شاید ماجرا از آنجایی آغاز شد که دو روز پیش از دیدار فینال جام حذفی فصل ٩٠-٨٩سعیدلو رییس وقت تربیت‌بدنی کل کشور و نفر اول ورزش کشور در مصاحبه‌ای جنجالی حرفی را زد که سر آغاز بی‌اعتمادی مردم شهر انزلی به مسوولان ورزش کشور بود. سعیدلو در آن مصاحبه عنوان کرده بود: «اگر ملوان قهرمان شود ١٥٠ هزار نفر خوشحال خواهند شد اما در صورت قهرمانی پرسپولیس یک کشور شاد می‌شوند !» انزلی‌چی‌ها بدون تردید محال است این جملات را فراموش کنند. به ویژه وقتی که آنها شکست در فینال حذفی مقابل پرسپولیس را به اشتباهات فاحش داوری ربط می‌دهند! بله، از همان روزها بود که قهر مردم انزلی با فوتبال شروع شد و دیگر استادیوم انزلی رنگ و بوی سابق را به خود نگرفت.

این اتفاق البته نقطه پایان ماجرا نبود. دو سال قبل پور‌رحمت‌الله و ثاقبی دو پدیده فوتبال ایران، که از کودکی وارد مکتب ملوان و این حرفه شده بودند به اردوی تیم ملی دعوت شدند و پس از آن برای گذراندن خدمت سربازی سر از تراکتورسازی تبریز درآوردند. در شرایطی که این بازیکنان عضو تیم نظامی ملوان بندر انزلی بودند! آن روزها اما هیچ‌وقت صدای اعتراض مردم انزلی مثل امروز بلند نبود. حتی زمانی که ستاره‌های سرباز مشهور فوتبال ایران، یکی پس از دیگری راهی تیم نظامی محبوب و بزرگ تبریز می‌شدند. اما در تمام این مدت باشگاه ملوان و مردم انزلی به دنبال بهانه‌ای بودند تا مقابل این اتفاقات و برخورد‌های تبعیض‌آمیز بایستند. زمان گذشت و بهانه به دست آنها داده شد.

زمان گذشت و این اتفاق در نهایت عملی شد. مهدی شریفی بعد از ترک سپاهان، در تمرینات تراکتورسازی شرکت کرد و حتی مدیران سازمان نظام وظیفه اعلام کردند که او به صورت سرخود در تمرینات تراکتورسازی شرکت کرده است. به همین ترتیب نظام وظیفه به باشگاه ملوان اعلام کرد که کد سربازی پدیده فوتبال ایران به نام باشگاه ملوان در نظام وظیفه ثبت شده است. همین مساله باعث شد شریفی مجبور شود از تبریز به انزلی سفر کند. این اتفاق اما پایان ماجرا نبود. در شرایطی که مدیران باشگاه ملوان محل زندگی مهدی شریفی در این شهر را آماده کرده بودند، در فاصله چند ساعت (از جمعه شب تا شنبه صبح) حوادث مختلف دست به دست هم داد تا به شکلی خودجوش محل خدمت شریفی تغییر کند! با این بازیکن تماس گرفتند که به تبریز برود و کار خود را با تراکتورسازی شروع کند! و همین حادثه سرآغاز تمام درگیری و جنجال‌هایی است که امروز اتفاق افتاده است. حواشی‌ای که دیروز به صحن علنی مجلس شورای اسلامی کشیده شد. امروز تمام شهر انزلی و استان‌ گیلان پشت تصمیم هیات‌مدیره باشگاه ایستاده‌اند. ملوان به نشانه اعتراض اصلا دیگر نباید در مسابقات لیگ حاضر شود!

