در آخرین نماهای به جا مانده از داستان ایران و بلوهوریزنته، با خودمان فکر کرده بودیم که بیشتر این بچه ها راهی فوتبال اروپا خواهند شد و سلاممان را به شکوفه ها و باران های آن طرف آبی خواهند رساند. پیشنهادها برای ملی پوشان ایرانی اما بیشتر از سمت غبارهای بیابان های مجاور صادر شدند و عملکرد این روزهای آنها نیز نشان می دهد فعلا هوس سفر از این مناطق را ندارند.

همه این ماجرا البته به اندازه ای که ناراحت کننده به نظر می رسد، ناراحت کننده نیست. خب، تیم ملی در فاصله ای کوتاه جام ملت ها را در پیش دارد و طبعا بازی کردن در لیگ های نه چندان خوب، بهتر است از سکونشین شدن در باشگاه های اروپایی. البته به شرطی که این بازی کردن، با عبارت خوب بازی کردن تکمیل شود.

جهانبخش و سلطانی

آن ۲ گل تماشایی پیش چشمان فرانک دی بوئر و هواداران بهت زده آژاکس در «آمستردام آره نا» در هفته پایانی لیگ فصل گذشته هلند، همه را به این فکر واداشته بود که علیرضا، نایمخن را ترک می کند تا فصل تازه را دوباره در بالاترین سطح فوتبال هلند نیز ادامه بدهد.

شاید اگر سرِ توپ او در مقابل زابالتا و پاس عالی او برای گوچی در دیدار با آرژانتین با فرار و ضربه بهتری همراه شده بود، حالا جهان را در باشگاه های بزرگتری می دیدیم.

ستاره سابق داماش گیلان برخلاف میل باطنی، در این فصل نیز در نایمخن ماندگار شد. مدیران باشگاه به هیچ قیمتی حاضر به واگذار کردن او به خرونیخن نشدند و خیلی زود شماره محبوبش یعنی ۷ را برایش در نظر گرفتند. علیرضا در این فصل با اختلاف، بهترین مهره تیمش بوده است. او روی چیزی در حدود ۸۰ درصد گل های این هفته های نایمخن تاثیر مستقیم داشته و کار را به جایی رسانده که سرمربی تیم اعلام می کند هوادارها برای تماشای بازی پسرک ایرانی به ورزشگاه می آیند. او در این فصل فوتبال دسته یک هلند، ۴ گل زده و ۶ پاس گل داده و همچنین در رقابت های جام حذفی این کشور نیز یک گل برای ان ای سی به ثمر رسانده است.

گوچی آقای گل

رضا که آمار گل ملی قابل توجهی دارد، از بعد از انتقال به استاندارد لیژ در فوتبال باشگاهی اروپا به موفقیت خاصی نرسید. حتی چارلتون نیز انتخاب ایده آلی برای او نبود و علیرغم علاقه سرمربی و هواداران این تیم به تداوم همکاری با شماره ۸ ایرانی شان، گوچی تصمیم گرفت از رقابت های سخت و شلوغ چمپیونشیپ جزیره فاصله بگیرد و فوتبال را در سطح ساده تر و پردرآمدتری دنبال کنند.

زننده تنها گل ایران در رقابت های جام جهانی، در اولین حضور در لباس الکویت به صورت مداوم توپ ها را به تور دروازه کوبید. او در دیدار دوم یک گل زیبا به ثمر رساند. در مسابقه سوم ۴ بار دروازه رقیب الکویت را باز کرد و در دیدار چهارم نیز ۲ گل زد تا با ۷ گل، صدرنشین جدول گلزنان لیگ کویت باشد. این صدرنشینی گام مثبتی در کارنامه باشگاهی رضاست اما کشور رقم خوردنش را نیز باید به ذهن بسپاریم؛ کویت است دیگر!

عذابی برای گزارشگرها

ستاره ایرانی که در روزهای نه چندان دور، مارتین یول، ری میولستن و فلیکس ماگات را برای حضور ثابت در ترکیب فولادم در بالاترین سطح فوتبال جهان مجاب می کرد، حالا در العربی به یک بازیکن نیمکت نشین تبدیل شده است.

