ملت ایران:کاپیتان تیم ملی فوتبال ایران می‌گوید برای بازی روز سه‌شنبه تنها خوشحالی مردم در چشمان بازیکنان تیم ملی است. جواد نکونام همچنین می‌گوید اگر ایران به جام جهانی صعود کند واکنشش سجده شکر به خاطر خوشحالی مردم خواهد بود.

جواد نکونام که این روزها با رهبری خوبش در میانه میدان نقش تاثیرگذاری در موفقیت‌های اخیر فوتبال ایران داشته، در گفت‌وگویی مفصل از بازی مهم روز سه‌شنبه آینده گفت. او از مردم خواست تا همچون دو بازی گذشته برای موفقیت فرزندانشان دعا کنند.

* اگر موافق هستید از بازی با لبنان شروع کنیم، دیداری که تمامی خواسته‌های فوتبال ایران را برآورده کرد.

خدا را شکر برد خیلی خوبی بود. این بازی امیدواری‌مان را برای صعود به جام جهانی بیشتر کرد. می‌توانستیم با گل‌های بیشتری به پیروزی برسیم. من نگران گل اول بودم اما وقتی گل اول را زدیم می‌توانستیم باز هم با استفاده از فرصت‌های به دست آمده گل‌های بیشتری بزنیم اما به هر حال در شرایطی که می‌توانستیم حتی با ۶ گل لبنان را ببریم ۴ گل زدیم و پیروزی مهمی به دست آوردیم. خوشحالم که الان در گروه وضعیتمان بسیار خوب شده است. امیدواری همه برای صعود به جام جهانی بسیار بیشتر شده است. بعد از بازی با ازبکستان شرایط دست خود ما نبود اما اکنون سرنوشت برای صعود در دست تیم ملی ایران است. ما دیگر از زمانی که به کره آمده‌ایم بازی با لبنان را فراموش کرده‌ایم و اکنون فقط به بازی سه‌شنبه فکر می‌کنیم.

* صادقانه بگویید قبل از بازی با قطر چقدر امیدوار بودید که تیم ملی به جام جهانی صعود کند؟

من خیلی امید داشتم. اگر صحبت‌های من را پیش از بازی با قطر در گفت‌وگوهایی که داشتم بخوانید می‌بینید که من امیدوار بودم. گفته بودم که اگر قطر را ببریم راه صعود هموار می‌شود و اکنون هم می‌بینید با توجه به اتفاقاتی که افتاده شرایط بسیار مناسب شده است. به هر حال الان بازی با کره حساسیت بسیار زیادی دارد و در این بازی سرنوشت ما مشخص می‌شود.

* با وجود این‌که بعد از صحبت‌های عجیب سرمربی کره شما و کی‌روش به این حرف‌ها واکنش نشان دادید اما هم‌چنان حرف های او نقل محافل است. یک زمانی شما با پارک جی سونگ کری می‌خواندید اما اکنون گویا این کری‌خوانی فراتر رفته است.

زمانی که پارک بازی می‌کرد بین من و او کری نبود. من تنها برای فوتبال ایران مصاحبه کردم و گفتم هرکس که به تهران بیاید ورزشگاه آزادی را برایش جهنم می‌کنیم. او هم جواب من را داد. در جام ملت‌های آسیا هم او مصاحبه‌ای کرد و من به نمایندگی از بازیکنان تیم ملی پاسخ او را دادم. اما حالا که مربی کره این حرف‌ها را زده و گفته که من از ایران بیشتر از ازبکستان متنفرم من هم باید بگویم ما هم درباره تیم ملی کره چنین حسی داریم. طبیعی است که آنها ناراحت باشند. مقابل یک تیم ۱۰ نفره و جلوی چشم ۱۰۰ هزار نفر باخته‌اند و تحت فشار قرار گرفته‌اند. سرمربی کره به خاطر نتایج ضعیف تیمش تحت فشار است و البته این کار ما را آسان‌تر می‌کند.

* یکی دیگر از مسائلی که نشان می‌دهد آنها از دیدار برابر ایران نگرانی دارند انتخاب شهر اولسان است.

به هر حال شرایط آب و هوایی کره سخت‌تر از قطر نیست اما انتخاب آنجا نشان می‌دهد که از رویارویی برابر ایران ترس دارند. آنها فکر می‌کردند برای صعود به جام جهانی به برد برابر ایران نیاز دارند و می‌خواستند تحت هر شرایطی که شده کار را برای ایران سخت کنند اما ما کاری به آنها نداریم. تدابیرشان هرچه می‌خواهد باشد، ما فقط به صعود فکر می‌کنیم.

