کاروان تیم‌ ملی ایران بعد از اقامتی ۱۰ روزه در آفریقای جنوبی و برگزاری سه بازی دوستانه، صبح دیروز به تهران بازگشت تا با استراحتی ۴۸ ساعته تمرینات برای بازی دوستانه با فلسطین را از سر بگیرد غافل از اینکه جدال تدارکاتی روز یک‌شنبه لغو شده است. کارلوس کروش قصد داشت بعد از بازی با فلسطین لیست نهایی مسافران استرالیا را اعلام کند اما با منتفی شدن این دیدار مقرر شد این لیست چند روز زودتر و صبح امروز رسماً رسانه‌ای شود.

با شرایط حاکم بر تیم‌ ملی و اردوها می‌شد لیست نهایی تیم ‌ملی را حدس زد اما مصدومیت پژمان منتظری در آخرین بازی ‌ام‌صلال در لیگ قطر، مشکلات معافیت مهرداد پولادی و درخشش چند بازیکن جوان در آخرین اردوی تیم ‌ملی در ژوهانسبورگ همه و همه دست به‌ دست هم داد تا تردیدهایی برای لیست نهایی تیم ‌ملی رقم بخورد به خصوص که کارلوس عادت دارد در آخرین لحظه همه فوتبالی‌ها را با تصمیمات غیرمنتظره خود سورپرایز کند!

پژمان منتظری براساس آخرین اخبار به احتمال فراوان بازی‌های مرحله مقدماتی جام ملت‌ها را از دست خواهد داد؛ واقعیتی که کروش هم در جریان آن قرار گرفته اما با این حال ترجیح می‌دهد رفتارش در قبال هاشم بیک‌‌زاده در جام‌ جهانی‌ برزیل را این بار در قبال دیگر مدافع کلیدی‌‌اش در پیش بگیرد به این امید که منتظری در مراحل نهایی دست او را بگیرد. به همین خاطر احتمال اینکه پژمان با مصدومیت در لیست نهایی قرار بگیرد زیاد است با این تفاوت که کروش تصمیم گرفته برای او آلترناتیوی در نظر بگیرد و یکی از سهمیه‌هایش در سایر پست‌ها را بسوزاند.

مهرداد پولادی با وجود تلاش‌های گسترده کارلوس کروش نتوانست مشکل خود را با سازمان نظام وظیفه حل و فصل کند از همین‌رو سرمربی تیم ‌ملی برخلاف میل باطنی قید بهترین مهره ایران در جام‌ جهانی‌ را زد تا در جناح چپ دل به احسان حاج‌صفی و هاشم بیک‌‌زاده ببندد.

دیگر مهره مد‌ نظر کروش که از رفتن به استرالیا بازماند سروش رفیعی بود؛ بازیکنی که همچون پولادی مشکل سربازی گریبانگیرش شد تا به این ترتیب روند جوانگرایی تیم ‌ملی با مهره‌های دیگری ادامه پیدا کند، نفراتی مثل مرتضی پورعلی‌گنجی، مسعود حسن‌زاده، وریا غفوری و… بازیکنان جوانی که در اردوی تیم ‌ملی در ژوهانسبورگ خوش درخشیدند و توانستند نظر کادر فنی تیم ‌ملی برای گرفتن ویزای استرالیا را جلب کنند. به این ترتیب می‌توان لیست ۱ + ۲۳ تیم‌ ملی را به شرح زیر دانست البته بدون در نظر گرفتن سورپرایزهای همیشگی از جانب کارلوس کروش‌؛ مثلاً حضور دقیقه نودی ایمان مبعلی به این دلیل که تجربه حضور در سه جام ملت‌ها را دارد.

دروازه‌بان‌ها

علیرضا حقیقی(پنافیل پرتغال)، رحمان احمدی(سپاهان اصفهان) و علیرضا بیرانوند(نفت تهران).

مدافعان

سیدجلال حسینی(الاهلی قطر)، پژمان منتظری(ام‌صلال قطر)، امیرحسین صادقی(استقلال تهران)، هاشم بیک‌‌زاده(استقلال تهران)، احسان حاج‌صفی(سپاهان اصفهان)، خسرو حیدری(استقلال تهران)، وریا غفوری(نفت تهران) و محمدرضا خانزاده(پرسپولیس).

هافبک‌ها

جواد نکونام(اوساسونا)، آندرانیک تیموریان(؟)، مرتضی پورعلی‌گنجی(نفت تهران)، امید ابراهیمی(استقلال تهران)، محمد نوری(پرسپولیس)، مسعود شجاعی(الشحانیه قطر)، علیرضا جهانبخش(نایمخن هلند) و اشکان دژاگه(العربی قطر).

مهاجمان

رضا قوچان‌نژاد(چارلتون انگلیس)، سردار آزمون(روبین‌کازان روسیه)، کریم انصاری‌فرد(اوساسونا)، مسعود حسن‌‌زاده(ذوب‌آهن اصفهان) و مهدی شریفی(سپاهان اصفهان).