پرونده مرحله گروهی لیگ قهرمانان اروپا، فردا شب(چهارشنبه) با برگزاری هشت دیدار همزمان از ساعت ۲۳:۱۵ از گروه پنج تا هشت، بسته خواهد شد. در یکی از این مسابقات و از گروه E بایرلورکوزن آلمان در خانه خود پذیرای بارسلونا، مدافع عنوان قهرمانی است.

بایرلورکوزن در حالی پذیرای آبی‌و‌اناری پوشان است که شنبه شب در هفته پانزدهم بوندس‌لیگا با نتیجه ۲ بر یک مغلوب هرتابرلین شد. شاگردان راجر اشمیت که نسبت به ابتدای فصل افت کرده‌اند، در حال حاضر با ۲۱ امتیاز در رده هشتم جدول رده‌بندی این رقابت‌ها هستند.

در سوی دیگر بارسلونا شنبه شب در هفته چهاردهم لالیگای اسپانیا در ورزشگاه مستایا با نتیجه یک بر یک برابر میزبانش، والنسیا متوقف شد. تیم تحت‌ هدایت لوئیس انریکه با وجود این تساوی همچنان با ۳۴ امتیاز پیشتاز لالیگا است و نسبت به اتلتیکومادرید دوم جدولی دو امتیاز برتری دارد.

در حال حاضر در گروه E بارسلونا با ۱۳ امتیاز صعود خود به عنوان تیم اول را قطعی کرده و بایرلورکوزن پنج امتیازی برای صعود به عنوان تیم دوم حتماً باید کاتالان‌ها را شکست دهد و البته نتیجه همزمان بازی دیگر این گروه بین تیم‌های رم و باته بوریسف هم خیلی سرنوشت‌سازخواهد بود، چرا که برد رم، پیروزی احتمالی لورکوزن را بی‌اثر می‌کند و این رم است که به دور بعد صعود می‌کند.

بایرلورکوزن در شش بازی اخیرش مقابل بارسلونا همواره شکست خورده که آخرین آن به دور دوم از مرحله گروهی این فصل لیگ قهرمانان اروپا در ورزشگاه نیوکمپ برمی‌گردد، جایی که با نتیجه ۲ بر یک شکست خورد.

رکورد بازی‌های خانگی بایرلورکوزن مقابل تیم‌های اسپانیایی ۷ پیروزی، ۳ تساوی و ۵ شکست بوده است. در سوی دیگر بارسلونا در ۱۲ بازی اخیرش ۱۰ پیروزی کسب کرده و در پنج بازی قبلی خود در تمامی رقابت‌ها هم ۲۱ گل به حریفان زده است. شاگردان لوئیس انریکه همچنین در هفت بازی از ۱۱ دیدار اخیر خود دروازه‌ خود را بسته نگه داشته‌اند.

بارسلونا برای این بازی دنی آلوز، مدافع برزیلی‌اش را به دلیل مصدومیت در اختیار ندارد. داگلاس و رافینیا که به ترتیب از ناحیه قوزک و پا مصدوم هستند، نمی‌توانند آبی‌و‌اناری‌ها را همراهی کنند. در کنار این دو حضور ژرمی متئو و سرخی روبرتو که به ترتیب از ناحیه کشاله ران و قوزک پا آسیب دیده‌اند، در هاله‌ای از ابهام است.

در طرف مقابل، بایرلورکوزن هم بازیکنانی همچون هیبرت(مصدومیت زانو)، یدواج(مصدومیت کشاله ران)، ریو(مصدومیت قوزک پا) و کیسلینگ(بیماری) را برای این بازی در اختیار نخواهد داشت. همچنین حضور بندر هم در این بازی که از ناحیه قوزک پا آسیب دیده است، قطعی نیست.

