جروم بواتنگ اولین مدافعی است که بعد از سال 1997 و زمانی که یورگن کهلر افتخار‌آفرین شد، توانسته مقام بهترین بازیکن سال را به خود اختصاص دهد

وی باور دارد سهم بسزایی از این موفقیت را مدیون پپ گواردیولا، مربی 3 فصل گذشته مونیخی‌ها و مسئول فنی منچسترسیتی است.

بواتنگ در گفت‌وگو با کیکر اظهارداشت:‌پپ باعث پیشرفت خیلی‌ چیزها در من شد.وقتی او را برای بار دوم دیدم،‌ مرا به دفترش برد و ویدیو‌هایی را که مربوط به نبردهای تن به تن بودند،‌ به من نشان داد.به من می‌گفت اینجوری نمی‌شود و باید بهتر کار کنم. من هم بسیار تعجب کردم. چون به خاطر همین مساله مورد نقد زیادی بودم. بعد جدی و حساس‌تر کارکردیم. در زمینه‌های تاکتیکی، ‌فنی و نبرد‌های تن به تن بهتر شدیم. همین موارد به من خیلی کمک کرد.

برای این بازیکن البته بیش از هرچیزی داشـتن ارتباط کاری خوب اهمیت دارد. از این رو گمان نمی‌کند که با کارلو آنچلوتی،‌جانشین پپ دچار مشکل شود.

او اظهارداشت:برای من مهم است که بتوانم رفتار خوبی مقابل مربی‌ام داشته باشم. البته هر مربی فرق می‌کند.‌آنچه می‌تواند تاثیرگذار باشد، وقتی است که ارتباط کاری خوبی با مربی داشـته باشید. همان چیزی که موقع حضور هاینکس داشتم.او مربی بود که تیپ پدرها را داشت.خیلی بازیکنش را زیر نظر داشت. گواردیولا متفاوت بود.اما اکثر بازیکنان با او خوب کار می‌کردند. برخی از مربیان بیشتر به بازیکن نزدیک می‌شوند. بقیه کمتر هستند. من با هر دو فرم کنار می‌آیم.

بواتنگ همچنین از حضور ماتس هوملس در بایرن و همکاری با وی خوشحال است. او اظهارداشت: او کاپیتان دورتموند بود.در آنجا همیشه مطرح بود. در تیم ملی همکاری ما همواره موثر بوده است. امیدوارم اینجا در مونیخ هم همینگونه باشد. او در هرحال یک برگ برنده برای بایرن است.