به گزارش مشرق، امیر قلعه نویی درباره اعلام حمایت هیات مدیره باشگاه استقلال از او و کادر فنی اش آن هم در شرایطی که فضای انتقادی علیه عملکردش به وجود آمده است، گفت: ابتدا می خواهم توضیحی درباره این سوال شما بدهم. برایم خیلی جالب است چگونه تیمی که اکنون در رده دوم جدول قرار دارد این گونه مورد انتقاد قرار می گیرد. معلوم است پشت این قضیه برنامه ریزی وجود دارد. می دانم بعضی ها جلسات هفتگی را برگزار می کنند. ما شش برد داشته ایم، اما آنها حرفی نمی زدند و اکنون بعد از سه بازی که اتفاقا جزو بهترین بازی های استقلال بوده آنها شروع به انتقاد کرده اند.

او در پاسخ به این سوال که منظور شما از کسانی که جلسه هفتگی برگزار می کنند چه افرادی است؟ گفت: وقتی توضیحاتم را به صورت کامل ارائه کنم مردم و هواداران متوجه منظور من می شوند. آنها هر هفته جلسه دارند تا اجازه ندهند استقلال به اهدافش برسد. آنها سعی می کنند خط بدهند و همان طور که گفتم برایم عجیب است که چطور در آن شش هفته که با پیروزی ما همراه بود صدایی از این افراد بلند نشد. به نظر شما این اتفاق خنده دار نیست؟! ما اکنون تنها سه امتیا ز با صدر فاصله داریم. به گفته کارشناسان منصف و حتی آنهایی که رگه هایی از غرض هم در صحبت هایشان دیده می شود، استقلال در این سه بازی خوب بازی کرده است. می خواهم به آماری درباره این سه بازی اشاره کنم. ما در بازی با فولاد ۱۰۷ کیلومتر دویدیم، آن هم در شرایطی که میانگین دوندگی ما در سال گذشته ۸۸ تا ۹۳ کیلومتر بوده است. در این بازی ۵۶۶ پاس دادیم که ۷۴ درصد این پاس ها سالم بود. بازیکنی مثل سجاد شهباززاده در این بازی یازده کیلومتر دوید. ما در این بازی هفت موقعیت گل داشتیم، اما روی دروازه حتی یک کرنر هم زده نشد.

قلعه نویی به بازی ذوب آهن اشاره کرد و گفت: در بازی با ذوب آهن هم عملکرد خوبی داشتیم و بر روی اتفاق باختیم. ما ۱۰ بازی انجام دادیم که شش تای آن بیرون از تهران بوده است. ۱۰ هفته از لیگ گذشته، اما ما هنوز نتوانسته ایم حتی در یک بازی از ترکیب کامل مان استفاده کنیم. وضعیت بدنی و روحی ملی پوشان را هم که قبلا توضیح داده ام، با این شرایط به نظر شما غیر از این است که انتقادها از پیش برنامه ریزی شده است؟

سرمربی تیم استقلال افزود: بازیکنان ملی ما به لحاظ بدنی سازی عقب هستند، اما بخش دوم بازیکنان ما نظیر سجاد شهباززاده، محمد قاضی، فخرالدینی و… به لحاظ بدنی شرایط خوبی دارند. ملی پوشان ما نیز تلاش زیادی انجام می دهند تا بتوانند به شرایط خوب گذشته برسند. ما با این شرایط در سه بازی گذشته ۱۶ موقعیت گل با شانس ۶۰ درصدی داشتیم. خب با این شرایط چرا باید چنین انتقاداتی را متوجه ما کنند؟ ما با مردم در ارتباط هستیم. آنها یا از طریق پیامک یا از طریق دیدارهایشان به ما می گویند که از استقلال راضی هستند. همین که می بازیم و استقلال را تشویق می کنند نشان می دهد که آنها از عملکرد تیم شان رضایت دارند، اما برخی از آقایان می خواهند آتش به پا کنند. مردم از ما جلوتر هستند. آنها هم درک خوبی دارند و هم در موضع گیری هایشان حب و بغضی ندارند، اما چون دست آقایان از منافع کوتاه شده برای لطمه زدن به تیم برنامه ریزی می کنند.