مسوولان باشگاه ملوان بندرانزلی تمرینات تیم اصلی خود را تعطیل و تاکید کرده‌اند که از لیگ کنار رفته‌‌اند. مسوولان اما این تصمیم آنها را زیاد جدی نگرفته‌اند و درصدد دلجویی از آنها هستند. حتی سردار باران‌چشمه،رییس تربیت‌بدنی ستاد کل نیروهای مسلح که خودش برای حضور شریفی در ملوان از واژه‌هایی چون «قطعا» و «باید» در مصاحبه‌های مختلف استفاده کرده بود، مجبور به عذرخواهی از مردم انزلی و باشگاه شد. اما بررسی ماجراهای اتفاق افتاده به خوبی نشان می‌دهد که این قضیه گویا سری دراز خواهد داشت. چرا که از انزلی خبر می‌رسد امروز باشگاه ملوان فعالیت تمام تیم‌های تحت نظر خود در تمامی رده‌های آقایان و بانوان را به نشانه اعتراض تعطیل خواهد کرد. احمد دنیا مالی، رییس هیات مجمع و هیات‌مدیره باشگاه ملوان هم در این باره به روزنامه اعتماد می‌گوید: «کناره‌گیری ملوان از لیگ برتر تبدیل به مساله‌ای فراتر از یک باشگاه شده است و ما به دنبال احقاق حق طرفداران ملوان و مردم گیلان هستیم و هیچ توافقی هم برای صرف نظر از این تصمیم با هیچ مسوولی ندشته‌ایم و نه خواهیم داشت! هواداران از مسوولان تیم، شهر انزلی و استان گیلان انتظار دارند ماجرا را پیگیری کنیم و ما هم وظیفه‌ خود را انجام می‌دهیم. ما قطعا تا احقاق حق واقعی از موضع خود کوتاه نخواهیم آمد چرا که اگر این کار را انجام دهیم مردم با مسوولان برخورد خواهند کرد. »

احمد دنیامالی این صحبت‌ها را در واکنش به سردار باران چشمه انجام داد که تاکید کرده بود با مدیران باشگاه صحبت کرده و از آنها خواسته به مسابقات بازگردند و آنها هم این درخواست او را پذیرفته‌اند!

بدون اینکه بخواهیم قضاوتی داشته باشیم، بررسی لیست بازیکنان سرباز فوتبال ایران که در سال‌های گذشته به تیم‌های نظامی پیوسته‌اند به خوبی نشان می‌دهد که تراکتورسازی تبریز همیشه توانسته گوی سبقت را از سایر تیم‌های نظامی برباید و بهترین‌ها را در ترکیب خود داشته باشد. بعد از همین ماجرای کارت‌های پایان خدمت بازیکنان فوتبال ایران این جریان به اوج خود رسید. آرش افشین، سینا عشوری، شجاع خلیل‌زاده، علی حمودی، بختیار رحمانی و سروش رفیعی که همگی از بهترین‌های فوتبال ایران بودند، به تراکتورسازی ملحق شدند. در آن مقطع قرار بود حسین ماهینی و آرش افشین‌ هم که در تمرینات تراکتورسازی شرکت کرده بودند به این تیم ملحق شوند. اما با توجه به حضور ادینیو مشهور و سامان نریمان جهان آماده (او هم سرباز بود) در لیست تراکتورسازی سرمربی آرش افشین را نخواست. حسین ماهینی هم به دلیل اینکه علی حمودی در ترکیب تراکتور بود مورد توجه کادر فنی قرار نگرفت و این دو بازیکن صاحب نام به ناچار سرباز ملوان شدند! اما بررسی نقل و انتقالات بازیکنان سرباز همان‌طور که اشاره شد در تمام سال‌های گذشته نشان می‌دهد که تراکتورسازی همیشه بهترین استفاده را از این شرایط برده و این مساله دیگر صدای مدیران باشگاه ملوان و مردم انزلی را در‌آورده است.

مهرعلی باران‌چشمه، رییس تربیت‌بدنی نیروهای مسلح هم اظهارات جالبی درباره ماجراهایی که اخیرا بر سر انتقال مهدی شریفی اتفاق افتاد انجام داده است. او در گفت‌وگو با فارس گفت: «تراکتورسازی از قبل با مهدی شریفی صحبت کرده و قرار جذب این بازیکن را گذاشته بودند. با این حال نظریه اول ما این بود که شریفی در اختیار ملوان قرار بگیرد و روز گذشته برگه اعزام به خدمت این بازیکن هم برای ملوان صادر شد. با این حال وقتی مسوولان باشگاه تراکتورسازی شرایط حساس خود در لیگ قهرمانان آسیا را تشریح کردند و با توجه به شرایط حساس در منطقه و تاکید بر حضور پرقدرت نمایندگان ایران در آسیا، شریفی در اختیار تراکتورسازی قرار گرفت. باشگاه تراکتور هم چهار بازیکن خود را به واسطه پایان خدمت سربازی از دست داده بود و شریفی به این تیم برای تقویت شدن داده شد. من به خاطر این اتفاقات از مردم انزلی عذرخواهی می‌کنم و این قول را به آنها می‌دهم که سه، چهار بازیکن خوب سرباز را به ملوان بدهم! به زودی چند بازیکن خوب لیگ برتری باید به سربازی بروند که در بین آنها هم هافبک هست و هم مهاجم که همگی آنها در اختیار ملوان قرار خواهند گرفت»!

