۷ هفته از لیگ برتر گذشته و ۸ هفته دیگر باقی مانده تا نیم فصل تمام شود. به عبارتی الان در نیمه راه نیم فصل هستیم و یک چهارم فصل گذشته و پرسپولیس همچنان در نیمه پایینی جدول قرار دارد.

برخی معتقدند پرسپولیس با مجموعه‌ای از اشتباهات داوری و بدشانسی به این وضعیت دچار شده و طی ۷ بازی قبلی فقط دو برد به دست آورده اما قطعا هم ما و هم برانکو ایوانکوویچ می‌دانیم تیم فعلی پرسپولیس در بحثفنی مشکلات زیادی دارد که بخش عمده‌ای از این مشکلات و ضعف‌ها به اندازه توانایی بازیکنان تیم پروفسور برمی‌گردد و هر کار کنی ظرفیت فنی بازیکنان بیشتر نخواهد شد.

حالا و بعد از سپری شدن ۷ هفته از فصل پانزدهم ظاهرا برانکو شناختی کامل از بازیکنان خود پیدا کرده و بعد از ۶ ماه حضور در پرسپولیس می‌داند چه کار کند و حتی در صدد این است تا اشتباهات پیش فصل و برهه زمانی بستن تیم جدید را اصلاح کند.

* خطر حذف برای ۶ بازیکن

برانکو قصد دارد شرایط تیمش را تغییر دهد و در تصمیمی عجیب و انقلابی دنبال تغییرات در ترکیب بازیکنان است. او در حال حاضر ذهنیت خوبی نسبت به ۶ بازیکن تیمش ندارد و می‌خواهد در نیم فصل لیگ برتر دست به خانه‌تکانی بزند.

البته کنار گذاشتن این ۶ بازیکن هنوز قطعی نیست اما خطر حذف بیخ گوش آنها پرسه می‌زند و تداوم لغزش‌ها و ناکارآمدی‌ها باعثخواهد شد پروفسور در اجرایی کردن تصمیم فعلی‌اش مصمم‌تر شود.

هر چند هنوز ۸ بازی دیگر تا پایان نیم‌فصل و موعد جابه‌جایی بازیکنان باقی مانده اما برانکو در حال حاضر هیچ ذهنیت خوبی به این ۶ بازیکن ندارد و ماندن آنها در تیم را به این منوط می‌داند که در ۸ هفته باقیمانده شرایط را تغییر دهند.

البته این مساله برای دو سه نفر وجود دارد چرا که وضعیت دو سه نفر چندان روبه‌راه نیست و یکی از این نفرات اصلا اوضاع خوبی ندارد و برانکو مصمم به کنار گذاشتن او است چرا که بحثاین بازیکن اصلا فنی نیست و مشکلات دیگری دارد!

* دلایل جداگانه برای کنار گذاشتن نفرات

اول کار این را بگوییم که هیچ اسمی از بازیکنان مورد اشاره برانکو نمی‌بریم و این موضوع مثل یک راز پیش ما باقی می‌ماند چرا که اولا متهم به حاشیه‌سازی برای پرسپولیس می‌شویم و دوم اینکه روحیه بازیکنان مزبور را پایین خواهیم آورد تا همان اندک کارآیی‌شان هم از بین برود.

همچنین از آنجایی که برخی از این نفرات می‌توانند طی ۸ بازی آینده احتمالا ذهنیت برانکو را نسبت به خودشان تغییر دهند صبر می‌کنیم و اسمی از آنها نخواهیم برد. فقط بدانید دو مدافع، سه هافبک و یک مهاجم در این لیست حاضرند که برانکو برای کنار گذاشتن هر کدام از آنها دلیل و توضیحی جداگانه دارد.

اتفاقا دلیل و توضیح برانکو را هم در مورد هر کدام از این بازیکنان می‌دانیم اما حتی اگر به صورت مختصر به این دلایل اشاره کنیم خیلی زود همه چیز مشخص می‌شود و باز ما به حاشیه‌سازی متهم خواهیم شد.

با این حال شاید بد نباشد این را بگوییم دلیل کنار گذاشتن احتمالی یکی از این ۶ نفر اصلا فوتبالی نیست. یا به عبارت بهتر مساله‌ای خارج از فوتبال است که در کیفیت تمرین و سابقه بازیکن مورد اشاره تاثیر گذاشته و باعثشده این بازیکن از چشم برانکو بیفتد.