اشکان کمی دیر و در آخرین روزهای نقل و انتقالات کراون کاتیج را به مقصد قطر ترک کرده و همین موضوع موجب شده نتواند با هم تیمی هایش به هماهنگی برسد. او حالا عضو پرستاره ترین باشگاه فوتبال آسیاست و برخلاف تصور عام از لیگ قطر، حضور ثابت او در ترکیب این تیم تضمین شده نخواهد بود.

تا پایان هفته پنجم، اشکان سه بار برای العربی به میدان رفته است که هیچ کدام این مسابقه ها برای او ۹۰ دقیقه ای نبوده اند. العربی در شروع فصل نتایج خوبی نگرفته و این موضوع فشار را روی شانه های بهترین فوتبالیست این سال های ایران بیشتر می کند. اشکان هنوز موفق به گلزنی برای تیمش نشده است. به نظر می رسد انتقال او بیش از همه گزارشگران قطری را آزار داده باشد!

منتظریم

در میانه راه فصل گذشته، بالاخره به پیشنهاد باشگاه قطری ام الصلال پاسخ مثبت داد. این باشگاه در زمان اضافه شدن پژمان شرایط خوبی در جدول رده بندی نداشت اما در نهایت توانست در سطح اول فوتبال قطر ماندگار شود و تیم خوبی را برای فصل تازه ببندد. پژمان منتظری نیم فصل بسیار موفقی را در ام الصلال داشت اما در این فصل هنوز نتوانسته انتظارات بالای مدیران باشگاه را برآورده کند.

مدافع ایرانی در این فصل یک بار دروازه تیم خودی را باز کرده اما روی رقم خوردن این صحنه چندان مقصر نبوده است. او همچنان مدافع فیکس ام الصلال است اما هنوز نتوانسته صلابت و ریتم قبل از حضور در جام جهانی را به دست بیاورد.

بازیکن ماه

مجتبی جباری تبدیل به اولین بازیکنی شد که توانسته جایزه بازیکن برتر ماه فوتبال قطر را با محاسبه نرم افزار پروزون بگیرد. او فصل تازه فوتبال قطر را با گلزنی و صدور پاس گل در باشگاه الاهلی آغاز کرده و بهترین بازیکن این لیگ پرستاره در ماه آگوست شده است. البته بعید به نظر می رسد این اتفاق در سپتامبر نیز برای او تکرار شود. او البته هنوز از مهره های مهم و غیرقابل تغییر در تیم قطری به شمار می رود اما تا حدودی از حرارت بازی اش در میان سبزها کاسته است.

پاییز و پرتغال

«خوب تر از آن هستی که در لیگ ایران بمانی!» این جمله کارلوس کی روش در زمان حضور حقیقی در پرسپولیس، آغازگر سفر اروپایی این گلر شد. او هنوز هم در مالکیت باشگاه کازان است اما علاقه ای به بازگشت به روسیه و سکونشینی در این کشور نداشته و حالا برای دومین بار به فوتبال پرتغال رفته و برخلاف دفعه قبل، این بار در سوپرلیگ این کشور به میدان می رود. علیرضا در اولین دیدار در لباس پنافیل اگرچه یک گل از حریف دریافت کرد اما چند واکنش بسیار عالی داشت و همین اتفاق او را به گلر ثابت تیم پرتغالی تبدیل کرده است.

سید هم اشتباه می کند

پرسپولیس بدون سید جلال و سید جلال بدون پرسپولیس، نسبتی با کلین شیت ندارند. در روزهایی که خط دفاعی قرمزها نسبتا ساده باز می شود، ستاره فصل گذشته این تیم نیز فرم خوبی در تیم العربی قطر ندارد. او تا این هفته بازی های متوسطی برای این باشگاه انجام داده بود اما این هفته با دادن یک پنالتی به حریف و سپس صدور یک پاس اشتباه که منجر به دریافت گل دوم تیمش شد، کاری کرد که به نیمکت العربی نزدیک شود.