عذرخواهی رسمی باران‌چشم به خوبی مشخص می‌کند که مسوولان هم این مساله را قبول دارند که حق ملوان بندرانزلی ضایع شده است. اما نکته حائز اهمیت این است که ملوانی‌ها تنها یک شرط برای کوتاه آمدن از تصمیم خود دارند. آنها می‌گویند فقط باید مهدی شریفی در اختیار این تیم قرار بگیرد. احمد دنیا‌مالی در واکنش به صحبت‌های مهرعلی باران‌چشمه که از مردم انزلی عذرخواهی کرده و تاکید کرده بود به خاطر شرایط حساس تراکتور شریفی در اختیار این باشگاه قرار گرفت، گفت: «ما نیازی به عذرخواهی آنها نداریم. به دنبال احقاق حق و احترام به مردم انزلی و گیلان هستیم. اگر مردم تبریز برای مسوولان مردم هستند، باید عرض کنم که ما به آنها ثابت خواهیم کرد که مردم انزلی هم، مردم هستند و هیچ تفاوتی بین مردم ما وجود ندارد. ضمنا ملوان هم شرایط به مراتب بدتری از تراکتورسازی دارد و اگر توسط مسوولان حمایت نشود این تیم با ریشه و مردمی که نماینده سه استان شمالی کشور در لیگ برتر هم هست، در پایان فصل سقوط خواهد کرد!»

علاوه بر دنیامالی، روز گذشته رییس هیات فوتبال، رییس اداره کل ورزش و جوانان گیلان و انزلی و سایر مسوولان استانی هم از تصمیم باشگاه حمایت کردند. مردم انزلی هم طوماری بزرگ را امضا کردند و با این شعار که «از فوتبال کنار می‌رویم ولی تن به ذلت نمی‌دهیم» مدیران باشگاه و استان را موظف کردند که برای احقاق حق خودشان تلاش‌های‌شان را ادامه بدهند!

گفتنی است مدیران باشگاه ملوان هم تصمیم خود را برای کناره‌گیری از لیگ برتر با هماهنگی مقامات نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران اتخاذ کرده‌اند چرا که اسناد و مدارک رسمی و نامه‌نگاری‌هایی که به خوبی مشخص می‌کند شریفی بازیکن آنها بود حتی در اختیار آنها قرار دارد و امکان دارد در صورت نیاز منتشر هم بشود. شنید‌ه‌ها حکایت از این مساله دارد که باشگاه ملوان در اعتراض به این اتفاقات قرار است شکایت‌نامه‌ای رسمی را تحویل بازرسی ستادکل نیروهای مسلح بدهد تا به صورت رسمی به این ابهامات رسیدگی شود.

داستان‌های باشگاه ملوان به قدری در فوتبال ایران سروصدا به راه انداخت که دیروز صحن علنی مجلس شورای اسلامی هم به محلی برای اعتراض رسمی ٣٠نماینده سه استان شمالی کشور تبدیل شد. آنها در بیانیه‌ای رسمی که به امضای تمام این ٣٠ نماینده رسیده تاکید کرده بودند که جلوی بی‌قانونی و تبعیض را خواهند گرفت چرا که تراکتورسازی همیشه با زور و پول بازیکنان سرباز را به خدمت خود در‌می‌آورد و حق سایر تیم‌ها در این زمینه نادیده گرفته می‌شود. این ٣٠نماینده حتی نامه‌ای اعتراض‌آمیز در واکنش به این اتفاقات به حسن روحانی، رییس‌جمهور و سرلشگر فیروزآبادی، رییس ستاد کل نیروهای مسلح نوشتند و خواهان رسیدگی به این ماجرا شدند. آنها حتی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی محمود گودرزی، وزیر ورزش و جوانان را موظف کردند که به پرونده تضییع حق مردم انزلی و باشگاه ملوان ورود کند.

اختلافات بین دو باشگاه نظامی لیگ برتر فوتبال ایران حالا امروز به قدری جدی شده که باید دید واکنش مسوولان کشور به این قضایا چه خواهد بود. مسوولان باشگاه ملوان رسما تاکید کرده‌اند که روی تصمیم خود ایستاده‌اند و به هیچ عنوان در مقابل درخواست‌های مختلف کوتاه نخواهند آمد. تنها شرط ملوان و مردم انزلی برای مسوولان مختلف یک جمله است؛ «مهدی شریفی باید به انزلی برگردد و در اردوی ملوان حاضر شود و از این به بعد همیشه عدالت بر‌قرار باشد!»