توافق باشگاه استقلال با ریوالدو باربوسای برزیلی، بیشتر از اینکه خبر خوبی برای استقلالی‌ها به حساب بیاید، خبر عجیبی است که روی سایت رسمی باشگاه قرار می‌گیرد! عجیب از این نظر که استقلال برای حفظ بازیکنی تلاش کرده که خیلی زود و راحت تمرینات تیم را ترک کرد و نزدیک به یک ماه است که همراه استقلالی‌ها نبوده است! عجیب‌تر از این جهت که باشگاه استقلال به خاطر ابهامی که در پرداخت ۸۰ هزار دلار به ریوالدو به وجود آمده بود، حتی پای نهادهای نظارتی را هم به پرونده این بازیکن باز کرد اما در نهایت بدون اینکه از وضعیت ۵۰ هزاردلار مفقود شده در این وسط خبری بدهد، تصمیم به حفظ این بازیکن گرفته است! مساله نگران کننده دیگر اینجاست که ریوالدو به خاطر بی‌پولی استقلالی‌ها در حالی که ۸۰ هزار دلار از مبلغ قراردادش را دریافت کرده بود، حتی حاضر نشده قدری کوتاه بیاید و به تمرینات بازگردد. حالا در حالی که مشکلات مالی باشگاه همچنان به قوت خود باقی است، استقلالی‌ها چطور می‌خواهند رفتارهای اعتراض‌آمیز این بازیکن برزیلی را کنترل کنند؟!

با همه این تفاسیر آیا می‌‌توانیم از توافقی که معاون ورزشی باشگاه استقلال با مدیربرنامه‌های ریوالدو – که اتفاقاً با پرویز مظلومی هم نسبت فامیلی دارد – خوشحال باشیم؟ اینکه علی نظری جویباری با مدیربرنامه‌های این بازیکن جلسه‌ای تشکیل داده و درباره برخی مفاد قرارداد به توافق رسیده، بدون شک نمی‌تواند اتفاق خیلی مثبتی باشد! هرچند که نظری درباره این جلسه طوری توضیح می‌دهد که گویی بعد از توافق جای هیچ ابهام و شکی باقی نمانده: «یک جلسه خوب با مدیربرنامه‌های ریوالدو و این بازیکن داشتیم و بحث‌های خوبی میان ما مطرح شد. به توافق رسیدیم که کار را با ریوالدو ادامه دهیم ولی باید این مساله را مکتوب کنیم و تعهداتی به قرارداد این بازیکن اضافه شود تا مشکلی که در حال حاضر ایجاد شده، مجددا تکرار نشود.»

برفرض که باشگاه استقلال در این جلسه متعهد شده باشد که مشکل مسکن ریوالدو را حل کند و پرداخت‌های این بازیکن را هم به موقع انجام دهد اما بدون شک همانطور که جلسه‌هایی مشابه این جلسه با کرار هیچ‌گاه به نتیجه مثبتی نرسید، استقلالی‌ها هم نمی‌‌توانند امیدوار باشند که این توافق پایان حاشیه‌های ریوالدو باشد! مسوولان باشگاه استقلال باید بدانند که اگر کرار بعد از چند فصل حضور در فوتبال ایران و استقلال دست به چنین یاغی‌گری‌هایی می‌زند، ریوالدو از بدو ورود خود پایه رفتارهایش را بر ترک تمرین گذاشته و از همین ابتدا موضع خود مقابل باشگاه را مشخص کرده است. در چنین شرایطی استقلالی‌ که از پس مدیریت کرار بر نیامده، چطور می‌تواند رفتارهای ریوالدو را مدیریت کند. درست است که عمل نکردن باشگاه استقلال به تعهداتش جای گله‌گذاری از این بازیکن باقی نمی‌گذارد و اصول حرفه‌ای ایجاب می‌کند که استقلال در صورت عمل به تعهدات خود از بازیکن توقع رفتار حرفه‌ای داشته باشد اما حالا که شرایط استقلال اینگونه است انتظار می‌رود، حداقل با تصمیم‌های مدبرانه‌تر جلوی حاشیه‌های احتمالی را بگیرد. واقعیت این است که استقلال تا همین‌جا هم تاوان صفی طولانی از وعده‌های عمل‌نشده‌ای را می‌دهد که در چنین جلسه‌هایی به بازیکنانش داده و با چنین شرایطی آیا درست است که برای چند هزارمین بار اشتباهی که هیچ‌گاه نتیجه مثبتی برای این باشگاه در پی نداشته را تکرار کند؟! چه تصوری می‌توان از جلسه توافق استقلال با مدیربرنامه‌های ریوالدو داشت، جز وعده‌هایی که برای بهبود اوضاع به او داده شده است؟

اصلاً همه اینها به کنار! بیایید فرض را بر این بگیریم که همه مشکلات مالی باشگاه استقلال قرار است حل شود، باشگاه سر موعد مقرر پرداخت‌های ریوالدو را انجام دهد و این بازیکن دیگر هیچ اعتراضی به وضعیت موجود نداشته باشد. اصلاً بگوییم ریوالدو دیگر هیچ‌گاه غیبتی در تمرینات نداشته باشد. آیا از نظر فنی می‌توان روی بازیکنی که فقط در این فصل از رقابت‌ها حدود یک ماه از تمرینات تیم دور بوده، حساب کرد؟ آن هم ریوالدویی که پیش از آمدن به استقلال هم چندین ماه از تمرینات دور بوده است!

همان زمان که این بازیکن به استقلال آمده بود، کارشناسان فوتبالی بابت دور بودن ریوالدو از فضای فوتبال نگران بودند. چرا که براساس اصول بدنسازی فوتبال یک فوتبالیست به ازای هر یک روز تمرین نکردن، باید یک ماه تمرین بدنسازی کند تا به آمادگی بدنی مورد نظر برسد! حتی اگر دوره‌ای که ریوالدو پیش از پیوستن به استقلال از فوتبال دور بوده را در نظر نگیریم، او به ازای همین بیست و چند روز تمرین نکردن، برای رسیدن به آمادگی لازم باید تا پایان فصل تمرین بدنسازی کند. با این شرایط آیا کادرفنی استقلال باز هم امیدوار است که بتواند روی توانایی فنی چنین بازیکنی حساب کند؟

اگر موضوع ابهامی که در پرداخت انجام شده به ریوالدو وجود دارد، در میان نبود، قطعاً استقلالی‌ها با دریافت ۸۰ هزار دلاری که به ریوالدو پرداخت کرده بودند و موافقت با جدایی این بازیکن، می‌توانستند بازیکنی به مراتب آماده‌تر و کارآمدتر را برای پرویز مظلومی بیاورند اما اینطور که به نظر می‌رسد، حتی خود مظلومی هم خیلی برای از دست دادن این بازیکن مایل نبوده است. دیگر اینکه سرمربی استقلال با وجود تمام مشکلاتی که در حفظ ریوالدو وجود دارد، چطور ریسک حفظ او را به جان خریده، از همان عجایب توافق با ریوالدو است. حقایق و عجایبی که قطعاً با بازگشت این بازیکن و نمایان شدن سایر مشکلاتش می‌تواند روشن‌تر شود. دیر نیست وقتی که احتمالاً استقلالی‌ها متوجه شوند ریوالدو برای‌شان بازیکن بشو نیست!