به گزارش مشرق،روز دوشنبه با شکست محجوب، آن هم در مدت ۲۵ ثانیه با ضربه فنی، کلکسیون ناکامی کاروان جودوی کشورمان در بازی های آسیایی کامل شد تا این رشته بدون کسب مدال در اوزان انفرادی به کارش در این رقابت ها خاتمه دهد و ضعیف ترین کارنامه این رشته رزمی در بازیهای آسیایی رقم بخورد. در ضمن تیم جودو در رشته گروهی هم با شکست مقابل ازبکستان حذف شد.

جالب این که در حالی که اکثر فدراسیونها با مشکل مالی دسته و پنجه نرم می کنند و برخی فدراسیونها برای پرداخت حقوق کارمندان خود هم مشکل دارند ولی وزارت ورزش به درخواست های فدراسیون جودو همواره پاسخ مثبت داده و تقریبا تمام اردوهای خارجی این تیم در تورنمنت های خارجی از جمله ترکیه و قزاقستان با حمایت وزارت ورزش انجام شد.

نتیجه ای که جودوکاران ایران در رقابتهای جودوی بازی های آسیایی اینچئون گرفتند، به مفهوم واقعی کلمه فاجعه بود. ۵ ورزشکار ایران حتی یک مدال هم به دست نیاوردند.

آرش میراسماعیلی نایب رئیس فدراسیون جودو پیش از برگزاری این رقابتها گفته بود حداقل دو مدال توسط ورزشکاران جودو به دست می آید ولی…

پیش بینی می شد ۵ جودوکار ایران روی هم یک مدال طلا، یک نقره و یک برنز به دست بیاورند. حتی برخی مسؤولان فدراسیون هم مدعی بودند در بدترین حالت ممکن این ورزشکاران صاحب یک نقره و یک برنز می شوند اما کارنامه جودو در رقابتهای انفرادی ناکامی مطلق بود.

هیچ یک از جودوکاران ایران به مدال نرسیدند و با دو مقام پنجمی و یک مقام هفتمی به کار خود خاتمه دادند. قاسمی نژاد و محجوب که شانس های اصلی تصاحب مدال بودند، درست مثل بقیه کاری از پیش نبردند.

جالب این که تیم ملی جودو در رشته گروهی هم حذف شد تا ناکامی ورزش جودو تکمیل شود.

«محمدرضا رودکی» دارنده دو مدال آسیایی ۲۰۱۰ در این رشته رزمی، در خصوص علل ناکامی جودوی ایران در بازی های آسیایی اظهار کرد: به نظر من بحثمربیگری در جودو با اشکالات فراوانی روبروست، همچنین مدیریت خوبی در جودو صورت نگرفته و متأسفانه مسؤولان ورزش نیز جودو را به حال خود رها کرده اند و هیچ رسیدگی به آن نمی کنند.

ملی پوش سابق جودوی ایران افزود: همان طور که همه در موفقیت خود را سهیم می دانند در ناکامی نیز به غیر از ورزشکار، کادر فنی و مدیران فدراسیون نیز مقصر هستند. وقتی قاسمی نژاد پس از باخت و ناکامی در بازی های آسیایی از تیم ملی خداحافظی می کند یعنی اینکه بار روانی شدیدی روی او بوده و این نشان می دهد کادر فنی نتوانسته به خوبی ورزشکاران را از لحاظ روانی مهیای حضور در مسابقات کند.

وی در خصوص عملکرد کادر فنی نیز اظهار کرد: من نکته مثبتی در کادر فنی تیم ملی ندیده ام حتی در مربیگری و هدایت تیم نیز بسیار ضعیف عمل کردند و شاهد بودیم که جودوکاران تیم ملی در روی تاتامی هیچ عملکرد مثبتی انجام نمی دادند و در مسابقات جدی خود نتیجه را واگذار کردند که این نشان می دهد کار مثبتی از سوی کادر فنی انجام نشده است.

به نظر می رسد با توجه به عملکرد فوق العاده ضعیف رشته جودو، وزارت ورزش باید فکری به حال این ورزش رزمی که تا پیش از این می شد روی مدال آوری اش ولو اندک هم حساب کرد، بکند.