شکست ٢ بر یک تیم ملی امید کشورمان در مرحله گروهی انتخابی المپیک ریو ٢٠١٦ بازتاب زیادی در رسانه‌ها داشته؛ نه اینکه نتیجه به دست‌آمده خط بطلانی کشیده باشد بر آرزوی رفتن به المپیک؛ نه، این سروصدا بیشتر دوباره دوصدایی موجود در فضای فوتبال را نشان داده است. به عبارت ساده‌تر، با شکست ایران مقابل قطر، موافقان و مخالفان کی‌روش درست رودرروی هم ایستاده‌اند و به نظر می‌رسد کمتر کسی حواسش به تیم امید باشد که قرار است بعد از ٤٠ سال ناکامی، بالاخره راهی المپیک شود.

مخالفان کی‌روش، اصلی‌های امید

همان زمان که مدیریت تیم امید به حبیب کاشانی سپرده شد اولین جرقه‌ها زده شد؛ اینکه تیم امید قرار است به دست افرادی اداره شود که دل‌ِخوشی از کارلوس کی‌روش، سرمربی تیم ملی بزرگسالان کشورمان ندارند. این شایعه با انتخاب محمد مایلی‌کهن به عنوان مدیرفنی تیم امید کشورمان بیشتر به واقعیت نزدیک شد. «حاج‌مایلی»، مخالف سرسخت کی‌روش است و بارها افرادی را که از سرمربی تیم ملی حمایت کرده بودند با لفظ‌های عجیب‌وغریب مورد خطاب قرار داده بود. بارزترین آنها گفت‌وگوی عادل فردوسی‌پور با مایلی‌کهن در برنامه «٩٠» بود که مایلی‌کهن، فردوسی‌پور را با لفظ «کی‌روشی‌پور» مورد خطاب قرار داد. در نهایت با این انتصاب، همان شایعه اصلی که خاکپور با نظر مستقیم محمد مایلی‌کهن ترکیب تیم امید را خواهد چید و تیم را ارنج خواهد کرد، قوت گرفت. این شایعه همچنان به همراه تیم ملی امید بود تا اینکه بالاخره نوبت به بازی با قطر رسید.

ایران باخت، کی‌روش رفت

شاگردان محمدخاکپور در تیم ملی امید که بازی اول را ٢ بر صفر از سوریه برده بودند در دیدار دوم با ترکیبی به نسبت عجیب وارد میدان شدند و در نهایت مقابل قطر تن به شکست ٢ بر یک دادند؛ شکستی که کافی بود تا حامیان کی‌روش که با انتصاب محمد مایلی‌کهن در تیم امید دلشان همراه با این تیم جوان نیست، از فرصت استفاده کنند و به تصمیمات کادرفنی تیم امید که ظاهرا برای لجاجت با کارلوس کی‌روش اتخاذ شده، حمله کنند! ماجرا از این قرار است که کی‌روش در بازی اول ایران مقابل سوریه در ورزشگاه حاضر بود و عنوان کرده بود قصد دارد بازیکنانی را که تحت حمایتش به تیم ملی بزرگسالان دعوت شده‌اند، از نزدیک ببیند؛ اشاره مشخص کی‌روش به دو بازیکن بود؛ اولی مهدی ترابی که کی‌روش علاقه خاصی به او دارد و در ترکیب تیم ملی بزرگسالان هم به او بازی داده و دومی هم کنعانی‌زادگان بود که سرمربی پرتغالی تیم ملی کشورمان در قلب خط دفاعی از او بازی می‌گرفت.

بااین‌حال دو نکته عجیب رخ داد؛ اول اینکه مهدی ترابی در عین ناباوری و با وجود ارائه یک بازی خوب مقابل سوریه در بازی مقابل قطر کار را از روی نیمکت شروع کرد. مورد دوم هم اینکه کنعانی‌زادگان که در بازی اول کلا روی نیمکت نشست در دیدار مقابل قطر در پست دفاع راست بازی کرد که کی‌روش هرگز علاقه‌ای به استفاده از این بازیکن در این پست نداشت. حالا منتقدان رسانه‌ای با اشاره به این موضوع که تصمیمات اتخاذشده به‌ویژه نیمکت‌نشینی ترابی صرفا برای لجبازی با کی‌روش بود که در این دیدار هم در ورزشگاه حاضر بود، به محمد مایلی‌کهن و کلا کادرفنی و مدیریتی تیم امید می‌تازند. هرچند حالا با توجه به اینکه کارلوس بعد از شکست ایران مقابل رقیب، قطر را به مقصد پرتغال ترک کرده، به نظر می‌رسد تصمیماتی منطقی‌تر از سوی کادرفنی تیم امید گرفته خواهد شد.

و ناگهان وزارت حامی کی‌روش شد

شکست ایران مقابل قطر اتفاق دیگری را هم رقم زد و آن اینکه وزارت ورزش که تا چند وقت پیش منتقد شماره یک کی‌روش بود حالا به حمایت از سرمربی پرتغالی تیم ملی پرداخته و به تصمیمات اعضای کادر مدیریتی امید تاخته است. درواقع این موضوعی است که مازیار ناظمی، رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت ورزش و جوانان با انتشار متنی در صفحه خود در اینستاگرام به آن پرداخته و نوشته: «کلی داستان داشتیم سرماندن آقای کی‌روش، حالا که (او) با کلی هزینه هست و (حضورش) یک فرصت برای فوتبال ایران، حداقل راهش بدهید سرتمرین تیم امید، از فکر و نظرش استفاده کنیم. فرصت‌ها را از دست ندهیم. برای این تیم (تیم امید) کلی هزینه شده و سرمایه تمام مردم است؛ اعم از آنتی کی‌روش و کی‌روشی‌پور. این تیم فرصت تاریخی صعود دارد. لجبازی نکنیم». نوشتن همین متن تا همین‌جا در نوع خود عجیب است؛ همه می‌دانند که وزارت ورزش و در رأس آن وزیر ورزش دلِ ‌خوشی از کی‌روش ندارد و همواره به او، تصمیماتش و البته حامیانش تاخته است.