قلعه نویی به وضعیت یعقوب کریمی اشاره کرد و گفت: یعقوب کریمی را برای بازی در دفاع چپ آماده کردیم. آن هم در شرایطی که این بازیکن یک سال و نیم بود که بازی نمی کرد. برای همکاری با تیم ملی امید، این بازیکن را به تیم امید دادیم، اما اکنون با مصدومیت برگشته. اگر خدای نکرده این بازیکن را به تیم امید نمی دادیم و این نتایج رقم می خورد ما را مقصر می دانستند. ملی پوشان ما هم که شرایط بدنی شان مشخص است. نیم ساعت بازی می کنند و کشاله پایشان را می گیرند. آنها هم به لحاظ بدنی عقب هستند و هم به لحاظ روحی و انگیزشی. من در تمرینات تلاش تیموریان، صادقی، بیگ زاده و حیدری را می بینم، اما آنها در حد و اندازه خودشان نیستند، با این شرایط تیم ما دوم است. من مطمئن هستم حرف هایی که زده می شود غیر منطقی است و برای منافع خودشان چنین جوی را ایجاد می کنند. چون آقایان می دانند تیم به اهدافش می رسد چنین جوی را به پا کرده اند. آنها بازی تبلیغاتی را ایجاد کردند تا استقلال را از اهدافش دور کنند. می خواهند این تیم پر قدرت را در نگاه مردم ضعیف جلوه دهند، اما با درکی که هواداران از فوتبال دارند مطمئنا در کارشان موفق نخواهند بود.

قلعه نویی به بعضی انتقادها از وضعیت بدنسازی بازیکنان استقلال اشاره کرد و گفت: چگونه تیمی که می تواند ۱۰۷ کیلومتر در یک بازی بدود مشکل بدنی دارد؟ ما در سه بازی آخری که داشتیم به خوبی دویدیم و حسن تیم ما بدنسازی خوبش است. من باید در اینجا از آقای مهرریزی تشکر کنم. او علاوه بر این که خودش فوق لیسانس بدنسازی دارد، از یکسری اساتید دیگر نیز مشورت می گیرد.

سرمربی تیم استقلال در پاسخ به این سوال که آیا شما انتقاد پیشکسوتان را هم در راستای برنامه ریزی افرادی می دانید که به قول شما جلسات هفتگی دارند یا خیر؟ گفت: پیشکسوتان نظرشان را می گویند. نیت اکثر پیشکسوتان ما خیر است، اما یکی، دو نفر از پیشکسوتان را همه می شناسند و همیشه به دنبال انتقاد هستند. این یکی، دو نفر می خواهند که اسمشان در روزنامه ها باشد و عکس شان چاپ شود و برایشان فرقی نمی کند که این حرف ها چقدر به منافع استقلال لطمه می زند. من از یک مساله دیگر نیز خوشحالم و آن هم این که بازیکنان ما خودشان به این درک رسیده اند که خوب بازی می کنند، ضمن این که بر خلاف سال های گذشته که بعضی ها در تیم به دنبال چند تکه کردن مجموعه بودند امسال رفاقت و انسجام بسیار خوبی در تیم حاکم است و همین جا از طریق خبرگزاری شما می خواهم به مردم بگویم که خیالشان از سوی استقلال راحت باشد. وقتی همه بازیکنانمان به شرایط آرمانی برسند، فوتبال کیفی تری را هم ارائه خواهیم کرد.

قلعه نویی در پاسخ به این سوال که شما چند هفته پیش گفته بودید برای بررسی عملکرد ملی پوشان از چند استاد دانشگاه از جمله مسعود معینی کمک خواسته اید. آیا گزارشی از این کارشناسان به دست شما رسیده است، گفت: یکسری گزارش ها برای من ارسال شده است و چند نفر از این اساتید در تمرینات نیز ملی پوشان ما را تحت نظر گرفته اند. آنها سه مورد را دلیل ناآماده بودن بازیکنان ملی عنوان کرده اند. اول این که این ملی پوشان از تورنمنت بزرگ جهانی به لیگ برتر آمده اند و هنوز در آن فضا هستند. دوم این که حق خودشان می دانستند جام جهانی سکویی باشد برای پرتاب آنها، اما این که چرا این اتفاق افتاده را من نمی دانم و سوم همان طور که خودم هم گفته ام، این بازیکنان از نظر بدنی عقب هستند. شرایط سنی این بازیکنان هم بالاست. جوان نیستند که بدون انجام بدنسازی و با اتکا به قوای جوانی بتوانند خودشان را برسانند، اما به هر حال من تلاش این بازیکنان را در تمرینات به خوبی می بینم و مطمئن هستم که همین چهار ملی پوش عصای دست ما در ادامه رقابت ها خواهند بود. مطمئنم هر چه دارند برای موفقیت و خوشحالی هواداران استقلال خواهند گذاشت.