* این روزها عملکرد شما در میانه میدان برای تیم ملی بسیار موثر بوده و رکورد عابدزاده را هم در بستن بازوبند کاپیتانی زده‌اید.

واقعا اینها برایم مهم نیست. کاپیتانی تیم ملی برای هر بازیکنی افتخار است اما من به این آمارها کاری ندارم. به تنها چیزی که فکر می‌کنیم این است که برای سومین هفته پیاپی مردم را خوشحال کنیم. تنها زمانی شیرینی آن دو پیروزی تکمیل می‌شود که بتوانیم با شکست کره به جام جهانی صعود کنیم. خودم خیلی خوشبینم که با دعای مردم این اتفاق بیفتد. ضمن این‌که باید بگویم من در جایی که راحت باشم خوب بازی می‌کنم. از دوز و کلک و دروغ بدم می‌آید. من در زمان تیم ملی بلاژویچ، برانکو و دایی بهترین بازی‌هایم را انجام دادم. اگر مربیان از من خوب استفاده کنند خوب بازی می‌کنم. من باید در جایی بازی کنم که راحت باشم.

* نظرت درباره ازبکستان چیست؟

آنها هم تیم خوبی هستند اما اگر به بازی برگشت ما برابر ازبکستان نگاه کنید می‌بینید که آنها بدون حمله به ما گل زدند. ما اگر آن بازی را مساوی کرده بودیم اکنون به جام جهانی رفته بودیم. لحظات در بازی‌های حساس بسیار مهم هستند و باید از تک فرصت‌ها استفاده کنیم و این تجربه‌ای است که از بازی با ازبکستان گرفته‌ایم و در بازی با کره از آن استفاده می‌کنیم.

* این روزها بسیاری کی‌روش را به خاطر تعصبی که به تیم ایران نشان داده دیگر ایرانی می‌دانند.

واقعا زحماتی که کی‌روش و کادر فنی تیم ملی می‌کشند نباید نادیده گرفته شود. کی‌روش و تیمش برای تک تک بازیکنان حریف برنامه دارند. مثلا اگر دقت کرده باشید ما در بازی با قطر تمام کرنرها و ضربات ایستگاهی را به صورت مستقیم به سمت دروازه قطر می‌فرستادیم و آن هم به خاطر این بود که ما تمامی گل‌هایی که دروازه‌بان قطر در لیگ این کشور دریافت کرده بود را دیده بودیم و می‌دانستیم که او روی این ضربات از دروازه خارج می‌شود. کی‌روش برای همه‌ی بازیکنان حریف برنامه دارد. من به عنوان یک بازیکن می‌گویم که باید قدردان زحمات او و تیم فنی‌اش باشیم. او کارهایی انجام می‌دهد که نشان می‌دهد چرا در تیم‌های بزرگ مربیگری کرده است.

* یک نگرانی که وجود دارد مربوط به بازی قطر و ازبکستان است. فکر می‌کنی قطری‌ها به ازبکستان راه بدهند؟

فکر نمی‌کنم قطر این کار را انجام دهد. آنها نیاز به پول ندارند و میزبانی جام جهانی را هم گرفته‌اند. برایشان مهم است که از اعتبارشان دفاع کنند اما به هر حال ما نباید هیچ چیز را به قضا و قدر بسپاریم. فوتبال است و هزار اتفاق. تنها امیدوارم که فوتبال پاکی را شاهد باشیم.

* بزرگ‌ترین انگیزه شما برای بازی روز سه‌شنبه چیست؟

واقعا تنها به خوشحالی مردم فکر می‌کنیم. تمام تلاشمان این است که ۷۵ میلیون ایرانی را خوشحال کنیم. مردم ما از سال ۲۰۰۶ به بعد افتخاری در فوتبال ندیدند و امیدواریم که بتوانیم این ناکامی را جبران کنیم.

* اگر تیم ملی به جام جهانی صعود کند نخستین واکنش شما به عنوان کاپیتان تیم ملی چیست؟

همان جا سجده شکر می‌کنم و این سجده شکر هم به خاطر مردم است. ما برای مردم و آن کودکان معصوم بهزیستی بازی می‌کنیم. دعای آنها همیشه بدرقه راه ما بوده است. من باید در مصاحبه با شما تشکر ویژه‌ای هم از رسانه ها داشته باشم که در زمان حضور تیم ملی در دوبی پشت سر تیم ملی بودند و مطمئنا آنها نقش بزرگی در موفقیت تیم ملی داشته‌اند.