زیکو که یکی از اسطوره‌های تاریخ فوتبال برزیل محسوب می‌شود، در مصاحبه‌ایی با یک رسانه اظهار داشت: آلمان اگر به فوتبال برزیل احترام نمی‌گذاشت، ‌ ۱۴ بر یک برنده بازی در جام جهانی می‌شد.

وی که به خاطر نامزدی‌اش برای پست ریاست فیفا به جای سپ بلاتر سخن می‌گفت در این مصاحبه وعده کرد در صورت انتخاب به عنوان رئیس جدید، ‌ تغییرات گسترده‌ای انجام خواهد داد.

متن مصاحبه «پله سفید» یا همان زیکوی معروف به شرح زیر است:

*آقای زیکو، شما اکنون از سفر به برلین برای بازی لیگ قهرمانان اروپا میان بارسا و یووه به برزیل بازگشته‌اید. می‌دانید که در آلمان با وجود پیروزی ۷ بر یک مقابل سلسائو در جام جهانی ۲۰۱۴ مثل گذشته به فوتبال برزیل احترام زیاد گذاشته می‌شود؟

- بله. این نکته را در جام جهانی ۲۰۱۴ متوجه شدم. اگر آلمان احترام نمی‌گذاشت، ‌ نتیجه بازی با برزیل ۱۴ بر یک می‌شد(می‌خندد). جدی بگویم واقعا برای انجام کار به برلین سفر کردم.

*آیا تجربه‌ دوران بازی‌، مربیگری و وزارت ورزش‌تان را برای نامزدی ریاست فیفا کافی و مهم می‌دانید یا اینکه معتقدید همه این تجربیات، به نحوی امتیازی منفی خواهد بود چون بدون تجربه شاید پاک و منزه می‌توانستید برای ریاست فیفا اقدام کنید؟

من چه با تجربه یا بدون تجربه باشم، پاک هستم. میشل پلاتینی فقط مسئولیت مدیریت یک مجموعه مثل یوفا را داشته و قبل از آن در کمیته سازماندهی جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه حضور داشت. به نظرم داشتن تجربه برای چنین پستی بسیار ارزشمند است و خیلی هم کمک می‌کند.

*فیفا چطور می‌تواند یکبار دیگر پاک و منزه شود؟

این امر بستگی دارد که هر کسی که مسئول بشود، چطور رفتار کند. هر کسی که در راس قرار بگیرد و فلسفه و ساختاری را ارائه دهد، تصور می‌کنم صاحب اکثریت خواهد شد. هرکسی که قدم به راه اشتباه بگذارد، باید تلاش کرد او را از بدنه این سازمان جدا کرد. برای این منظور تا زمان انتخابات مجدد یکسری اقدامات باید صورت بگیرد.

*شما همچنین خواهان تغییری در گزینش نامزدها برای انتخابات فیفا شدید.

من مخالف شکلی کنونی هستم که یک نامزد باید مورد حمایت حداقل ۵ فدراسیون قرار گیرد. تصور می‌کنم در این حالت مکان رشوه و عوض کردن رای وجود دارد. نه فقط در فیفا بلکه حتی در فدراسیون فوتبال برزیل نیز تغییرات باید انجام شود.

*دیگو مارادونا یکی از دوستان شما است. واقعا فکر می‌کنید او به عنوان نایب رئیس فیفا مناسب باشد؟

مارادونا تا به امروز فقط یک بازیکن و مربی بوده اما نامش در فوتبال بزرگ است. به هر شکل حق دارد نامزد شود. اما به عنوان نایب رئیس نامزد نمی‌شود بلکه دنبال نایب رئیسی است. برای من دیدن نام شخصیتی همچون مارادونا ارزشمند است. با وجود همه آنچه که از او می‌دانیم و آگاهیم چه مشکلاتی که داشته، این حق را دارد که فوتبال را به سبک خودش به پیش ببرد.