سرمربی تیم فوتبال استقلال به سوال های زیادی که این روزها در اطراف باشگاه پرطرفدار استقلال مطرح است، پاسخ داد.

ابتدا با سفرتان به اوکراین آغاز کنیم. ابتدا شایعه شده بود که شما به آمریکا سفر کرده اید، اما دیروز عکس هایی منتشر شد که نشان می دهد شما به اروپا و اوکراین رفته اید. از دیدارتان با مسئولان باشگاه دیناموکیف بگویید.

برای اولین بار نبود که به اوکراین می رفتم. من برای تماشای جام ملت های اروپا یک بار به این کشور سفر کرده بودم. به هر حال وقتی کشوری حتی به صورت مشترک میزبانی مسابقات بزرگی همچون جام ملت های اروپا را بر عهده می گیرد نشان می دهد که آن کشور از ابعاد مختلف رشد داشته است.

من با توجه به ارتباطی که یکی از دوستانم آقای حدادیان ایجاد کرده بود و دوستی مشترکی که یکی از دوستانم با تدیف، قهرمان کشتی دنیا و نماینده مجلس اوکراین داشت به اوکراین رفتم. قصدم از سفر به اوکراین ایجاد ارتباط با باشگاه دیناموکیف بود و در جلسه ای که با مقامات عالی این باشگاه داشتم پیشنهاد شد که دیدار دوستانه ای بین استقلال و دینامو برگزار شود.

همچنین باشگاه دیناموکیف خواست که اگر بازیکنی در سطح این باشگاه در ایران بازی می کرد، ارتباطات بازیکنی هم با هم داشته باشیم.

چه نکته ای در باشگاه دیناموکیف وجود داشت که برای شما مهم بود؟

البته به دلیل تمام شدن لیگ اوکراین طبیعتا فعالیت میدانی وجود نداشت، اما زیر ساخت هایی که از نزدیک دیدم برایم جالب توجه بود. نکته مهمی که در فوتبال اروپا وجود دارد و متاسفانه در فوتبال ایران دیده نمی شود، برنامه ریزی و استفاده از مدیران اهل فن است.

در باشگاه هایی نظیر دیناموکیف مدیرانی خدمت می کنند که به دنبال شهرت نیستند و به دنبال ایجاد زیرساخت ها و قانونمند کردن فوتبال هستند. یکی از مشکلات جدی فوتبال ایران قانونمند نبودن بودجه باشگاه ها است. استقلال و پرسپولیس سالانه از دولت پول دریافت می کنند، اما چون ردیف بودجه قانونمندی ندارند بازدهی ضعیفی به دست می آید.

در باشگاه های نظیر دیناموکیف آنها راه را پیدا کرده ند، اما ما در فوتبال ایران هنوز در اندر خم یک کوچه ایم.

از این بحثکه بگذریم، باید حضور شما را در استقلال قطعی دانست. درباره برنامه هایتان برای لیگ سیزدهم بگوید.

درباره ماندن در استقلال باید یک نکته ای را بگویم. اگر شرایط آسان بود و می دانستم که استقلال پول خوبی دارد شاید در استقلال نمی ماندم.

اما چون وضعیت مالی دشوار است، احساس تکلیف کردم که بمانم. نمی خواستم بروم و بعدا بگویند تا قلعه نویی دید پولی در استقلال نیست از این تیم رفت. خواستم بمانم تا مردم بدانند که من مثل همیشه در شرایط سخت در استقلال ماندم.

پس باید کارتان در لیگ دشوارتر از رقابت های فصل قبل باشد.

به هر حال کار سخت است. دو شب پیش جلسه ای را با فتح الله زاده داشتم، دیروز هم جلسه ای فنی را با حضور پورحیدری و سایر دوستان درباره یارگیری، برنامه ها و شروع تمرینات برگزار کردم. ضمن تشکر از کادر فنی سال قبل برنامه های کلی فصل آینده را ترسیم کرده ایم.

نقطه نظرات گفته شد و من بحثهایم را مطرح کردم و امروز این برنامه به باشگاه می رود. شروع کار ما در لیگ سیزدهم از ۱۸ خرداد خواهد بود.

اردوی خارجی هم خواهید داشت؟

منتظر پاسخ باشگاه دیناموکیف هستیم که اگر این بازی انجام شود مجبوریم تغییراتی در را برنامه مان ایجاد کنیم. اما بر اساس برنامه فعلی در هفته سوم اردویی را در خارج از کشور خواهیم داشت.

شما از یک طرف به مشکلات مالی استقلال اشاره می کنید و از طرف دیگر با توجه به نمایش استقلال در فصل گذشته و صعود به هشت تیم برتر آسیا انتظارات از تیمتان بالاست. فکر می کنید تعادلی واقعا وجود دارد؟

شما چه فکر می کنید؟!

آن طور که اخبار منتشر شده، وضعیت مالی استقلال خیلی تفاوتی نسبت به سال قبل نخواهد داشت. اما شما هم قبل از پایان لیگ قهرمان شدید و هم این که سزاوارانه به جمع هشت تیم آسیا رسیدید. به شخصه فکر می کنم که تعادلی وجود ندارد.

