کاتالان ها سال 2016 را بسیار خوب آغاز کردند و با اقتدار در صدر حدول لالیگا قرار داشتند. اما بعد از مدتی و در مقطع زمانی کوتاهی، شکست در ال کلاسیکو و حذف از لیگ قهرمانان اوضاع را وخیم کرد اما این تیم در نهایت فاتح بی چون و چرای لالیگا و کوپا دی ری لقب گرفت.

فصل جدید اما در عرصه داخلی خیلی برای بلوگرانا خوشایند نبود و آنها سال را با اختلاف 6 امتیازی در لالیگا به پایان رساندند. در ادامه، مروری بر عملکرد آبی اناری ها در سال 2016 خواهیم داشت؛

بهترین ترکیب اصلی: تراشتگن- سرخی روبرتو- ماسکرانو- پیکه- آلبا- بوسکتس- اینیستا- آندره گومس- مسی- نیمار- سوارز

بعد از کسب 3 گانه تاریخی بارسا در سال 2015، این تیم در بازی های بزرگ با ترکیب ثابتی به میدان می رفت. اما در طول سال 2016، تغییراتی در این ترکیب رخ داد.

سال 2016 برای بارسا چگونه گذشت؟

با مهاجرت کلودیو براوو به انگلیس، تراشتگن سنگربان اصلی این تیم شد و سرخی روبرتو نیز تبدیل به دفاع راست ثابت این تیم شد. همچنین انیکه ترجیح داد کمتر از راکیتیچ استفاده کند و آنندره گومس، ستاره جوان و سابق والنسیا بیشتر در ترکیب قرار گرفت. هرچه بیشتر به اواخر سال نزدیک شدیم، بازیکنانی مانند ساموئل اومتیتی و دنیس سوارز نیز جایی در افکار لوچو پیدا کردند.

بهترین بازیکن: لیونل مسی

بدون شک در سال 2016 نیز لیونل مسی، فوق ستاره آرژانتینی بارسلونا را باید بهترین بازیکن این تیم قلمداد کرد. سال 2016، یکی از بهترین سال های لیونل مسی با لباس بارسا بود و او نقش مهمی در قهرمانی این تیم در لالیگا داشت. همچنین مسی در فینال کوپادل ری نیز نقشی تعیین کننده ایفا کرد و توانست با به ثمر رساندن گلهای فراوان، عنصر مهمی در دوگانه بارسا در اسپانیا لقب بگیرد. 70 گل بارسلونا در سال 2016، یا توسط او یا روی پاس های وی به ثمر رسید که آمار اعجاب انگیزی به شمار می آید.

سال 2016 برای بارسا چگونه گذشت؟

در اواخر فصل قبل و زمانیکه فاصله 10 امتیازی بارسا و رئال مادرید به کمترین حد ممکن رسید، شاگردان انریکه با جادوی مسی از آن مهلکه جان سالم به در برند و حالا امیدوارند با ادامه روند فوق العاده ستاره آرژانتیی شماره 10 خود، سال 2017 نیز سالی پر از جامهای رنگارنگ برای آنها باشد.

در فصول اخیر، به کرات ثابت شده است که هرگاه مسی در اوج نباشد، بارسا شرایط خوبی ندارد. اینکه سال فوق العاده مسی را تنها به خاطر خراب کردن یک پنالتی برای تیم ملی کشورش در فینال کوپا آمریکا ناکام قلمداد کنیم، بی شک از دایره عدالت به دور خواهد بود.

بهترین سرمربی: لوییس انریکه

با توجه به اینکه در سال 2016، تنها شاهد حضور لوییس انریکه روی نیمکت بارسا بودیم، طبیعتا گزینه دیگری برای انتخاب وجود ندارد. البته انریکه امسال نیز عملکردی ستودنی داشت و علیرغم پذیرش شکست در بعضی از بازی های مهم، توانست بعد از 3 گانه رویایی سال 2015، دو گانه ای داخلی را برای بارسا به ارمغان آورد.

سال 2016 برای بارسا چگونه گذشت؟

همچنین انریکه موفق شد سوپرکاپ اسپانیا را به تالار افتخارات بارسا اضافه کند و هشتمین جام را در طی دو سال و نیم برای بارسا به ارمغان آورد. علیرغم گذراندن نیم فصلی نه چندان خوب در لالیگا و فاصله شش امتیازی با رئال مادرید، انریکه با انجام تغییراتی کلیدی در اواخر سال، نوید بارسایی رویایی در سال 2017 را به هواداران این تیم داد.

بهترین لحظه سال: گل یوردی آلبا به سویا

در خلال دیدار فینال کوپادل ری، ماسکرانو توسط داور از زمین اخراج شد و همه چیز به اوقات اضافی کشیده شد. اما یوردی آلبا که نمایش خوبی در آن مقطع نداشت، روی پاس دیدنی مسی موفق شد در دقیقه 97 دروازه سویا را باز کند و بعد از آن و در دقیقه 120، نیمار تیر خلاص را به پیکره سویا شلیک کرد.

سال 2016 برای بارسا چگونه گذشت؟

این بازی، بدون شک دراماتیک ترین و هیجان انگیزترین پیروزی آبی اناری ها در سال 2016 بود.

بدترین لحظات: شکست در ال کلاسیکو

در مقاطع پایانی فصل قبل، بارسلونا روند فوق العاده خود را به یکباره فراموش کرد و شکست های تلخ یک به یک از راه رسیدند. رکورد شکست ناپذیری آنها در خانه و در دیدار ال کلاسیکو شکسته شد. آنها در حالیکه تا اواخر بازی با گل جرارد پیکه از حریف پیش بودند، با گلهای بنزما و کریس رونالدو شکست را در خانه پذیرفتند.

سال 2016 برای بارسا چگونه گذشت؟

همچنین شاگردان انریکه برای دومین بار در سالهای اخیر در مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان مغلوب اتلتیکو مادرید شدند و آنها نیز نتوانستند اولین تیمی باشند که دو بار پیاپی قهرمان اروپا می شوند.

در نیم فصل اول سال جدید، بارسا امتیازات مهمی را در کورس قهرمانی از دست داد تا با فاصله ای شش امتیازی نسبت به کهکشانی ها، سال 2017 را آغاز کند. همچنین از دست دادن پیروزی و کاهش فاصله در جدول در مقابل رقیب سنتی با گل دقیقه 90 سرخیو راموس را می توان از دیگر لحظات تلخ آبی اناری ها در این فصل دانست. در برابر قهرمانی های شیرین کاتالان ها در سالی که گذشت، این اتفاقات را می توان بدترین لحظات این تیم در سال 2016 قلمداد کرد.

بهترین دیدار: بارسلونا - سویا (فینال کوپادل ری)

از همان ابتدا نیز مشخص بود که در فینال کوپادل ری، دیدار دشواری در انتظار آبی اناری ها خواهد بود. در همان نیمه اول، ماسچرانو از زمین مسابقه اخراج شد و لوییس سوارز نیز نتوانست به علت مصدومیت از ناحیه همسترینگ در زمین باقی بماند.

سال 2016 برای بارسا چگونه گذشت؟

تراشتگن در طول بازی چند عکس العمل فوق العاده در برابر حملات زهردار سویا داشت و مسی در میانه میدان نمایشی به یادماندنی از خود ارائه داد. جرارد پیکه نیز در غیاب ماسکرانو خوش درخشید تا پیروزی دراماتیکی در وقت های اضافی برای بلوگرانا رقم بخورد.

منبع: گروپ فورتین

ترجمه: آریا فاطمی مقدم