تیم پرویز مظلومی در پانزدهمین دوره رقابت‌های لیگ برتر با تیم سه سال قبل او تفاوت‌های فاحشی در نوع بازی دارد. تفاوتی که رسیدن به گل از روی زمین به گلزنی از آسمان تبدیل شده است.

نگاهی به نوع چینش و خرید بازیکنان استقلال و باز دقت نظر به نیمکت ذخیره‌های این تیم نشان می‌دهد که استقلال هدف مشخصی را در مسائل فنی تعقیب می‌کند.

پرویز مظلومی در واقع رفتار تاکتیکی خود را نسبت به سه سال قبل که قهرمان جام حذفی شد اما نتوانست قهرمان لیگ بشود عوض کرده است. نگاهی به آن روزهای استقلال به ویژه در نوک حمله تفاوت‌ها را نشان می‌دهد، آن روزها عناصر اصلی خط حمله استقلال فرهاد مجیدی، اسماعیل شریفات، میلاد میداودی و آرش برهانی بودند.

در واقع استقلال مظلومی تیمی داشت که در نوک حمله مملو بود از بازیکنان سریع و تکنیکی و دریبل‌زن که روی زمین فوتبال بازی می‌کردند و کمتر از حد معمول گل‌ها را از روی آسمان به حریف دیکته می‌کردند. استقلال حتی در خط دفاعی تیم هم عناصری تکنیکی مثل منتظری را با خود داشت که عالی کار می‌کردند و روی زمین توپ را جلو می‌بردند. در واقع یکی از دلایل بازی زیبای استقلال مظلومی و خوشحالی تماشاگران استفاده از اهوازی‌های تکنیکی و بازیکنان زمینی‌باز در این تیم بود. آنها وقتی قرار می‌شد از روی ضربه ایستگاهی گل بزنند باید منتظری و حنیف و صادقی را از خط دفاعی به نوک حمله فرا می‌خواندند تا شرایط حمله از آسمان جور شود.

این فصل اما استقلال جور دیگری است، مظلومی با جذب پروپژیچ و آماده کردن سجاد شهباز‌زاده حالا شرایط خوبی در نبرد‌های هوایی دارد که نمونه ساده آن دیدار مقابل شهرداری سمنان بود که توپ‌های هوایی یکی پس از دیگری از آسمان می‌آمد و به گل تبدیل می‌شد.

نکته اینجاست که هم پروپژیچ و هم شهباززاده‌ از آن دسته بازیکنان نیستند که با سر به زیر توپ می‌زنند، این دو جزو سرزنانی هستند که معمولا بالاتر از توپ قرار می‌گیرند و توپ را به سمت زمین شلیک می‌کنند.

این مسیر به نظر می‎رسد برای استقلال حکم یک نقشه ساده را پیدا کرده که سرمربی تیم روی آن اصرار دارد، او تا جایی روی این نقشه اصرار می‌کند که نه برزای و نه برهانی را حتی در زنگ تفریحی به نام شهرداری سمنان هم به میدان نمی‌آورد.

این نقشه اما تنها به دلیل حضور پروپژیچ و شهباززاده نیست، بلکه به خاطر وجود خسرو حیدری، میلاد فخرالدینی، یعقوب و محسن کریمی هم هست.

این بازیکنان می‌توانند با دور زدن حریف خود را به کنار خط برسانند و سانترهای بلند و روبه عقب داشته باشند و این کار را با دقت و مدام تکرار می‌کنند تا آن دو مهاجم استقلال بالاخره دروازه حریف را باز کنند.

در واقع مظلومی ابزاری دارد که با این ابزار نمی‌تواند زمینی بازی کند و ظاهرا تصمیم درستی هم گرفته چون این ابزار است که سیستم را برای مربی مشخص می‌کند و حالا او نه فرهاد مجیدی و نه شریفات و نه میداودی و نه برهانی آماده را دارد. مظلومی در این فصل عمیقا به دنبال بازی هوایی است. کاری که در فصل یازدهم کمتر انجام داد…