ملت ایران:آرین روبن سرانجام توانست طلسم فینال‌های خود را بشکند. او با گل دقایق پایانی‌اش بایرن مونیخ را به قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا رساند. به این ترتیب بایرن در انگلیس فاتح اروپا شد، همان‌گونه که فصل پیش چلسی انگلیسی در آلمان قهرمان شده بود!

بازی در ورزشگاه ویمبلی برگزار شد و با هیجان بسیاری هم آغاز شد. ماریو گوتزه به مسابقه نرسیده بود و کوین گروسکروتس به جای او در ترکیب قرار داشت. متس هوملس هم از مصدومیت رهایی یافته بود.

دورتموند بازی را خوب آغاز کرد و به‌تدریج بر میدان مسلط شد. در دقیقه ۱۱ بود که یاکوب بلاشچیکوفسکی با ضربه‌ای خوب دروازه مانوئل نویر را هدف گرفت.

دقایقی بعد روبرت لواندوفسکی شوت زیبایی زد که نویر آن را به شکلی آکروباتیک دفع کرد.

سپس نوبت به کوبا رسید که شوت دیگری بزند و نویر را به واکنش وادارد.

دورتموند تا دقیقه ۲۵ تیم برتر میدان بود اما بایرن در این دقیقه دروازه رومن وایدنفلر را به خطر انداخت. ضربه سر ماریو مانجوکیچ با نوک انگشتان وایدنفلر به تیر خورد و به بیرون رفت، و در کرنر حاصل هم ضربه سر خاوی مارتینس راهی به دروازه نیافت.

دقایقی بعد آرین روبن تک به تک شد اما وایدنفلر با واکنشی عالی دروازه تیمش را نجات داد.

روبن در نیمه اول موقعیت خوب دیگری را از دست داد. او روی اشتباه متس هوملس باز هم تک به تک شد اما این بار ضربه‌اش را به بینی وایدنفلر کوبید. به این ترتیب به نظر می‌رسید روبن در فینال‌ها طلسم شده است.

اما روبن در نیمه دوم گل اول بایرن را ساخت. بایرن در نیمه دوم تیم برتر میدان بود و در دقیقه ۶۰ به آن‌چه شایسته‌اش بود رسید. آرین روبن روی پاس تماشایی و استثنایی فرانک ریبری که سه مدافع دورتموند را محو کرد از تله آفساید گریخت و توپ را گرفت. او روی خط عرضی زمین در حالی که وایدنفلر را پیش رو داشت توپ را روی خط دروازه ارسال کرد و ماریو مانجوکیچ دروازه خالی را گشود.

اما این برتری ادامه نداشت. دانته که در نیمه اول یک کارت زرد گرفته بود با پا به شکم مارکو روییس لگد زد و داور اعلام پنالتی کرد. دانته خوش‌اقبال بود که کارت دیگری نگرفت. روبرت لواندوفسکی که یک بار مقابل بایرن پنالتی را از دست داده بود این بار پشت توپ قرار نگرفت و ایلکای گون‌دوغان ضربه را به خوبی به گوشه پایین دروازه زد و بازی را مساوی کرد.

بایرن در دقیقه ۷۱ چیزی نمانده بود که گل دوم را هم بزند. توماس مولر از سمت راست گریخت و توپ را روی خط دروازه برای روبن ارسال کرد. توپ خودش داشت وارد دروازه می‌شد که نون سوبوتیچ از راه رسید و با تکلی حیرت‌انگیز مانع گل‌زنی حریف شد.

بایرنی‌ها به حمله ادامه دادند و وایدنفلر دو بار با واکنش‌های عالی‌اش مانع گل‌زنی داوید آلابا و باستین شواین‌اشتایگر از راه دور شد. ضربه شواین‌اشتایگر به ویژه بسیار جالب بود؛ توماس مولر پاس فیلیپ لام را رها کرد و توپ به شواینی رسید و او آن را به سمت دروازه زد.

اما روبن خودش در دقیقه ۸۹ تیر نهایی را زد. پاس پشت پای ریبری با برخورد به مدافعان دورتموند به روبن رسید، او که از تله آفساید گریخته بود با وایدنفلر تک به تک شد و با ضربه‌ای نرم دروازه حریف را گشود و البته لحظاتی بعد هم زمین را ترک کرد!

دو تیم در وقت‌های تلف‌شده چندین تعویض انجام دادند و در نهایت بازی با همان نتیجه دو بر یک به پایان رسید. به این ترتیب بایرن که سه فینال را در چهار سال اخیر تجربه کرده به قهرمانی دست یافت. این اولین قهرمانی آنها پس از فصل ۰۱-۲۰۰۰ لیگ قهرمانان است. آنها به آن‌چه شایسته‌شان بود رسیدند.

گزارش لحظات کلیدی بازی:

به گزارش اختصاصی ملت ایران: دو تیم بروسیا دورتموند و بایرن مونیخ فینال لیگ قهرمانان را در ورزشگاه ویمبلی برگزار خواهند کرد.

ترکیب دو تیم به این ترتیب است:

دورتموند: وایدنفلر – پیشچک، هوملس، سوبوتیچ، شملتزر – بندر، گون‌دوغان – بلاشچیکوفسکی، روییس، گروسکروتس – لواندوفسکی.

بایرن: نویر – لام، دانته، بواتنگ، آلابا – مارتینس، شواین‌اشتایگر – روبن، مولر، ریبری – مانجوکیچ.

خلاصه گزارش بازی:

دقیقه ۲۰: اولین کارت بازی رو دانته گرفت

دقیقه ۶۰: ریبری با یک حرکت زیبا از میان ۳ نفر یک پاس به روبن داد. مانزوکیچ با پاس روبن از جناح چپ اولین گل بازی را به ثمر رساند

دقیقه ۶۸: خطای دانته بر روی رویس برای یک ضربه پنالتی برای دورتموند فراهم کرد. گوندوگان از روی نقطه پنالتی گل تساوی را برای دورتموند به ثمر رساند

دقیقه ۷۴: کارت زرد برای ریبری و کوین کروتتزکویس

دقیقه ۸۹: و بالاخره روبن بعد از خراب کردن چندین موقیت، بالاخره در شرایط تک به تک گل دوم بایرن را زد

دقیقه ۹۰: سوت پایان بازی …و قهرمانی بایرن