تجربه نشان داده کارلوس کی روش، سرمربی تیم ملی فوتبال ایران علاقه شدیدی به استفاده از سیستم 3-3-4 دارد و در اغلب بازی ها تیمش را با این سیستم به زمین فرستاده است. در چنین شرایطی نیاز به 3 هافبک- مهاجم سرعتی و البته تکنیکی دارد که در تاکتیک تیم ملی بگنجند و بتوانند عملکرد خوبی از خود برجای بگذارند.

داریوش شجاعیان، هافبک تیم گسترش فولاد پس از بازی های درخشان در تیم باشگاهی اش مورد توجه سرمربی تیم ملی قرار گرفت و حدود یکسال است که پای ثابت اردوها بوده است اما ناگهان قبل از بازی با ازبکستان به طرز عجیبی خط خورد. این اتفاق در اردوی قبل از بازی با قطر و چین برای سروش رفیعی دیگر بازیکنی که در این پست قابلیت بازی دارد، رخ داد تا به نظر برسد کی روش در ذهن خود تصمیم دارد از بین رفیعی و شجاعیان یکی را انتخاب کند. حالا برای بازی با ازبکستان و کره جنوبی رفیعی جایگزین شجاعیان شده است.

 با توجه به اینکه بازی کردن علیرضا جهانبخش در ترکیب ثابت تیم ملی تقریبا حتمی است و اگر اشکان دژاگه هم مصدومیتش برطرف شود و به بازی برسد، فیکس خواهد شد، از بین شجاعیان، رفیعی، مهدی ترابی، وحید امیری و مهدی طارمی یک نفر این شانس را پیدا می کند تا در ترکیب اصلی باشد که برای بازی با ازبکستان کی روش ترجیح داده شجاعیان در این فهرست نباشد. در صورتی که دژاگه به بازی با ازبکستان نرسد، به احتمال فراوان علیرضا جهانبخش، مسعود شجاعی و وحید امیری 3 بازیکنی هستند که پشت سر سردار آزمون(مهاجم نوک) در ترکیب قرار می‌گیرند. این احتمال هم وجود دارد در صورت ناآمادگی جهانبخش، مهدی ترابی به جای او فیکس شود. رفیعی و طارمی نیز روی نیمکت حضور دارند تا در ترکیب تیم به عنوان یار تعویضی به میدان بروند. درچنین شرایطی کی روش ترجیح داده برای این اردو به شجاعیان استراحت بدهد.

از سوی دیگر کی روش در تیمش به نظم ساختار دفاعی اهمیت ویژه ای می دهد. اگرچه خیلی ها به تدافعی بازی کردن تیم ملی انتقاد می کنند اما سرمربی تیم ملی راه خودش را می رود و ایمان دارد با این روش تیمش به موفقیت می رسد. شجاعیان با وجود تکنیک بالا اما اصولا بازیکنی است که میل به هجوم بیشتری دارد و در امور دفاعی کمتر می تواند کمک حال کی روش باشد. او حالا باید رعایت وظایف دفاعی را بیشتر تمرین کند تا دوباره اعتماد کی روش را به دست آورد. کی روش هم که نشان داده به مسابقات لیگ برتر توجه خاصی دارد و بازی هارا تماشا می کند به شجاعیان اعلام کرده خط خوردنش موقتی است و اگر به روند خوبش در گسترش فولاد ادامه دهد و مانند فصل گذشته صلابت لازم را در ترکیب گسترش فولاد داشته باشد برای اردوی بعدی به تیم ملی برمی گردد.