لیگ چهاردهم نیز به مانند سیزده دوره قبلی در شرایطی آغاز شد که تیم های لیگ برتری برای تقویت تیم های خود علاوه بر بازیکنان داخلی از بازیکنان خارجی نیز در ترکیب تیم های خود استفاده کردند. در این میان تیم های سایپا و ملوان تنها تیم هایی بودند که در این فصل از بازیکن خارجی استفاده نکردند.

طبق آمار ارائه شده ۴۸ بازیکن خارجی در لیگ برتر ایران توپ می زنند که حدود یک سوم آنها از کشور برزیل هستند. برای حضور این تعداد بازیکن مبلغی بالغ بر ۲۴/۵ میلیارد تومان هزینه شده است، با توجه به این مقدار میانگین دستمزد بازیکنان خارجی لیگ برتر عددی معادل ۶۳۳ میلیون تومان می باشد.
ارزان ترین بازیکن خارجی لیگ برتر، آمبونو آشیله بازیکن کامرونی تیم صبای قم می باشد که حضور وی برای این تیم مبلغی حدود ۱۰۰ میلیون تومان هزینه در پی داشته است. در آنسو آلویس نانگ با دریافت ۸۱۵ میلیون برای یک نیم فصل گرانقیمت ترین خارجی لیگ برتر محسوب می شود که برای پر کردن جای خالی سربازهای تیم فولاد خریداری شده است.

در بحثعملکرد، می توان تیم های فولاد خوزستان و سپاهان را موفق ترین تیم ها در خرید بازیکنان خارجی بدانیم. سرخابی های پایتخت نیز با چند خرید عجیب سابقه پرنوسانی در زمینه خرید بازیکنان خارجی دارند.
در این فصل فولاد با خرید مساریچ، چاگو و نانگ نشان داد که می توان در فوتبال ایران نیز صاحب خارجی های باکیفیت بود.

جاسم کرار از استقلال با ۲ گل و ۸ پاس گل، ادینیو از تراکتورسازی با ۱۴ گل و ۴ پاس گل، پریرا از فولاد با ۴ گل و ۴ پاس گل و پادوانی از فولاد با ۵ گل و یک پاس گل جزو بهترین خارجی های لیگ برتر ۹۳-۹۴ محسوب می شوند.

در این میان خارجی هایی هم بودند که خریدشان جز پشیمانی و دور ریختن پول های هنگفت سود دیگری نداشت. عیسی اندوی سنگالی یکی از این خریدها بود که تراکتورسازی در نیم فصل دوم انجام داد و خیلی زود عملکرد ضعیف این بازیکن مسئولان تیم تبریزی را از کرده خود پشیمان کرد. در تصویر زیر نمونه های دیگری از خریدهای خارجی ناموفق لیگ چهاردهم را می توانید مشاهده نمایید.

در انتهای این قسمت از برنامه، تیم منتخب خارجی های موفق و ناموفق لیگ برتر نیز معرفی شد:

تیم منتخب خارجی های ناموفق لیگ برتر ایران

تیم منتخب خارجی های موفق لیگ برتر ایران

در تیم منتخب خارجی های موفق لیگ برتر این افراد حضور دارند: نیلسون کوریا، پادوانی، پراهیچ، مساریچ، اومانیا، جی لوید ساموئل، ماتیاس چاگو، ادینیو، کرار جاسم، نانگ، پریرا

مطالب و آمار بالا به خوبی نشان می دهد که می توان با کمی توجه بیشتر از سوی مدیران تیم های لیگ برتری زمینه ای را فراهم کرد که تیم ها از وجود بازیکنان خارجی باکیفیت بهره ببرد که این امر می تواند ضمن جلوگیری از هدر رفتن هزینه های گزاف بابت خرید خارجی های بی کیفیت، موجب بالا رفتن سطح فنی لیگ برتر نیز شود.