مهدی مهدوی‌کیا کاپیتان سابق پر‌سپولیس و تیم ملی این روزها به دور از هیاهو در آلمان سرگرم حضور در باشگاه هامبورگ است. موشک سابق هامبورگ این روزها در کسوت مربیگری در حال آبدیده شدن برای فرداست. فردایی که خیلی زود از راه خواهد رسید. کیا همانند دوران فوتبالش که پله پله بالا آمد، قصد دارد تا در مربیگری هم اینگونه طی طریق کند و از همین رو مربیگری را از فوتبال پایه آغاز کرده. او در آخرین گفت‌وگوی خود درباره شرایط این روزهایش، پرسپولیس و تیم ملی صحبت کرده است.

درباره آخرین وضعیت خود در باشگاه هامبورگ صحبت کنید. شرایط شما در این باشگاه چگونه است؟

وضعیت خوبی در فو‌تبا‌ل آلمان دارم و حدود دو ماه است که کارم را در باشگاه هامبورگ آغاز کرده‌ام. در اینجا هم تجربه کسب می‌کنم و هم سعی می‌کنم کار مفیدی را برای این باشگاه انجام دهم. امیدوارم روند خوبی که در پیش گرفته‌ام ادامه یابد و در آینده هم بتوانم به موفقیت‌های بیشتری دست پیدا کنم. واقعیت این است که فو‌تبا‌ل پایه در ایران با فو‌تبا‌ل پایه در آلمان از نظر امکانات سخت افزاری تفاوت‌های بسیاری دارد. در اینجا اهمیت بیشتری به فو‌تبا‌ل پایه می‌دهند و با بر‌نامه‌ریزی درستی روی فو‌تبا‌ل پایه کار می‌کنند. آلمانی‌ها با استعدادیابی که انجام می‌دهند و البته بر‌نامه‌ریزی‌های بلند مدت همیشه از ما جلو هستند اما ما هم باید سعی کنیم روی فو‌تبا‌ل پایه بیشتر کار کنیم.

برای دریافت مدرک مربیگری اقدام کرده اید؟

بله، قصد دارم مدرک B مربیگری خود را از کشور آلمان دریافت کنم. منتظر هستم فدراسیون فو‌تبا‌ل آلمان تاریخ آغاز کلاس‌های مربیگری در رده B را اعلام کند تا این دوره کلاس‌ها را پشت سر بگذارم.

از آکادمی کیا چه خبر؟

همه چیز طبق برنامه پیش می‌رود. ما در هر دوره طبق برنامه‌ای که از پیش تعیین کرده‌ایم استعدادیابی‌هایمان را انجام می‌دهیم و سعی داریم روز به روز پیشرفت داشته باشیم. البته باید به این نکته ضروری اشاره کنم که افرادی با نام ما در سطح کشور فعالیت می‌کنند و مبالغی را هم از خانواده‌ها دریافت کرده‌اند. ما هیچ شعبه‌ای در کشور نداریم و از مردم می‌خواهم که پرداخت‌های بی‌خودی را به جاهای مختلف انجام ندهند. تنها جایی که آکادمی کیا در آن فعالیت می‌کند، ورزشگاه آقاخانی است. ما در طول تابستان حدود ۱۸۰ بازیکن فو‌تبا‌ل را به آنجا آوردیم و طی دوره‌ای تابستانی آموزش‌های فو‌تبا‌لی را به آنها دادیم، البته بدون دریافت هیچ مبلغی. تا به امروز هم چند صد میلیون پول در آکادمی ما به وسیله اسپانسرها هزینه شده و ما هیچ گونه پولی از خانواده‌ها دریافت نکرده‌ایم. تنها بحثی که به دنبال آن هستیم استعدادیابی است و می‌خواهیم در این زمینه گام‌های بزرگی را برداریم.

تا امروز در دو تورنمنت مهم و معتبر شرکت کرده‌اید. آیا برای حضور در تورنمنت دیگری هم برنامه‌ای دارید؟

بله، قصد داریم در یک تورنمنت خوب باز هم شرکت کنیم، زیرا می‌خواهیم هر سه ماه یک بار این کار را انجام دهیم تا بازیکنان‌مان از تجربیات خوبی بهره‌مند شوند. امیدوارم با امتیازهایی که در تورنمنت‌های مختلف کسب می‌کنیم بتوانیم به کشور آلمان بیاییم و در اینجا هم با تیم‌های بوندس‌لیگایی بازی کنیم. ان‌شاءا… تا قبل از آغاز سال جدید به این هدف دست خواهیم یافت.

