیوست، بعد از انجام ۲ بازی برای ختافه در نیم فصل دوم مسابقات به تیم فلامینگو قرض داده شد و پس از آن در نیم فصل دوم فصل ۲۰۰۶/۲۰۰۷ به ریسینگ گنک بلژیک قرض داده شد. سرانجام در نیم فصل اول ۲۰۰۷/۲۰۰۸ به وسترلو بازگشت.
متالیست خارکیف
در فوریه سال ۲۰۰۸، جاجا قرارداد سه سال و نیمه ای را با متالیست خارکیف اوکراین به امضا رساند. در ۲ اکتبر سال ۲۰۰۸ و در خلال رقابت های جام یوفا جاجا کوئلیو گلی را از فاصله ۴۰ متری در مقابل بشیکتاش ترکیه به ثمر رساند که هیچگاه از خاطر هواداران متالیست پاک نخواهد شد. در سال ۲۰۰۸ پس از والیانسین بالکاویچ کاپیتان سابق دیناموکیف، جاجا به دومین بازیکن خارجی بدل شد که جایزهMVPرا از روزنامه ورزشی کوماندا دریافت کرد.
ترابوزان اسپور
در ۷ آگوست سال ۲۰۱۰، با قراردادی ۴ ساله به ارزش ۴.۲ میلیون یورو جاجا کوئلیو به ترابوزان اسپور پیوست. او اولین حضور کامل خود را در ترکیب ترابوزان در مقابل آنتالیا اسپور تجربه کرد که به تساوی ۰-۰ انجامید. بعد از سه بازی در لیگ، جاجا موفق شد تا در بازی مقابل کاسیمپاسا که به برد ۷ بر ۰ ترابوزان انجامید ۲ گل را به ثمر برساند. او برای اولین بار نامزد بازیکن ماه ترابوزان در نوامبر سال ۲۰۱۰ شد. در فصل ۲۰۱۰/۲۰۱۱ او در ۲۹ بازی انجام داده برای ترابوزان ۱۲ گل را برای این تیم به ثمر رساند.
الاهلی امارات
در ۲۴ جولای سال ۲۰۱۱ اعلام شد که کوئلیو با عقد قراردادی سه ساله به الاهلی دوبی می پیوندد. در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۱ این قرارداد با ارزش ۴.۵ میلیون یورو منعقد شد.
بازگشت به متالیست خارکیف
در ۱۴ ژانویه سال ۲۰۱۳ جاجا بار دیگر به باشگاه متالیست خارکیف پیوست.
اطلاعات شخصی
نام کامل:جسکون آولینو کوئلیو
تاریخ تولد:۲۸ فوریه سال ۱۹۸۶
سن:۲۷ سال
محل تولد:ایپاتینگا، برزیل
قد:۱۹۱ سانتی متر
پست:مهاجم
اطلاعات باشگاهی
باشگاه کنونی:متالیست خارکیف
شماره:۵۰
بزرگسالان
۲۰۰۴-۲۰۰۵ -فاینورد هلند… بلافاصله بعد از عقد قرارداد قرض داده شد
۲۰۰۵ -وسترلو(قرضی) … ۳۰ بازی و ۱۱ گل
۲۰۰۶-۲۰۰۷ -ختافه… ۲ بازی
۲۰۰۶ -فلامینگو(قرضی) … ۵ بازی
۲۰۰۶ -ریسینگ گنک(قرضی) … ۹ بازی و ۱ گل
۲۰۰۷ -وسترلو… ۹ بازی و ۴ گل
۲۰۰۸-۲۰۱۰ -متالیست خارکیف… ۶۱ بازی و ۳۰ گل
۲۰۱۰-۲۰۱۱ -ترابوزان اسپور… ۲۹ بازی و ۱۲ گل
۲۰۱۱-۲۰۱۲ -الاهلی امارات… ۵ بازی و ۱ گل
۲۰۱۲ -اینترناسیونال… ۳۰ بازی و ۴ گل
۲۰۱۳ -متالیست خارکیف… ۳ بازی و ۱ گل