حتی همان روزهای بعد از جام‌جهانی که صحبت از اخراج کی‌روش بود همین مازیار ناظمی در صفحه اینستاگرامش با نوشتن آن متن معروف «در خانه قاضی گردو هست ولی حساب‌وکتاب دارد» به کی‌روش و تیم ملی تاخته بود. البته انتقاد تازه وزارت ورزش از تیم ملی امید واکنش تندی هم از سوی عباس علیپور، مدیر رسانه‌های تیم امید داشته که وزارت را متهم به این کرده که قصد نابودی فوتبال را دارد. علیپور در پاسخ ناظمی در صفحه اینستاگرام نوشته: «برای تو (ناظمی) و رئیست (وزیر ورزش) که بد نیست چون همه تلاشتان را برای نابودی فوتبال می‌کنید. چون آدم خودتان رئیس فدراسیون نیست... ضمنا ادای حامیان کی‌روش را درنیاور که به تو نمی‌آید. شما و رئیست مشکلتان با کی‌روش و هرکسی است که (می خواهد) به رشد فوتبال کمک کند».

پاتک وزارتخانه

بعد از انتشار این متن از سوی مدیر رسانه‌ای تیم امید بود که وزارت ورزش اقدام به انتشار فهرست هزینه‌هایی کرد که برای تیم ملی امید خرج شده؛ کاری که شاید برای روشن‌شدن افکار عمومی صورت گرفته، ولی به نظر می‌رسد در پشت‌پرده، اقدامی است برای واردکردن فشار بیشتر به کادر مدیریتی و فنی تیم امید که با صرف این همه هزینه، نتیجه درخوری نگرفته است. وزارت ورزش روی خروجی سایتش این‌طور نوشته: «فدراسیون فوتبال هزینه‌های تیم فوتبال امید ایران را در فاصله مرداد سال ٩٣ تا سی‌ام آذر امسال اعلام کرد. بنا بر گزارش فدراسیون، هزینه‌ اردوهای تیم امید ایران دو ‌میلیارد و ٢٤٩ میلیون تومان بوده است. در بخش مسابقات تیم امید ایران، مبلغ یک‌ میلیاردو ٥٨٢ میلیون تومان هزینه شده است.

فدراسیون فوتبال ایران در بخش حق‌الزحمه مربیان و کادرفنی تیم امید ایران اعلام کرد در فاصله ١٤ ماه گذشته یک ‌میلیاردو ١٧٢ ‌میلیون‌و ٦٥٣ ‌هزار و ٣٤٧ تومان برای تیم امید ایران پرداخت شده که مجموعا تنها در این فاصله زمانی پنج ‌میلیارد تومان برای برنامه‌های تیم امید هزینه شده است. بنابر گزارش فدراسیون فوتبال، در این مدت از سوی کمیته ملی المپیک ایران مبلغ ١٣٢ ‌میلیون تومان برای هزینه بلیت تیم ملی امید ایران پرداخت شده است. ضمن اینکه وزارت ورزش و جوانان چند روز قبل از عزیمت تیم امید به مسابقات فوتبال زیر 23 سال قهرمانی آسیا و انتخابی المپیک ریو در قطر مبلغ ٤٠٠ ‌میلیون تومان را برای تأمین هزینه‌ها و حتی بخشی از پاداش امیدها به حساب فدراسیون فوتبال واریز کرد. در گزارش مالی فدراسیون که در اختیار پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان قرار گرفته درباره سایر مبالغی که تحت عنوان کمک‌های مردمی و افراد خیر از آن در روزهای گذشته در رسانه‌ها یاد شده بود، آمده است: مبلغ ٣٥٠ ‌میلیون تومانی که آقای کاشانی، مدیر تیم امید درباره آن صحبت کرده، نزد فدراسیون موجود نیست و به حساب واریز نشده است. ضمن اینکه در این مدت تنها از طریق شهرداری منطقه، مبلغ ٢٠٠ ‌میلیون تومان به حساب فدراسیون واریز شد و در همان روز آقای کاشانی آن را برای هزینه‌کردهای تیم امید دریافت کرده است».

و اما تیم امید

بااین‌حال و با وجود اتفاقات رخ‌داده که تعدادشان به مراتب از مواردی که در بالا عنوان شد بیشتر است، تیم ملی امید هنوز شانس زیادی برای رسیدن به مرحله حذفی این رقابت‌ها دارد. ملی‌پوشان کشورمان که فعلا با سه امتیاز و تفاضل مثبت یک در گروه پشت‌سر قطر شش‌امتیازی در رتبه دوم ایستاده‌اند فردا در سومین بازی‌شان به مصاف چین می‌روند، تیمی که بعید است بتواند کار ملی‌پوشان کشورمان را سخت کند و بتواند امتیازی بگیرد. البته همه اینها به شرطی است که اتفاق غیر‌منتظره‌ای رخ ندهد. با توجه به اینکه تیم‌های قطر و سوریه هم در سومین دیدار به مصاف هم می‌روند و بازی دشواری را برگزار می‌کنند شانس ایران با یک پیروزی قاطع مقابل چین، برای صعود به مرحله بعدی این رقابت‌ها همچنان زیاد است.