برنامه کامل بازی‌‌های چهارشنبه لیگ قهرمانان اروپا به شرح زیر است:

گروه E
بایرلورکوزن - بارسلونا
رم - باته بوریسف
* صعود بارسلونای ۱۳ امتیازی به عنوان تیم اول از این گروه قطعی شده و تیم‌های رم و لورکوزن هر دو با پنج امتیاز شانس صعود به دور بعد را دارند. باته بوریسف چهار امتیازی هم امید کمی برای راهیابی به دور بعد دارد.

گروهF
دیناموزاگرب - بایرن‌مونیخ
المپیاکوس - آرسنال
* از این گروه بایرن‌مونیخ با ۱۲ امتیاز صعودش را به عنوان تیم اول قطعی کرده و المپیاکوس و آرسنال که به ترتیب با ۹ و ۶ امتیاز در رده‌های دوم و سوم هستند، برای صعود با یکدیگر خواهند جنگید. توپچی‌های لندن برای برای صعود نیاز به برد با اختلاف بیش از دو گل یا پیروزی ۴ بر ۳ به بالا دارند. اگر بازی با برتری ۳ بر ۲(نتیجه مشابه بازی رفت) آرسنال به پایان برسد، در تفاضل گل این شاگردان ونگر هستند که صعود می‌کنند.

گروهG
چلسی - پورتو
دیناموکیف - مکابی
* در این گروه چلسی و پورتو هر دو ۱۰ امتیازی هستند و در صورت برد هر یک از این دو تیم مقابل هم، صعودشان به دور بعد قطعی می‌شود. اگر هم این بازی به تساوی کشیده شود و دیناموکیف در بازی همزمان دیگر بر مکابی غلبه کند، پورتو از گردونه این رقابت‌ها حذف می‌شود و چلسی به همراه دینامو راهی مرحله یک‌هشتم می‌شوند.

گروه H
خنت – زنیت سن‌پترزبورگ
والنسیا – لیون
* در این گروه زنیت ۱۵ امتیازی صعودش را به عنوان تیم اول به مرحله بعد قطعی کرده است و خنت و والنسیا برای کسب سهمیه دوم این گروه امید دارند.

برنامه بازی‌‌های امشب(سه‌شنبه) لیگ قهرمانان اروپا به شرح زیر است:

گروه A
پاری‌سن‌ژرمن - شاختار دونتسک
رئال مادرید - مالمو
* صعود رئال مادرید ۱۳ امتیازی به عنوان تیم اول و پاری‌سن‌ژرمن ۱۰ امتیازی به عنوان تیم دوم قطعی شده است. نبرد برای کسب سهمیه لیگ اروپا میان شاختار و مالموی(هر دو سه امتیازی) است.

گروه B
پی‌اس‌وی آیندهوون - زسکا‌مسکو
ولفسبورگ - منچستریونایتد
* در این گروه ولفسبورگ با ۹ امتیاز، منچستریونایتد با هشت امتیاز، پی‌اس‌وی آیندهوون با هفت امتیاز و زسکا مسکو با چهار امتیاز اول تا چهارم هستند و هنوز صعود هیچ تیمی قطعی نشده است.

گروه C
بنفیکا - اتلتیکومادرید
گالاتاسرای - آستانه
* در این گروه اتلتیکومادرید و بنفیکا(هر دو با ۱۰ امتیاز) صعودشان را قطعی کرده‌‌اند و نبردشان برای صدرنشینی است. گالاتاسرای چهار امتیازی و آستانه سه امتیازی هم برای کسب سهمیه لیگ اروپا رقابت دارند.

گروه D
سویا - یوونتوس
منچسترسیتی - بورسیا مونشن‌گلادباخ
* یوونتوس ۱۱ امتیازی و منچسترسیتی ۹ امتیاز صعودشان را قطعی کرده و برای صدرنشینی رقابت دارند. مونشن‌گلادباخ پنج امتیازی و سویای سه امتیازی هم برای کسب سهمیه لیگ اروپا رقابت می‌کنند.