* نوری برمی‌گردد، بختیار، کریمی و ماهینی هم هستند

دیروز خبر بازگشت احتمالی محمد نوری به پرسپولیس در خبرگزاری‌ها مطرح شد که به نظر می‌رسد باید این مساله را جدی گرفت. گفته می‌شود جدایی نوری از المسیمیر قطعی است و بیشتر از اینکه این اتفاق ریشه در مسائل فنی داشته باشد و مثلا به ضعف زیاد المسیمیر برگردد به اختلاف مدیربرنامه‌های نوری با این بازیکن مرتبط می‌شود تا جایی که گفته شده این مدیربرنامه جانشین نوری را هم به باشگاه المسیمیر معرفی کرده است!

اما برانکو برای خانه‌تکانی در تیمش از همین حالا دنبال گزینه‌هایی می‌گردد تا مشکلات فنی پرسپولیس را کم کند. البته از همین حالا واسطه‌ها مشغول معرفی بازیکنان خود در پست‌های مختلف به برانکو هستند و کم کم این بازار داغ‌تر هم خواهد شد.

با این حال بد نیست بدانید برانکو به شدت دنبال شجاع‌ خلیل‌زاده است و به این مدافع اعتقاد دارد اما خودش هم می‌داند سپاهان به عنوان باشگاه اصلی شجاع هرگز حاضر به فروختن این مدافع خوش‌پرش مازندرانی نمی‌شود و خود شجاع هم دوست ندارد در رقابت سخت بین مدافعان میانی دیگر پرسپولیس اسیر شود.

برانکو اما دنبال گزینه‌های دیگری در خط میانی است که مهم ترینش بختیار رحمانی کاپیتان سابق فولاد و هافبک فعلی تراکتورسازی است. گفته می‌شود دوران خدمت سربازی رحمانی نیم فصل به پایان خواهد رسید و پرسپولیس می‌تواند او را به خدمت درآورد. ظاهرا صحبت‌های مقدماتی هم با بختیار صورت گرفته و شاید از همین حالا بشود این انتقال را جدی گرفت.

سرباز دیگری که خودش دنبال حضور در پرسپولیس است حسین ماهینی نام دارد. ماهینی که به خاطر سربازی از پرسپولیس جدا شد و به ملوان پیوست بعد از یک سال و چند ماه قصد دارد مثل احمد عبدالله زاده با گرفتن کسری خدمت به پرسپولیس برگردد.

همچنین پرسپولیس برای پر کردن جای خالی هادی نوروزی دنبال فرید کریمی بهزادی است که از صبای قم به خاطر خدمت سربازی راهی تراکتور شد و طی یک و نیم فصل اخیر در این تیم توپ زده اما به زودی خدمتش به پایان می‌رسد.

گفته می‌شود صبای قم به عنوان باشگاه اصلی کریمی بابت صدور رضایتنامه این بازیکن ۳۰۰ میلیون خواسته اما باشگاه پرسپولیس حاضر به پرداخت این پول نیست و ظاهرا کشمکش‌ها در خصوص این بال تکنیکی ادامه خواهد داشت.

* عجیب ولی باور کردنی: پروفسور، ماریچ را نمی‌خواهد

قبل از شروع فصل برانکو ایوانکوویچ برای ترمیم خط دفاعی‌اش دست روی یک مدافع هموطن خود گذاشت به نام لوکا ماریچ که هر چند شاگرد خود برانکو نبوده اما شناخت دقیقی نسبت به او داشت.

ماریچ دفعه اول در مذاکره با باشگاه پرسپولیس به بن‌بست خورد اما دوباره برگشت و به پیشنهاد باشگاه که بسیار پایین‌تر از مبلغ پیشنهادی خودش بود جواب مثبت داد و به عضویت پرسپولیس درآمد.

ماریچ با اینکه دیر به تیم اضافه شده بود در سه بازی اول پرسپولیس در ترکیب اصلی قرار گرفت و عملکرد جالبی نداشت و مصدوم شد. در حالی که همه تصور می‌کردند برانکو به خاطر پیشنهاد دادن ماریچ به باشگاه و ملیت مشترک با این بازیکن به او علاقه ویژه‌ای دارد اما باید بگوییم پروفسور حالا مدافع هموطنش را نمی‌خواهد و ماریچ یکی از همان ۶ بازیکنی است که در خطر کنار گذاشته شدن از پرسپولیس قرار دارند.

برانکو می‌گوید ماریچ وقتی در کرواسی بازی می‌کرده بازیکن خوبی بوده اما الان کیفیت سابق را ندارد و به همین خاطر احتمالا از پرسپولیس جدا می‌شود. البته لازم به توضیح است مورد لوکا ماریچ را به این خاطر مطرح کردیم که می‌دانیم داستان نخواستن او از سوی برانکو حاشیه‌ساز نخواهد شد و ماریچ هم با شنیدن این داستان مثل بازیکنان ایرانی به لحاظ روحی افت نمی‌کند.