ضیا عربشاهی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، در رابطه با پیروزی یک بر صفر پرسپولیس مقابل بنیادکار ازبکستان گفت: " چند وقت یکبار در تمرینات پرسپولیس حاضر می‌شوم و عملکرد تیم را از نزدیک می‌بینم. پس از تعطیلات لیگ برتر شرایط پرسپولیس بهتر شد و تیم خیلی شاداب‌تر بازی می‌کند. درخشان تیم را با سیستم ۱-۳ - ۲-۴ بازی می‌دهد که نوراللهی به عنوان یک هافبک زحمتکش فضای خالی پشت سایر هافبک‌ها را پوشش می‌دهد. بازیکنان حاضر در بال چپ و راست آزاد هستند و دائم در عمق نفوذ می‌کنند. "

وی افزود: " وقتی پرسپولیس به فاز حمله می‌رود تیم ترکیبش به صورت ۳-۳ - ۴ می‌شود. روند رو به رشد پرسپولیس از دیدارهای قبلی آغاز شد، هوش بالای حمید درخشان و هماهنگی که او با بازیکنان به وجود آورده کیفیت تیم را بالا برده است. نکته مهم عملکرد خوب دفاعی تیم است بازیکنان در هنگام دفاع بسیار قوی عمل می‌کنند و به محض اینکه توپ را از دست می‌دهند تیم حریف را پرس می‌کنند. در جناح راست خط دفاعی پرسپولیس بابک حاتمی حضور دارد که به خوبی نفوذ می‌‌کند و در جناح چپ علیرضا نورمحمدی است که چون در پست تخصصی خود حاضر نشده از آن فاکتورهای لازم کمتر بهره می‌برد. "

پیشکسوت پرسپولیس در ادامه با اشاره به نقش مهم هافبک‌های این تیم اظهار داشت: " محمد نوری و گابریل در میانه میدان به خوبی بازی‌سازی می‌کند و بازیکنانی که در بال چپ و راست به میدان می‌روند و همچنین مهاجمی که در نوک خط حمله قرار گرفته به خوبی از سوی آنها تغذیه می‌شود. همین ترکیب هجومی باعثشده پرسپولیس فرصت‌های زیادی را روی دروازه حریف خلق کند و این چنین زیبا بازی کند. "

عربشاهی در رابطه با کیفیت بالای گابریل گفت: " گابریل بسیار عالی بازی می‌کند و عالی‌تر از این هم خواهد شد، او فوتبال را بلد است و اگر چند بازی دیگر بگذرد و هر چقدر هماهنگی او با سایر بازیکنان بیشتر شود متوجه می‌شویم که این بازیکن چقدر توانایی زیادی دارد به هر حال هر بازیکنی برای رسیدن به وضعیت مناسب نیاز به زمان دارد. "

وی در پاسخ به سؤالی در رابطه با این مسئله که حمید درخشان خیلی دیر از تعویض‌های خود استفاده می‌کند و آیا این مسئله یک نکته منفی در رابطه با هدایت این مربی به حساب نمی‌آید، گفت: " تعویض باید زمانی انجام شود که تیم نیاز به شوک دارد وقتی بازیکنی را درون زمین عملکرد خوبی دارد و به وظایف خود عمل می‌کند کادر فنی نیازی به انجام تعویض ندارد. بابت انجام ۳ تعویض در هر مسابقه به مربی یا درخشان جایزه نمی‌دهند درخشان کارش را به خوبی بلد است و باید اجازه بدهد او تفکراتش را در تیم پیاده کند. نقل قولی در فوتبال مطرح است که طی آن گفته می‌شود بازیکن خوب مربی خوبی نخواهد شد ولی من این جمله را اصلاح می‌کنم و می‌گویم بازیکن خوب و باهوش در آینده به مربی باهوشی هم تبدیل خواهد شد که درخشان در دوران بازیکنی نشان داده بود علاوه بر اینکه یک بازیکن بسیار خوب است از هوش بالایی هم بهره می‌برد. "

عربشاهی در رابطه با دیدار پرسپولیس در لیگ برتر مقابل تراکتورسازی و اینکه آیا سرخ‌پوشان می‌توانند این عملکرد خوب را در لیگ برتر هم ارائه دهد عنوان کرد ": مطمئن باشید پرسپولیس در لیگ برتر هم عملکرد بهتری خواهد داشت شما در هر کاری علاوه بر تلاش نیاز به شانس هم دارید متأسفانه پرسپولیس در هفته‌های گذشته بسیار بدشانس بود هر چند اعتقاد دارم بازی‌های لیگ برتر و لیگ قهرمانان آسیا تفاوتی زیاد دارد اما می‌توانیم در لیگ برتر هم نتایج خوبی بگیریم. "

پیشکسوت فوتبال ایران در رابطه با کشمکشی که بین تیم ملی امید و تیم ملی بزرگسالان بر سر استفاده از سردار آزمون و علیرضا جهانبخش به وجود آمده و اینکه خود آزمون اعلام کرده شاید حضور در تیم بزرگسالان به پیشرفت او کمک زیادی کند، خاطرنشان کرد: " در این مورد مثالی در رابطه با خودم می‌زنم یک زمان بازیکن تیم ملی جوانان بودم و سپس به رده ۱۹ سال رفتم و همزمان در تیم ملی بزرگسالان هم بازی کردم، بازیکنی که شرایط حضور در رده سنی امید یا جوانان را دارد باید ابتدا در خدمت تیمی باشد که در آن رده سنی قرار دارد، اکنون تیم ملی امید در بازی رسمی به میدان می‌رود و پرچم جمهوری اسلامی ایران جلو قرار گرفته است که ۷۰ میلیون نفر پشت آن ایستادند. کارلوس کی‌روش هم باید این پرچم را در نظر بگیرد و طبق خواسته دلش عمل نکند بلکه خواسته مردم را در نظر بگیرد. "

وی در مورد اینکه اظهارنظر بازیکنی مثل سردار آزمون نشان می‌دهد که دیگر آن اشتیاق سابق بازی در تیم‌های ملی وجود ندارد گفت: " باز هم می‌گویم بازیکنان فوتبال ایران اکثراً در یک رده هستند و شاید به اندازه انگشتان یک دست هم فوتبالیست بسیار شاخص نداشته باشیم چیزی که در این راستا باعثمی‌شود کیفیت یک بازیکن از سایر نفرات بالاتر برود آمادگی روحی و روانی آنها است، کسی که حاشیه کمتری داشته باشد، بهتر تمرین کند و بهتر زندگی کند می‌تواند کیفیت بالاتری داشته باشد. "