ملت ایران:محمد جعفر کامبوزیا، این نام که دو سه روزی است اهالی فوتبال و هواداران پرسپولیس به آن برخورده اند در طی این مدت کوتاه بیشتر از تمام ۷ سال ریاست او بر فدراسیون شطرنج و البته پست های دیگرش شنیده شده است!

کامبوزیا مهندس عمران است و طبیعتا بر اساس رشته تحصیلی اش علاقه زیادی به ساخت و ساز دارد. به همین خاطر او اول بار به عنوان رئیس اداره فنی مهندسی به سازمان ورزش وارد شد آن هم در دوره ریاست هاشمی طبا. بعد از آن کامبوزیا به ریاست فدراسیون شطرنج رسید و ۴ سال عهده دار این فدراسیون کم سر و صدا بود که بخشی از این کم سر و صدا بودن به تیپ شخصیتی کامبوزیا بر می گشت.

جدی ترین گزینه مدیر عاملی باشگاه پرسپولیس و جانشینی رویانیان، در دوره اول ریاستش بر فدراسیون شطرنج ساختمان هتل ورزش و ساختمان اصلی فدراسیون شطرنج را در خیابان حجاب بنا کرد که البته ساختمان هتل ورزش بعد تر از زیر مجموعه این فدراسیون خارج شد.

این مدیر ورزشی که اصالت سیستانی دارد و ته لهجه ای از مردمان دیار جنوب شرق کشور را می توان در گویشش پیدا کرد در خرداد ماه سال ۸۹ و برای دومین بار به ریاست فدراسیون شطرنج رسید آن هم با ۴۲ رای از مجموع ۴۵ رای دهنده مجمع!

کامبوزیا مدیر رکی است و از این حیثبه رویانیان شباهت زیادی دارد اما برعکس رویانیان هیچ علاقه ای به مصاحبه های متوالی و حضور مستمر در رسانه ها ندارد بطوری که از او در دوره ریاستش بر فدراسیون شطرنج نمی توان مصاحبه های متعددی پیدا کرد. او همواره در تعامل با رسانه ها به این نکته قائل بوده که اگر من کار خودم را درست انجام بدهم رسانه ها دنبالم می آیند و لازم نیست من دنبال آنها بروم.

کامبوزیا از آن دست مدیرانی است که خیلی زود در محل کارشان حاضر می شوند و سحرخیزند. او معمولا راس ساعت ۶ صبح در فدراسیون شطرنج حاضر می شود و طبیعتا کارمندان این فدراسیون همیشه بعد از او به محل کارشان می رسند. او در کارهایش هم همواره این ویژگی را رعایت کرده و در دوره ای که مدیر بخش فنی مهندسی سازمان ورزش بوده یک بار زودتر از مدیران یکی از پروژه ها در رشت به محل رسیده و از اینکه مدیر پروژه با تاخیر به محل رسیده شاکی و ناراحت شده است.

این مدیر میانسال که همواره ریش کوتاه و مرتبی دارد به شدت در کارش جدی است که این جدیت گاهی اوقات به خشونت هم نزدیک می شود. پسر بزرگ کامبوزیا یک عکاس ورزشی است که البته گالری عکاسی هم دارد.

ظاهر در سوابق کاری او می توان به یک نقطه فوتبالی هم رسید. گفته می شود کامبوزیا قبل از رسیدن به پست ریاست اداره فنی مهندسی سازمان تربیت بدنی مدتی ریاست هیات فوتبال گیلان را بر عهده داشته و البته در این استان ریاست اداره مسکن و شهرسازی هم بوده است.

کامبوزیا اما در شطرنج و بخصوص این دوره دوم مدیریتی اش که یک سال دیگر به پایان می رسد کارنامه موفقی از خود بر جای گذاشته. وی حدود دو سال قبل از بین هفت کاندیدا به نایب رئیسی فدراسیون جهانی شطرنج رسید و از این حیثتنها مدیر ورزشی است که در فدراسیون های جهانی پست دارد. هر چند محسن مهرعلیزاده رئیس فدراسیون جهانی زورخانه ای است اما در بین ورزش هایی که خاستگاه شان ایران نیست کامبوزیا تنها مدیری است که به پستی بین المللی رسیده است. البته کامبوزیا از این پست برای توسعه شطرنج در کشورهای جهان و البته ایران خودمان استفاده زیادی کرده و به خاطر رابطه خوبش با رئیس فدراسیون جهانی بودجه مناسبی برای این منظور به دست آورده است.

وی در بحثرده های پایه شطرنج اقدامات مفیدی انجام داده و تیم های زیر ۱۴ سال ایران در دوره مدیریت او یک بار قهرمان یک بار هم نایب قهرمان جهان شده اند. همچنین رتبه شطرنج ایران در دوره ریاست او چه در رده آقایان چه در رده بانوان حدود ۱۵ تا ۲۰ پله صعود داشته که همه اینها نشانه موفقیت او در این رشته کم سر و صداست.

همچنین از آنجایی که مهندس کامبوزیا علاقه زیادی به ساخت و ساز دارد در تمام استان های کشور خانه شطرنج را راه اندازی کرده که ساختمانی شبیه مهره رخ شطرنج دارد. از دیگر اقدامات مهم او در شطرنج می توان گرفتن میزبانی مسابقات جهانی رده های پایه و البته راه اندازی سایت جامع شطرنج را بر شمرد و به نظر می رسد او در این پست مدیر موفقی بوده است.