به گزارش مشرق،این روزها هفدهمین دوره بازی های آسیایی در حال برگزاری در اینچئون است. این مسابقات تفاوت هایی با دیگر بازی ها دنیا دارد و یکی از آنها وجود رشته های ورزشی است که تنها در بازی های آسیایی حضور دارند.

یکی از این رشته ها سپک تاکرا است که شبیه به والیبال است. سپک در زبان مالایی به معنای ضربه و تاکرا در زبان تایلندی به معنای توپ است. این بازی با پا انجام می شود و در آن هدف این است که توپ به زمین اصابت نکند. در این رشته ورزشکاران به اندازه قد خود به بالا می پرند و با پا توپ را به سمت دیگر تور هدایت می کنند. کشورهایی که در این رشته قدرتمند هستند تایلند و مالزی هستند.رشته دیگر ورزشی که مختص بازی های آسیایی است، کبدی است. کبدی ورزش سنتی شمال هندوستان است و معنای آن در زبان هندی " نگه داشتن نفس " است. این ورزش در زمینی مستطیل شکل انجام می شود. هفت بازیکن برای هر تیم بازی می کنند. مدت زمان بازی برای مردان ۴۰ و برای زنان ۳۰ دقیقه است.

در نگاه اول این ورزش نیز شبیه به ورزش های رزمی به نظر می آید. قانون بازی به این شکل است که یکی از بازیکنان به زمین حریف وارد می شود یکی از حریفان را لمس می کند و دوباره به زمین خود باز می گردد. شخصی که جلوی بازیکن را می گیرد تا نتواند به زمین خود بازگردد نیز امتیاز می گیرد.نگه داشتن نفس مهم ترین مهارت در ورزش کبدی است. کشورهای آسیای جنوبی مانند هند، پاکستان و ایران در این رشته قوی هستند و لیگ حرفه ای این رشته ورزشی امسال در هند پایه گذاری شده است.

رشته ورزشی دیگر ووشو است. ووشو ورزش رزمی چینی است. زیر شاخه های این رشته تالو و ساندا هستند. تالو نمایشی و ساندا مبارزه ای است. در ووشوی ساندا ورزشکاران می توانند از دست و پا برای ضربه زدن به حریفان خود استفاده کنند. این رشته شبیه به بوکس است.

ورزشکاران ووشوی تالو لباس های سنتی چینی می پوشند؛ در حالی که لباس ورزشکاران ووشو ساندا شامل کلاه، دستکش و محافظ است.کاراته دیگر رشته ورزشی مخصوص بازی های آسیایی است. کاراته ورزش رزمی ژاپنی است. دو زیر شاخه کاراته عبارتند از کاتا و کومیت. کاتا نمایشی و کومیت مبارزه ای است. این رشته ورزشی شبیه به تکواندو است.

کاراته بیشتر روی حرکات دست و بالاتنه تمرکز دارد؛ در حالی که تکواندو بیشتر با پا و پایین تنه انجام می شود.

در کاراته ورزشکاران نباید حریف خود را لمس کنند که باید در فاصله پنج سانتیمتری حریف ضربه را متوقف کنند. ایران و ژاپن در این رشته قوی هستند.

این چهار رشته ورزشی بسیار مورد توجه رسانه ها قرار می گیرند، زیرا نشان دهنده سنت و فرهنگ کشورهای آسیایی هستند. نیویورک تایمز اخیرا گزارشی درباره سپک تاکرا و کبدی با عنوان " ورزش های آشفته " منتشر کرده است.