قلعه نویی درباره حکم دیروز(یکشنبه) کمیته انضباطی مبنی بر جریمه قطعی اش و در پاسخ به این سوال که آیا با اسماعیل حسن زاده صحبت کرده اید؟ گفت: من یکی، دو بار با آقای حسن زاده صحبت کرده ام، اما بعد از صحبت هایمان متوجه شدم که دیدگاه شان فرقی نمی کند. برای من عجیب است که چطور وقتی بعد از برد و باختمان به سمت مربی حریف و داور می روم و از آنها تشکر می کنم باید با جریمه کمیته انضباطی روبرو شوم، آن هم در شرایطی که در گزارش داوری چیزی علیه من وجود ندارد. در بازی سال گذشته برابر ذوب آهن سه میلیون تومان من را جریمه کردند. وقتی به دوستان زنگ زدم گفتند که چیزی در مورد شما وجود ندارد، اما وقتی با آقایان تماس گرفتم گفتند از روی فیلم دیده اند که من به بازیکن خودی تشر زده ام که برو داخل رختکن! این جمله من به چه کسی ارتباط دارد؟! به هر حال باید مشخص شود که چطور همیشه احکام علیه من جریمه سه میلیون تومانی و قطعی صادر می شود.

وی افزود: ما در حال جمع آوری اسناد و مدارک هستیم تا از طریق وکلایم در چند جا از جمله کمیسیون اصل " ۹۰ " این مدارک را ارائه کنیم. همان طور که قبلا گفتم احکامی که برای من صادر می شود مثل فیلم های دهه های قبل تکراری است. نمی دانم این چه نگاه عدالت محوری است که وجود دارد. البته من شکی نسبت به این ندارم که آقای حسن زاده و دوستانش به دنبال عدالت محوری هستند و می خواهند فضا را آرام کنند، اما این سوال ها هم برای من وجود دارد. ما به دنبال قانون هستیم و با مراجعه به این مراجع مشخص می شود حق با کدام طرف است. شاید این مراجع بگویند که حق با کمیته انضباطی است. به هر حال جایی وجود خواهد داشت که حرف ما را گوش دهد.

سرمربی استقلال درباره نظر برخی کارشناسان که معتقدند نباید رفتاری که با شما و دایی صورت گرفت با علی کریمی هم در تیم ملی تکرار شود، گفت: ان شاءالله این نگاه نباشد و من فکر نمی کنم که در این دولت فضایی برای اینجور رفتارها وجود داشته باشد. نمی خواهم در باره خودم و دایی صحبتی کنم، اما کارنامه این دولت در زمینه های مختلف مشخص است. می بینید که تا حدود زیادی تورم را مهار کرده اند. در بعد بین المللی هم می بینید که چطور آقای ظریف و همکارانش نگاه دنیا را به ایران تغییر داده اند. جا دارد از طریق ایسنا از وزارت امور خارجه تشکر کنم. موضع گیری و حتی نوع لباس پوشیدن آقای ظریف و خنده های ایشان باعثشده که پیشرفت های بسیار محسوسی در روابط بین المللی ایران ایجاد شود. آنها توانسته اند به گونه ای رفتار کنند که احترام دنیا به تمدن ۱۲ هزار ساله ایران تا حدود بسیار زیادی باز گردد. من خیلی دوست دارم به همراه تیم به دیدار آقای ظریف بروم و از ایشان در دیداری حضوری تشکر کنم. به هر حال فکر نمی کنم در دولتی که چنین دیدگاه های امیدوار کننده ای دارد فضایی برای تکرار رفتارهای گذشته وجود داشته باشد.

او به حضور علی کریمی در تیم ملی اشاره کرد و گفت: کریمی بازیکن بزرگی بوده و امیدوارم برای مربیگری حوصله و علاقه داشته باشد. فوتبال بازی کردن با مربیگری تفاوت زیادی دارد. شما اگر فوتبالیست باشید، داخل زمین می روی و بازی خودت را انجام می دهی. اما وقتی مربی می شوی آبرویت در گرو پای بازیکنان است. این حرفی است که سال ها پیش اولیایی به من زد و من آن موقع متوجه حرفش نشدم، اما حالا می بینم که حرف او عین واقعیت است. در سه بازی که شکست خوردیم اگر توپ هایمان گل می شد، همین افراد که امروز انتقاد می کنند مجبور به سکوت می شدند. توصیه من به علی کریمی این است که وقت بگذارد و بداند که سختی های مربیگری ۱۰۰ برابر دوران بازیگری است. مثلا در همین بازی با ذوب آهن پیش از دیدار بارها به بازیکنانمان گفتیم که نباید در یک سوم خط دفاعی مرتکب خطا شویم، اما در همان پنج دقیقه اول بازی، بازیکنان ملی پوش ما در همان منطقه دو خطا مرتکب شدند که یکی از آنها به گل تبدیل شد. این ها را می گویم تا علی کریمی متوجه سختی های کار مربیگری شود. من یک سال با علی کریمی کار کرده ام. او انسان بسیار خوب و معرفتی است. باید حوصله داشته باشد و برای کارش وقت بگذارد. مطمئن هستم که تجربه اش می تواند به تیم ملی کمک کند و این را هم می دانم که می تواند به خوبی تجربه و دانش کی روش را بگیرد و بعدها برای فوتبال ایران استفاده کند.