حالا که این جواب را دادید باید همین جا اعلام کنم که مردم بدانند که مدیریت، کادر فنی و بازیکنان تنها به خاطر آنها شرایط را تحمل کرده و در استقلال می مانند. آنها بدانند که یکسری مشکلات وجود دارد و فردا نگویند که بدون مشکل استقلال آماده حضور در لیگ شده است.

مشکلات هست، اما همه باید دست به دست هم دهیم تا استقلال عملکرد خوبی در رقابت های فصل بعد داشته باشد، اما باید این را بگویم که من به شخصه این کمک را هنوز ندیده ام. در نشستی که با آقای وزیر داشتیم، ایشان راهنمایی های لازم را انجام دادند، اما این را باید بگویم که واقعا شرایط سخت است. با مذاکراتی که دو، سه نفر از دوستان انجام داده اند امیدواریم که مشکلات برطرف شود، اما آقای وزیر هم باید ورود کنند.

استقلال با حضور در جمع هشت تیم برتر آسیا نماینده ایران است و با توجه به جبهه گیری هایی که این روزها علیه فوتبال ایران می شود مسئولان باید شرایطی را به وجود بیاورند که ما قدرتمند کارمان را ادامه دهیم. شما ببینید دو تیم از همین لیگی که اسم مجعول را روی آن گذاشته اند توسط استقلال حذف شد، آن هم با مربیان به نامشان.(با خنده)

البته من که مربی بین المللی نیستم و حتما تیم های که شکستشان دادیم، تیم های محلی بودند و مربیان حریفانمان در محلات مربیگری کرده اند، اما واقعا چه آن زمانی که در هفت بازی با سپاهان، ۱۷ گل به غول های آسیا زدیم و چه زمانی که الهلال را در ریاض بردیم از نگاه بعضی ها حریفانمان محلی بودند. این صحبت ها به کنار، استقلال نشان داده که اگر حمایت پشت سرش باشد می تواند برای فوتبال ایران افتخارآفرین باشد. مسئولان باید بدانند که با یک نگاه ویژه استقلال می تواند از آرمان ایران زمین دفاع کند.

اگر بتوانیم در زمین حرفمان را بزنیم آنهایی که علیه فوتبال ایران جبهه می گیرند عقب نشینی می کنند، اما اگر حرفی برای گفتن نداشته باشیم فشارها بیشتر خواهد شد. من از عباسی می خواهم که نگاه ویژه ای به استقلال داشته باشد. شما، العین، سرمربی و بودجه اش را نگاه کنید و عملکرد این تیم را با نمایش استقلال مقایسه کنید. ما برای این که راهمان را ادامه دهیم نیاز به حمایت داریم. من از پدر ورزش ایران می خواهم با همان نگاهی که در گذشته به فوتبال داشته این بار هم از استقلال حمایت کند. من معتقدم استقلال با پتانسیلی که دارد می تواند حرف های زیادی در فوتبال آسیا بزند.

ما می خواهیم موجودی خود را حفظ کنیم و با بازیکنان خوبی که گرفته ایم و اسامی آنها را تا چند روز آینده اعلام خواهیم کرد می توانیم حضوری پر قدرت در آسیا داشته باشیم.

شما می گویید که استقلال می خواهد موجودیتش را حفظ کند، اما شنیده می شود که مهدی رحمتی، پژمان منتظری و جواد نکونام که ستون های اصلی استقلال در فصل گذشته بوده اند، قصد جدایی از استقلال را دارند.

درست است که باید حق و حقوق بازیکنان به طور کامل رعایت شود، اما برای بازی در تیم بزرگی چون استقلال باید قلب و روح و روان آدم هم با این تیم باشد.

همه ما باید بدانیم که خدمت به مردم و این هواداران لیاقت می خواهد. بازیکنی که می خواهد در استقلال بماند در کنار مسائل مالی باید با تمام وجود در خدمت این تیم باشد. تیمی مانند استقلال هم می تواند به جامعه نشاط بدهد و هم می تواند به جامعه آسیب وارد کند. اگر ببریم می تواند به جامعه نشاط وارد کند و اگر خدای نکرده ببازیم شاید بخشی از نسل جوان ما راه را به اشتباه بروند. من همواره در برهه هایی به استقلال آمدم که این تیم شرایط خوبی نداشت.

امسال هم یکی از دلایل ماندنم وضعیت مالی نامساعدش است. این را بدانید که منِ قلعه نویی نمی توانم هیچ بازیکنی را به اجبار نگه دارم. اگر بازیکنی به من بگوید که می خواهم بروم من اجبارش نمی کنم که باید بمانی. نمی خواهم زحمات بازیکنان را فراموش کنم، اما اگر کسی دلش با تیم نیست نباید به اجبار نگه داشته شود، چرا که ممکن است در آینده مشکلاتی ایجاد شود. ماندن در استقلال باید به عشق خدمت به هواداران و پیراهن استقلال باشد.

