برتری 8-1 برابر پاپوآگینه نو و سپس توقف بدون گل برابر سوریه در باتلاق سرمبان باعث شد تا تیم ملی نه تنها در رنکینگ ماه جدید فیفا فرصتی برای صعود نداشته باشد بلکه با سه پله سقوط نیز مواجه شود. چه بسا اگر کنفدارسیون فوتبال آسیا و مسئولان برگزاری رقابت های انتخابی جام جهانی اجازه می دادندبازی با سوریه رد زمین بهتری برگزار و با برتری ایران توام باشد الان باید در انتظار ورد تیم ملی به جمع 25 تیم برتر دنیا می نشستیم اما این فرصت با یک تصمیم اشتباه گرفته شد.


جدیدترین رنکینگ تیم های ملی جهان هفته آینده از سوی فیفا منتشر می‌شود که بر این اساس تیم ملی کشورمان با 797 امتیاز همچنان در صدر رنکینگ قاره آسیا باقی خواهد ماند تا آقایی فوتبال ایران در آسیا با هدایت کارلوس کی روش دو ساله شود. آخرین بار در نوامبر سال 2014 ژاپنی‌ها در صدر رنکینگ آسیا جای داشتند اما از آن پس تاکنون صدر رنکینگ قاره به طور ممتد در اختیار شاگردان جوان کی روش قرار دارد.


در رده بندی جهانی جدید اما ایران با سه پله سقوط در رده سی‌ام جای خواهد گرفت. براساس شیوه امتیازدهی و محاسبات فیفا در این رنکینگ سه تیم ایرلند، اوکراین و بوسنی، تیم ملی ایران را پشت سر می‌گذارند چون در این یک ماه نتایج و امتیازات بهتر و بیشتری به حساب خود واریز کرده اند. صدر رنکینگ جهانی هم در اختیار آرژانتین، برزیل و آلمان است. اما در بین تیم های آسیایی کره جنوبی بار دیگر خود را به رده دوم قاره می‌رساند و ژاپن با صعودی دو پله‌ای در رده سوم قرار می‌گیرد. استرالیا نیز با سقوطی دو پله‌ای به رده چهارم آسیا نزول می‌کند.


10 تیم برتر آسیا در رنکینگ آتی فیفا بر اساس نتایج و امتیازاتی که تیم ها در ماه گذشته به دست آورده اند به این شرح خواهد بود.


۱- ایران ..................................................... 797 امتیاز
۲- کره جنوبی .............................................. 700 امتیاز
۳- ژاپن ..................................................... 644 امتیاز
۴- استرالیا .................................................. 636 امتیاز
۵- عربستان ................................................ 589 امتیاز
۶- ازبکستان ................................................ 558 امتیاز
۷- امارات ................................................... 537 امتیاز
۸- چین ...................................................... 423 امتیاز
۹- قطر ...................................................... 409 امتیاز
۱۰- سوریه ................................................... 363 امتیاز