به گزارش مشرق،مرتضی محصص درباره اهمیت دادن به تیم های پایه، اظهار کرد: در مسابقات نوجوانان آسیا از سوی AFC مامور بودم گزارش و آنالیز دقیقی از این رقابت ها تهیه کنم. بنابراین به تایلند رفتم و عملکرد تیم ها را به طور دقیق بررسی کردم. گزارشی که تهیه کردیم اواسط بهمن ماه چاپ خواهد شد. من قبل از این سه دوره در جام های جهانی تیم های پایه شرکت کرده بودم و همین ماموریت را داشتم.

وی افزود: این دوره از مسابقات با شرکت ۱۶ تیم در بانکوک تایلند برگزار شد و تیم های که حضور داشتند از نظر آمادگی و تدارکات تفاوت های زیادی با هم داشتند.

محصص در ادامه به روش بازی ژاپن اشاره کرد و گفت: ژاپن در این بازی ها، از روش خاصی پیروی می کرد. آنها به دنبال حفظ توپ بودند. یعنی دروازه بان تیم ژاپن زمانی که صاحب توپ می شد، برای شروع مجدد از پاس کوتاه استفاده می کرد. این نشان می دهد که ژاپنی ها از یک تفکر کاملا مشخص استفاده می کنند. وقتی با مربی ژاپن صحبت می کردم، روی این مساله تاکید داشت که مربیان ژاپنی دنبال روی افکار آلبرتو زاکرونی بودند و حالا که خاویر آگیره آمده، حتما پیرو تفکرات او خواهند بود.

وی همچنین تاکید کرد: ژاپن حذف شد، ولی هیچ اعتراضی به حذف آنها انجام نشد، اما وقتی تیم ملی ما شکست می خورد، حدود ۳۶۵ کارشناس پیدا می شود که از عملکرد تیم ملی انتقاد کنند. در حالی که متاسفانه اکثر این کارشناسان حتی یک هفته هم با تیم های نوجوانان و جوانان کار نکرده اند. در این دوره از رقابت ها، علاوه بر ژاپن، کره و ازبکستان هم شکست خوردند اما به جای این که به دنبال انتقاد باشند، رفتند تا کار کنند و پیشرفت حاصل شود. در فوتبال کشور ما رسانه ها تحت تاثیر کارشناسانی قرار می گیرند که هیچ رزومه ای در فوتبال ندارند. این افراد که فقط انتقاد می کنند به خاطر مشکلات شخصی که با افراد دارند، تیم ها را با یک شکست به باد انتقاد می گیرند.

این کارشناس فوتبال ایران با بیان این که برای کشورهای صاحب سبک جهان، نتیجه گیری در رده های پایه مهم نیست، اظهار کرد: این کشورها به دنبال این هستند که سبک جدیدی را طراحی کنند و در نهایت به پیشرفت برسند.

وی تاکید کرد: برای من جای سوال است آقایانی که به عنوان کارشناس در رسانه ها انتقاد می کنند مدرک مربیگری شان چیست؟! این افراد فقط به دنبال خراب کردن ذهن مردم هستند. من فیلم های بازی های ایران در تایلند را در اختیار دارم. چهار بازیکن ما به عنوان نفرات برتر انتخاب شدند. پس چطور انتقاد می کنند؟! در کشور ما کسانی که نام شان " کارشناس " است، تنها کاری که می توانند انجام دهند، انتقاد کردن است. آیا تا به حال راهکاری ارائه کرده اند؟! کارشناسی درباره کلاس های کمیته آموزش فدراسیون صحبت کرده و گفته این کلاس ها علمی نیستند، حال سوال من این است که آیا این کارشناس می تواند کلمه " علمی " به صورت انگلیسی بنویسد که صبحت از علم در آموزش می کند؟!

وی اضافه کرد: منتقدین راهکار ارائه نمی کنند اما من همیشه راهکار داده ام. من می گویم باید صاحب سبک و سیستم شویم و در تمام رده ها طرز فکر مشخصی را دنبال کنیم.

محصص در ادامه به نتایج تیم ملی امید در بازی های آسیایی اینچئون اشاره کرد و گفت: پیش از این من به کشور ویتنام سفر کرده بودم و در آنجا دیدم فدراسیون فوتبال این کشور از یک ساختار حرفه ای برخوردار است. لیگ فوتبال این کشور شاید بهترین لیگ آسیا نباشد، اما روز به روز پیشرفت می کند. ویتنام حتی اگر در ورزشگاه آزادی مقابل ایران قرار بگیرد، کار ساده ای برای شکست دادنش نخواهیم داشت. باید با شناخت کامل درباره ویتنام صحبت کنیم. ما بعد از یک شکست سنگین مقابل ویتنام به مصاف قرقیزستان رفتیم. بازیکنان تیم بی روحیه بودند و در نهایت هم به نتیجه تساوی رسیدند.

وی اضافه کرد: وقتی اسم تیم المپیک ما " امید " است، باید امید را در تیم به وجود بیاوریم. نباید از روی غرض انتقاد کنیم، بلکه باید بررسی کنیم به خاطر چه مشکلاتی شکست خوردیم. من معتقدم مربی تیم هیچ وقت تنها مقصر شکست نیست. البته فراموش نکنید بازی های آسیایی ارزشمندترین مسابقات فوتبال در آسیا نیست، بلکه جام ملت های آسیا معتبرترین مسابقات فوتبال آسیا است.

محصص تاکید کرد: در زمان شکست ها به دنبال مقصر و همچنین تشکیل دادگاه برای محاکمه او هستیم، در حالی که این کار درستی نیست. باید بررسی کنیم ببینیم چرا باختیم و روی نقاط ضعف کار کنیم تا در آینده موفق شویم.