نمی شود با مهدوی‌کیا صحبت کرد و از پرسپولیس نپرسید. شرایط این روزهای پر‌سپولیس را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

پر‌سپولیس در سال‌های گذشته مشکلات بسیار زیادی داشته است و همیشه بحثتغییرات در مدیریت و همینطور در کادر فنی به این تیم ضربه زیادی وارد کرده است. پر‌سپولیس به خاطر عدم ثبات شرایط سختی را پشت سر گذاشته است. با توجه به پیروزی که پرسپولیس مقابل تراکتورسازی به دست آورد، امیدوارم این پیروزی‌ها ادامه‌دار باشد و روزهای خوب به پر‌سپولیس بازگردد.

در این روزها خبر تغییر سرمربی پرسپولیس باز هم به گوش می‌رسد و ظاهرا برانکو شرایط باثباتی ندارد؟

به نظرم بحثتغییر مربی به اندازه کافی در پر‌سپولیس وجود داشته است و در حال‌ حاضر مدیران این باشگاه نباید به این موضوع حتی فکر کنند. برانکو ایوانکوویچ می‌تواند تاثیرات مثبتی در تیم پر‌سپولیس داشته باشد، ولی مطمئنا نیازمند زمان است تا بتواند پر‌سپولیس را از این وضعیت خارج کند. فو‌تبا‌لی که در آن ثبات نباشد موفقیتی در آن حاصل نخواهد شد.

عملکرد برانکو ایوانکوویچ را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

وقتی شرایط اقتصادی باشگاه مناسب نباشد، مطمئنا پشت سر آن مشکلات دیگری پدیدار می‌شود. برانکو تا به امروز عملکرد خوبی در پر‌سپولیس داشته اما کار سختی پیش‌رو دارد. او باید بماند و با همه این مشکلات بجنگد. با رفتن برانکو از تیم پر‌سپولیس نه تنها هیچ چیزی درست نمی‌شود، بلکه به پر‌سپولیس ضربه وارد می‌شود. کار کردن در این تیم با توجه به اینکه حواشی زیادی دارد واقعا سخت است و مربی باید با مشکلات زیادی بجنگد.

به تیم ملی بپردازیم. در دور اول رقابت‌های انتخابی جام جهانی، کارلوس کی‌روش نفرات جدیدی را به تیم ملی فرا خوانده و پروسه پوست‌اندازی و تغییر نسل را آغاز کرده است. جوانگرایی تیم ملی را چگونه می‌بینید؟

کا‌ر‌لوس کی‌روش زمان مناسبی را برای جوانگرایی در تیم ‌ملی انتخاب کرده است. ما در مرحله مقدماتی هیچ وقت مشکلی نداشته‌ایم بنا‌بر‌این کار اصلی ما در مرحله نهایی خواهد بود. همه منتظر هستیم ببینیم که آیا این تیم می‌تواند در مرحله نهایی عملکرد مناسبی داشته باشد و به جا‌م جها‌نی صعود کند یا خیر؟ از گوشه و کنار در مورد مشکلات تیم ‌ملی چیزهایی را می‌شنویم که واقعا در شأن تیم ‌ملی نیست. البته این مشکلات چیز جدیدی نیست اما وقتی تیم ‌ملی یک مملکتی اینچنین مشکلاتی داشته باشد واقعا برای فو‌تبا‌ل آن کشور بد است. کی‌روش سعی داشت با جوانگرایی به موقع به تیم ‌ملی و فو‌تبا‌ل ایران کمک کند. این جوانگرایی باید انجام می‌شد و در زمان مناسبی هم این کار انجام شد. ان‌شاءا… که در آینده هم این راه ادامه داشته باشد.

در این چند وقته موضوع خالکوبی اشکان دژاگه و سردار آزمون نیز حسابی جنجالی شده. نظر شما در این باره چیست؟

اشکان دژاگه در آلمان زندگی کرده است و اگر خالکوبی هم دارد، از همان ابتدا داشته است. اگر با خالکوبی اشکان مشکلی داشتیم اصلا نباید او را به تیم ‌ملی دعوت می‌کردیم. واقعیت این است که مشکل فو‌تبا‌ل ما خالکوبی و مسائل اینچنینی نیست. پرداختن به اینگونه مسائل واقعا پیش پا افتاده است و مشکلات مهمی داریم که باید به آنها بپردازیم. قبول دارم که در مملکت ما شاید برخی از مسائل عرف نباشد اما اینکه بخواهیم به خالکوبی و حل کردن این مشکل بپردازیم به فو‌تبا‌ل ایران کمکی نخواهد کرد.