ملت ایران: فوتبال محبوب ترین ورزش جهان، در سالیان گذشته شاهد اتفاقات جالبی بوده است. این نوشته به بازتاب برخی رخدادهای نادر دنیای فوتبال می پردازد که در زیر مرور می کنیم:

- ایون رادو، مدافع رومانیایی پتروسانی در سال ۱۹۹۸ در قبال ۵۰۰ کیلوگرم گوشت خوک به ارزش ۱۷۵۰ پوند به تیم والنسیا پیوست!

- در سال ۱۹۸۴ بازی شفیلدیونایتد و اولدهام به دلیل پیدا شدن یک بمب خنثی نشده از جنگ جهانی دوم در کنار ورزشگاه برامال لین لغو شد!

- جوزپه لورنزو، بازیکن بولونیا پس از گذشت ۱۰ ثانیه از بازی برابر پارما در لیگ ایتالیا به دلیل انجام تکل خطرناک از زمین بازی اخراج شد!

- یک داور در یک بازی از لیگ آماتوری برزیل پس از جر و بحثبا یک بازیکن در اعلام ضربه پنالتی با هفت تیر بازیکن معترض را کشت و فرار کرد!

- هریستو استویچکف، مهاجم بلغاری بارسلونا در سال ۱۹۹۰ پس از اخراج برابر رئال مادرید پای داور مسابقه را لگد کرد و با محرومیت شش ماهه مواجه شد!

- در سال ۱۹۷۸ یک بازی فوتبال در تانزانیا به دلیل مصرف مواد مخدر توسط داور، لغو شد.

- اشلی وارد، مهاجم بارنزلی در نوامبر ۱۹۹۸ در عرض پنج دقیقه برابر ساندرلند هم گلزنی کرد، هم پنالتی از دست داد و هم اخراج شد!

- لسترسیتی در سال ۱۹۹۷ در بازی برابر نورتامپتون در جام حذفی انگلیس بدون مرتکب شدن حتی یک خطا به مرحله بعد صعود کرد. لستر آن بازی را با نتیجه چهار بر صفر برد.

- در سال ۱۹۹۰ اتحادیه فوتبال انگلیس باشگاه اسکار بورو را از تبلیغ یک نوشیدنی خاص به دلیل بدمزه بودن منع کرد!

- در سال ۱۹۷۹ بازی فالکرک و اینورنس در جام حذفی اسکاتلند به دلیل شرایط نامساعد جوی ۲۹ بار لغو شد!

- در سال ۱۹۸۰ رییس جمهور لیبریا بازیکنان تیم ملی کشورش را تهدید کرد در صورتی که به گامبیا ببازند، همگی زندانی می شوند. این بازی با تساوی بدون گل به پایان رسید.

- مارچلو دونادینی، داور ایتالیایی در سال ۱۹۷۳ به دلیل ضربه یک بازیکن به پشت سرش در بیمارستان بستری شد.

- در بازی وستهام و نیوکاسل در سال ۱۹۸۶ که وستهام به پیروزی هشت بر یک رسید، آلوین مارتین به هر سه دروازه بان نیوکاسل گل زد. ابتدا مارتین توماس مصدوم شد و جای خود را به هدورثداد و سپس پیتر بردسلی جای او را گرفت اما همگی از مدافع وستهام گل خوردند!

- بازی دندی یونایتد و دانفرملاین در سال ۱۹۹۸ پس از ۹۰ ثانیه به دلیل ورزش طوفان شدید لغو شد.

- در سال ۱۹۹۹ یکی از هواداران منچسترسیتی پس از بازی ضعیف تیمش یک اسپری اکسیژن به داخل زمین پرتاب کرد.

- در سال ۱۹۷۳ تمام اعضا تیم گالیله به دلیل ضربه زدن به حریف خود در لیگ فوتبال اشغالگران قدس یک شب در بازداشتگاه بودند.

- در سال ۱۹۹۹ باشگاه پورتموثکه وضعیت مالی خوبی نداشت، سفارش هفتگی خرید لباس ورزش را کنسل کرد و اعلام کرد، بازیکنان به جای خرید لباس های ورزشی بهتر است، آنها را بشورند.

- در لیگ فوتبال جزایر سیلی(Isles of saily) تنها دو تیم فوتبال حضور دارند که هر هفته با هم بازی می کنند. جالب آن که این دو تیم در جام حذفی هم با هم بازی می کنند. این مجمع الجزایر دو هزار و ۹۰۰ نفر جمعیت دارد!

- یکی از هواداران منچسترسیتی در سال ۱۹۹۵ از آوردن مرغ مرده به ورزشگاه " مین رود " منع شد. این هوادار عادت داشت در مواقع گل زدن منچسترسیتی پرهای مرغ مرده را روی سرش تکان دهد!

- الیشا باندا، مهاجم یکی از تیم های فوتبال زیمبابوه از سوی هم تیمی اش ربوده شد و مورد اذیت و آزار قرار گرفت. پس از هشت روز جسد باندا در خارج از شهر یافت شد.

- در سال ۲۰۰۰ اعضای تیم سامپدوریا به دلیل نجات از سقوط به دسته پایین تر ۳۲ کیلومتر پیاده روی کردند تا به معبد " مادونا " در جنوا برسند و سپاسگزاری کنند.

- در سال ۱۹۴۵ در بازی کیلمارنوک و پاتریکس در لیگ اسکاتلند یکی از بازیکنان کیلمارنوک هفت بار یک ضربه پنالتی را تکرار کرد که در نهایت ضربه آخر را دروازه بان حریف گرفت تا تیمش سه بر پنج شکست بخورد!

- در سال ۱۹۹۳ اعضای تیم کانگلتون تصمیم گرفتند قبل از بازی تیم شان به دلیل درگذشت پیرترین هوادارش یک دقیقه صعود کنند. در میان یک دقیقه سکوت این هوادار مسن از بین هواداران وارد چمن شد!

- پدرو گاتیکای ۵۲ ساله قبل از جام جهانی ۱۹۸۶ مکزیک از آرژانتین به مکزیک با دوچرخه سفر کرد زیرا توانایی خرید بلیت سفر را نداشت. البته در زمان خرید بلیت ورزشگاه، دوچرخه او به سرقت رفت!

- در سال ۱۹۵۸ در یکی از لیگ های محلی نیجریه این اجازه داده شد تا تیم ها با پرداخت ۱۰ پوند یک جادوگر استخدام کنند.

- بازیکنان باشگاه " بری " در سال ۱۹۸۷ تصمیم گرفتند تا غیر از بازی هیچگونه فعالیت دیگری برای باشگاه انجام ندهند زیرا باشگاه هیچ امکاناتی برای زندگی آنها فراهم نکرده بود.

- هنینگ اریکستراپ، داور مسابقه در یک بازی در لیگ دانمارک قصد داشت سوت پایان بازی را بزند که دندان مصنوعی او روی زمین افتاد تا وقتی که او به دنبال دندانش می گشت، تیم " ابل تافت " به گل تساوی رسید. با وجود اعتراض زیاد داور مسابقه در نهایت دندان مصنوعی خود را پیدا کرد و گل را مردود اعلام کرد و سوت پایان بازی را به صدا در آورد!

- در بازی انگلیس و مالت در سال ۱۹۷۱ بازی به حدی یک طرفه بود که توپ در طول ۹۰ دقیقه حتی به دروازه انگلیس هم نرسید!