این روزها درباره تغییرات مدیریتی در استقلال صحبت های زیادی مطرح می شود، با توجه به گفت و گو هایی که با فتح الله زاده و عباسی داشته اید فکر می کنید فتح الله زاده می ماند یا خیر؟

عقل مدیریتی می گوید وقتی کسی توانسته با حداقل امکانات بیشترین راندمان را به دست آورده حتما مدیریت خوبی داشته است. به اعتقاد من و با این عقل ناقصم تغییرات مدیریت به صلاح استقلال نیست. برای این که فتح الله زاده مدیر خوبی شود، هزینه های زیادی انجام گرفته است. فتح الله زاده ۲۰ سال است که درعرصه مدیریت و رسانه فعالیت می کند و در هر شرایطی وضعیت را سر و سامان داده است.

نگاه عباسی هم طبیعتا همین است. البته همه انسان ها به جز معصومین یکسری ایرادها را دارند که باید آنها را بر طرف کنند، اما من مطمئن هستم که نگاه عباسی به فتح الله زاده نگاه بسیار خوب و مثبتی است. فتح الله زاده همه شرایط را تجربه کرده است و سرمایه بسیار خوبی برای فوتبال ایران است.

در فصل نقل و انتقالات بحثهای زیادی درباره ریخت و پاش های برخی از باشگاه ها مطرح می شود. این فصل هم گل سرسبد بحثها درگیری است که بین سپاهان و پرسپولیس به وجود آمده. نظر شما درباره پول های ردوبدل شده در فصل نقل و انتقالات چیست؟

به اعتقاد من پول هایی که در فوتبال ایران خرج می شود آن چنانی نیست. اگر شما این پول ها را بگذارید کنار سرویس هایی که فوتبال به جامعه می دهد متوجه می شوید که رقمی در فوتبال ایران هزینه نمی شود. برایتان یک مثال می زنم.

بازی استقلال و داماش ۸۰ هزار نفر را به ورزشگاه آزادی کشاند، اگر فرض کنیم که یک تماشاگر برای رفت و برگشتش سه ساعت و برای تماشای بازی دو ساعت زمان صرف می کند یعنی این که یک تماشاگر پنج ساعت در یک روز مشغول گذراندن وقتش در فوتبال است. این پنج ساعت را ضربدر ۸۰ هزار نفر کنیم رقم ۴۰۰ هزار ساعت به دست می آید. در نهایت به این نتیجه می رسیم که یک فوتبال در یک روز ۴۰۰ هزار ساعت به جامعه سرویس داده است.

ضمن این که این ساعت ها تنها مختص به اصل فوتبال است و نه حواشی ای که ممکن است از چند روز قبل به وجود آمده. می خواهم این را بپرسم که صدا و سیما و جامعه چقدر باید هزینه کنند که در یک روز، یک هفته ۴۰۰ هزار ساعت از زمان جامعه را به خود اختصاص دهد. نگاه ما به فوتبال باید نگاه فرصتی باشد. همان طور که گفتم پولی که در فوتبال ایران هزینه می شود با فوتبال دنیا قابل قیاس نیست. بایرن وقتی قهرمان می شود ۱۲۰ میلیون یورو پول می گیرد یا این که می گویند فلان بازیکن ۸۰ میلیون پول گرفته است.

حریفان آسیایی ما هم کم و بیش چنین شرایطی دارند. این را هم در نظر بگیرید که مرز آسیب پذیری جوانان ما خیلی نزدیک است. ما باید نگاهمان را به فوتبال عوض کنیم. متاسفانه چون آدم های اهل فن فوتبال خانه نشین شده اند چنین وضعیتی به وجود آمده است. وقتی مدیران اهل فن نباشند، خروجی این پول ها به جامعه کمک نمی کند. ما باید باشگاه سپاهان را الگوی خودمان قرار دهیم. من دو سال در این تیم بوده ام. آنها حدود ۱۷۰۰ ورزشگاه، ۷۵ تیم و ۷۰ – ۸۰ نفر نیروی اداری دارند و ساختارشان حرفه ای است.

ما نباید سپاهان را به خاطر این که خودمان به آنها برسیم پایین بکشیم، بلکه باید کاری کنیم که سطح و اندازه ما هم به سپاهان برسد. متاسفانه نخبه کشی به عادت بد جامعه ایرانی تبدیل شده است. ۹۸ درصد بودجه فوتبال ما را دولت می دهد، اما چون برنامه ای نداریم و بیشتر مدیران اهل فن نیستند خروجی کمکی به ما نمی کند. اگر می خواهید بدانید که سپاهان چقدر حرفه ای است بروید تحقیق کنید که چند درصد از مدال های بازی های آسیایی گوانگجو توسط ورزشکاران اصفهانی و سپاهانی به دست آمده است. نباید بلایی که سر ذوب آهن آمد سر سپاهان هم بیاید. ذوب آهن همیشه یکی از قدرت های فوتبال ایران بود و در آسیا به نایب قهرمانی رسید، اما بودجه اش را قطع کردند و مدیرانش را تحت فشار قرار دادند و اکنون می بینیم که چه به روز ذوب آهن آمده است.