کارلوس کی‌روش پس از ورود به کشورمان درباره مرخصی‌اش و اینکه فوتبال ایران را در این مدت دنبال کرده یا نه، اظهار داشت: دقیقاً به صورت روزانه از روند فوتبال ایران مطلع بودم به خصوص از عملکرد بازیکنان به صورت کامل اطلاع پیدا می‌کردم. وی درباره برنامه‌های آینده تیم ملی گفت: برنامه ما این است که در ۲ بازی دوستانه مقابل شیلی و سوئد آماده شویم که از نظر فنی و تکنیکی همه چیز مهیا شده و فقط منتظر این هستیم تا این ۲ بازی را به صورت قطعی به ما اعلام کنند.

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران درباره اینکه فدراسیون فوتبال پولی برای کمپ اتریش ندارد و به همین دلیل برگزاری دیدار با شیلی در هاله‌ای از ابهام قرار دارد، خاطرنشان کرد: بله من هم شنیده‌ام که چنین اتفاقی رخ داده و به دلیل مشکلات مالی احتمال لغو بازی با شیلی وجود دارد.

کی‌روش افزود: اکنون به دلیل نبود پول و منابع مالی ممکن است بازی با شیلی را از دست بدهیم. این بازی فرصت بسیار خوب و بزرگی برای تیم ملی ایران بود به خصوص بازیکنان جوان می‌توانستند از این فرصت به خوبی استفاده کرده و صاحب تجربه شوند، امیدوارم که این شایعات به واقعیت تبدیل نشود و بتوانیم مقابل شیلی به میدان برویم.

وی در مورد پیشنهاداتش از کشورهای ژاپن و انگلیس گفت: هیچ صحبتی در مورد این مسائل ندارم. صحبت و یا اعلام نکردن بهترین کار است که دیگر به این مسائل ادامه ندهیم.

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران در مورد حضور علیرضا جهانبخش و سردار آزمون در تیم امید و اینکه وی خواستار حضور این ۲ بازیکن در اردوی بزرگسالان شده است، عنوان کرد: راجع به این صحبت‌ها چیزی نمی‌دانم اما تنها از طرف فدراسیون فوتبال با من ارتباط برقرار کردند و خواستار نقطه‌نظراتم شدند. اعلام کردم که این ۲ نفر جزو بازیکنان بزرگسال هستند و ما وظایف بزرگی برای مقدماتی جام جهانی در پیش داریم و باید این ۲ بازیکن در تیم بزرگسالان حضور داشته باشند و به هیچ تیمی نخواهند رفت، البته مشکل همزمانی و تداخل اردوی تیم امید و بزرگسالان را داریم اما باید بگوییم که این ۲ بازیکن در تیم بزرگسالان حضور خواهند داشت.

کی‌روش در پاسخ به این سوال که درست است که فرهاد مجیدی به کادرفنی تیم ملی بزرگسالان اضافه خواهد شد، گفت: خیر.

وی در واکنش به این مسئله که گفته می‌شود میزبانی جام ملت‌های آسیا به دلیل عدم حضور بانوان در ورزشگاه‌ها به ایران داده نخواهد شد و این در حالی است که در فوتبال انگلیس به پزشک تیم چلسی که یک خانم است، توهین می‌شود، گفت: من اطلاعی در این خصوص ندارم و به سوال شما هم فقط AFC می‌تواند پاسخ دهد، من هم نمی‌توانم در این خصوص صحبتی داشته باشم، تنها مساله‌ای که در این بین وجود دارد این است که وقتی شما فوتبال بین‌المللی بازی می‌کنید قوانینی وجود دارد که باید به این قوانین بین‌المللی احترام بگذارید.

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران درباره اینکه چه نظری راجع به حضور مرتضی پورعلی‌ گنجی در لیگ فوتبال چین دارد، اظهار داشت: این اتفاق واقعا ناراحت‌کننده است. وقتی بهترین بازیکن جوان شما به لیگ چین می‌رود، گویای تمام مسائل فوتبال ایران است. افرادی که به مرتضی پورعلی‌گنجی توصیه کرده‌اند که به فوتبال چین برود، اصلا به مسائل فنی فکر نکرده‌اند و شاید تفکر آنها کوتاه‌مدت و مسائل مالی بوده است.

کی‌روش در پاسخ به این سوال که آیا در لیست جدیدش نفراتی مانند محمدرضا خلعتبری، محمد نوری و مهدی رحمتی حضور دارند یا نه، گفت: خیر، این بازیکنان جزئی از لیست جدید ما نیستند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه تیم ملی در حالی خودش را برای مسابقات مقدماتی جام جهانی آماده می‌کند که زمین کمپ تمرین تیم‌های ملی آماده نیست و اکنون نیاز به چه امکاناتی دارد، گفت: خیلی ساده بگویم که به ۲ یا ۳ مساله احتیاج داریم که ضمانت پیشرفت را برای فوتبال ایران انجام دهیم. قدم‌های جادویی در فوتبال وجود ندارد. ما به بازیکنانی احتیاج داریم که علاوه بر کیفیت خوب تجربه هم داشته باشند. پس از آن نیاز به تجهیزات داریم که بتوانیم بازیکنان را آماده کنیم و توسعه ببخشیم. قسمت سوم ساده است نیاز به یک مربی خوب خواهد بود. بنابراین ساده‌تر از این وجود ندارد که احتیاج به بازیکنان خوب، امکانات، تجهیزات و مربی خوبی داریم.

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران در خصوص چالشی که بین او و عباس ترابیان به وجود آمده است، تصریح کرد: از جانب شخص من هیچ چالشی بین من و ترابیان و یا هر شخص دیگری وجود ندارد. طبق دستورالعمل رئیس فدراسیون فوتبال ایران یعنی کفاشیان است که درباره مسائل تیم ملی نظر می‌دهد. آن فردی که به آن اشاره کردید و می‌خواهد سیستماتیک نظر دهد و کسی هم نمی‌گوید که چرا صحبت می‌کندف مجبور هستم خودم پاسخش را بدهم.

کی‌روش افزود: مساله شخصی وجود ندارد و تنها مساله اصول و قاعده است. بهتر است به مسائلی که به ما مربوط نیست دخالت نکنیم.