به گزارش مشرق،تیم ملی بسکتبال ایران که در هفدهمین دوره بازی های آسیایی بدون شکست پیش رفته چهارشنبه در مرحله نیمه نهایی باید به مصاف قزاقستان برود. تیم کشورمان در رقابت های بسکتبال قهرمانی آسیا در سال های ۲۰۰۷ ژاپن، ۲۰۰۹ چین و ۲۰۱۳ فیلیپین به سه عنوان قهرمانی رسید.

صمد نیکخواه بهرامی، کاپیتان تیم ملی بسکتبال کشورمان پس از پیروزی برابر چین در مرحله یک چهارم نهایی بسکتبال بازی های آسیایی اینچئون در گفت و گو با «خبرگزاری فرانسه» گفت: فدراسیون جهانی بسکتبال(FIBA) حتماً باید میزبانی مسابقات بسکتبال قهرمانی آسیا را به ما(ایران) بدهد. اگر به بازی های مهم بسکتبال که در قاره آسیا برگزارشده نگاه کنید می بینید که FIBA همیشه میزبانی را به چین اعطا کرده است. مسابقات انتخابی جام جهانی بسکتبال هم در چین برگزار می شود و میزبانی تورنمنت های نه چندان مهم هم به کشورهایی همچون کره جنوبی، ژاپن و فیلیپین داده می شود. ایران توانایی برگزاری این مسابقات را دارد. ما تیم خیلی خوبی داریم و از سال ۲۰۰۷ به عناوین قهرمانی زیادی در مسابقات آسیایی رسیده ایم.

مسابقات بسکتبال قهرمانی آسیا هر دو سال یکبار برگزار می شود و سال بعد چین میزبان این تورنمنت خواهد بود. کشورهای آسیایی هنوز این فرصت را دارند تا میزبانی این مسابقات در سال ۲۰۱۷ بگیرند، تورنمنتی که قهرمان آن راهی مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ بسکتبال می شود.

وی افزود: ما قهرمانی های زیادی کسب کرده ایم و مردم ایران هم مسابقات را از تلویزیون تماشا می کنند. نمی دانم چرا ما هرگز میزبان بازی های بین المللی نبوده ایم چون مردم ایران عاشق بسکتبال هستند و در صورت برگزاری مسابقات در ایران حمایت خوبی خواهند داشت. فدراسیون جهانی بسکتبال برگزاری تورنمنت معتبری را به ایران نمی دهد و اگر به قهرمانی های ما نگاه کنید خواهید دید که همه آنها را در بیرون از کشورمان کسب کرده ایم. مردم ما می خواهند شاهد قهرمانی مان در داخل کشورشان باشند.

نیکخواه بهرامی تصریح کرد: البته که فوتبال ورزش اول ایران است و تمامی کشورهای دنیا عاشق فوتبال هستند ولی بسکتبال و والیبال در ایران در چالش با یکیدیگر برای کسب عنوان ورزش دوم ایران هستند و همه جا به این دو رشته عشق می ورزند.

ستاره ۳۱ ساله تیم ملی بسکتبال کشورمان گفت: نمی دانم سال بعد برای تیم ملی ایران بازی خواهم کرد یا نه. شاید از بازی های رده ملی خداحافظی کردم چون شرایط خیلی سخت است. البته هنوز تصمیمی در این مورد نگرفته ام ولی هر سال فشار زیادی وجود دارد. نیاز به استراحت دارم، واقعاً شرایط دشوار است. ما این فصل در چین بازی کردیم و سپس برای بازی به ایران رفتیم.

وی عنوان کرد: پس از اینکه فصل باشگاهی چین به پایان رسید بازی های دوستانه زیادی را با تیم ملی بسکتبال ایران انجام دادیم، سپس راهی اسپانیا شدیم و ماه گذشته در آنجا به رقابت پرداختیم و فوراً به بازی های آسیایی پا گذاشتیم، جایی که باید ۸ یا ۹ روز متوالی بازی کنیم. وقتی هم اینچئون را ترک کنیم ۱۰ روز بعد باید در لیگ چین حضور پیدا کنیم که برای آن رقابت ها هم آماده هستیم.