خداحافظ اسپانیا

در پایان Dead Line نقل و انتقالاتی فوتبال اروپا، مسعود شجاعی با هیچ باشگاهی قرارداد امضا نکرد تا مشخص شود در فصل تازه او را در لیگی غیراروپایی خواهیم دید. شجاعی بدشانس بود که نتوانست در دیدار پلی آف با لاس پالماس به رقابت های لالیگا صعود کند. این اتفاق دوران حضور این فوتبالیست در اسپانیا را تمام کرد. او البته باز هم از تیم های دسته دومی این کشور پیشنهاد داشت اما این پیشنهادها چیزی حدود یک سوم مبالغ پیشنهادی باشگاه الشحانیه بودند. مسعود کمی دیر به تیم جدیدش ملحق شده و تا به اینجا فقط یک بازی برای تیم قطری انجام داده است. او در این مسابقه دو موقعیت عالی را از دست داده و یک کارت زرد گرفته تا شروع خوبی در فوتبال قطر نداشته باشد.

سالی که نکوست

کاپیتان تیم ملی فوتبال ایران، با قراردادی رایگان به باشگاه سابقش بازگشته و حالا بار دیگر در رینودی ناوارا توپ می زند. او پیش از حضور در اسپانیا حاشیه های پررنگی را در ایران برای خودش ساخت و این هفته ها دیگر همه تمرکزش را روی بازی های تیم قرمزپوش گذاشته است.

نکو اولین بار در هفته سوم لیگ دسته دوم اسپانیا مجوز بازی برای تیمش را به دست آورد و در همان مسابقه با یک ضربه پنالتی موفق به گلزنی برای تیمش شد، گلی که البته جلوی شکست قرمزهای پامپلونا را نگرفت.

او در هفته های بعد نیز مهره ثابت خط هافبک دفاعی تیمش بوده و حالا بار دیگر حمایت سکوهای طرفدار اوساسونا را نیز برای خودش می بیند. او بازوبند کاپیتانی این تیم را در یک بازی به بازو بسته و البته پنالتی زن اول اوساسونا نیز محسوب می شود.

کی بازی می کنی؟

آقای گل لیگ سیزدهم ایران که چند سال قبل و در زمان حضور اوساسونا در لالیگا از این باشگاه پیشنهاد داشت، حالا بالاخره برای بازی در دسته دوم فوتبال اسپانیا با این تیم به توافق رسید و با قراردادی ۲۰۰ هزار دلاری به این باشگاه اضافه شد.

کریم هنوز موفق نشده به لحاظ جسمانی موجبات رضایت کادر فنی تیمش را فراهم بیاورد. او تا این لحظه فقط یک بار در فهرست ۱۸ نفره تیمش قرار گرفته که آن هم مربوط به جام حذفی بوده است. این مهاجم هنوز در رقابت های لیگ برای اوساسونا بازی نکرده است.

سردار آزمون

در انتهای فصل گذشته، هیچ تیم مطرحی وجود نداشت که نامش به عنوان پیشنهاد دهنده به سردار مطرح نشود. می گفتند همین روزهاست که با ونگر سلفی بگیرد و یا دست در دست لوئیز انریکه از تونل نوکمپ بیاید بیرون.

آزمون فصل جدید سردار اما همچنان در کازان رقم خواهد خورد. او در این فصل هنوز به فرم ایده آل اواخر فصل گذشته نرسیده اما به طور معمول در بازی های این تیم مورد استفاده قرار می گیرد. پسر ترکمن البته در این فصل در خراب کردن موقعیت های ایده آل گلزنی قوی ظاهر شده است. او در آخرین دیدار تیمش در جام حذفی ۱۷ دقیقه به میدان رفت و نمایش خوبی ارائه کرد و انتظار می رود فرصت فیکس بودن در یکی از دیدارهای پیش روی کازان را به دست بیاورد.