ملت ایران:پس از خروج مورینیو از رئال مادرید، معلوم نیست چرا بازیکنان بارسلونا باب انتقاد از مورینیو را باز کرده اند! در تازه ترین مورد، اینیستا مدعی شده است که خوزه مورینیو فوتبال اسپانیا را ویران کرد.

هر چند که اینیستا دلیلی در تایید مدعایش اقامه نکرده، ولی می تواند حدس زد که او علاوه بر نیمکت نشینی کاسیاس، از روحیه جنگنده مورینیو در برابر بارسلونا شاکی است.

شکست های بارسلونا در برابر رئال مادرید در سال گذشته، از سوپرجام اسپانیا تا لالیگا، نخستین ضربه های وارده بر دوران تفوق تیکی تاکا در فوتبال اروپا بود؛ روندی که با باخت از دست فتن سوپرجام سال گذشته آغاز شد و با شکست بارسا در جام حذفی در برابر رئال ادامه یافت و با باخت ۳ بر ۱ بارسا به نیوکمپ در بازی برگشت لالیگا به اوج خود رسید و نهایتاً با تحقیر تاریخی بارسلونا در برابر بایرن مونیخ به نقطه فاجعه رسید.

اما آیا واقعا مسئول بی هیجان شدن لیگ دوقطبی اسپانیا در فصل گذشته، خوزه مورینیو بود؟ پاسخ این سوال منفی است چرا که لیگ اسپانیا در دو فصل قبل نیز، که با قهرمانی رئال تمام شد، چنگی به دل نزد.

وقتی دو سال پیاپی است که قهرمان لالیگا صد امتیاز کسب می کند، به خوبی پیداست که اکثر تیم های این لیگ ول معطلند و نقش سیاهی لشکر را در کنار ستاره های فیلم فوتبال اسپانیا بازی می کنند.

حضور خوزه مورینیو در اسپانیا، دست کم موجب جذابیت ال کلاسیکوهای یک طرفه سال های قبل از مورینیو شد. پیش از آنکه مورینیو به رئال بیاید، بارسلونا در شش ال کلاسیکوی پی در پی، در نیوکمپ و سانتیاگو برنابئو، رئال را به راحتی شکست داده بود. اما با ورود مورینیو به مادرید، زمین بازی عوض شد و دیگر ستاره های بارسا با نخاله های رئال طرف نبودند؛ بلکه با تیمی مواجه بودند که سرمربی اش آقای خاص بود که با شکست ۳ بر ۱ بارسا در نیوکمپ، رئال مادرید را ترک کرد.

ایسنیتا و دوستانش حق دارند از مورینیو متنفر باشند. با آمدن مورینیو به رئال مادرید، آنها طعم شکست های تلخ را نیز در ال کلاسیکو چشیدند وحتی دریافتند که ستاره محبوب فوتبال اسپانیا نیز می تواند نیمکت نشین شود؛ ولو که نماد غرور ملی اسپانیایی ها باشد.