به گزارش مشرق، زمانی بود که وقتی نام منچستریونایتد به گوش می رسید، تصویر تیمی در ذهن نقش می بست که در دفاع و حمله با صلابت و قدرتمند است. همان روزگاری که سرآلکس فرگوسن، مسئول فنی پرافتخار تیم، همانقدر که به حمله می اندیشید، به همان میزان نیز اهمیت دفاع و گل نخوردن را نیز می دانست که براین پایه از شیاطین سرخ اولدترافورد، چهره تیمی قوی ساخته بود.

اکنون که کمی از فصل جدید باشگاهی گذشته، باید پرسید؛ منچستریونایتد کنونی چگونه تیمی است؟ آیا پس از خاتمه دوران فوق طولانی «فرگی» و یک سال ناموفق «مویس»، یونایتد لویی فان خال تیمی شبیه همکار اسکاتلندی سابقش است؟

واقعیت این است که آمار و ارقام فصل جاری، نمی گوید که این یونایتد، تیمی با صلابت در دفاع باشد.

تیمی که در فصل نقل و انتقالات بلافاصله پس از اتمام جام جهانی، فان خال را از تیم ملی هلند گرفت که همراه با کادر فنی، خرید های زنجیره ای را آغاز کند، با وجود صرف حدود ۲۰۰ میلیون یورو، اکنون تیمی ناتوان نشان می دهد.

کافی است نگاهی به جدول لیگ برتر بیندازید تا ببنید تیم پرستاره، با ۵ امتیاز بعد از گذشت ۵ هفته در رده نازل و تحقیرآمیز ۱۲ حضور دارد.

تیمی که آن همه ریخت و پاش خرید تابستانی داشت، اکنون این تیم پشت سر هم گل می خورد، ۸ گل دریافتی در کارنامه اش ثبت شده است.

با توجه به این شرایط واقعا واکنش مربی ۶۲ ساله من یونایتد چیست و می خواهد چه کار کند؟

*آن همه خرید و غفلت از دفاع

مسئولان یونایتد در مورد این که فان خال می خواهد چگونه مشکل دفاعی تیمش را حل کند، مثل هواداران پُرشمار یونایتد، پاسخ روشنی را پیدا نمی کنند. آنها هم از این که تیم شان اینچنین «مملو از روزنه» در دفاع ظاهر شده، گیج و مات شد ه اند. یکی از همین نفرات چند روز قبل در مصاحبه ای اظهار داشت باشگاه اصلا چنین انتظاری نداشته است. این که در خانه یعنی اولدترافورد راحت و بی دغدغه ۲ بر یک مغلوب سوانسی شود. یا مثل همین ابتدای هفته برتری ۳ بر یک مقابل لسترسیتی را به راحتی آب خوردن ۵ بر ۳ از دست دهند و ببازند.

بعد از این شکست سنگین بود که کارشناسان معترف شدند این یونایتد دفاع می خواهد.

مدافع یا مدافعانی که مثل دوران اوج ریو فردیناند و نمانیا ویدیچ، قلب دفاع تیم را تضمین و غیرقابل نفوذ کنند.

به همین دلیل بود که فیل نوویل، بازیکن پیشین و کمک مربی فصل گذشته یونایتدها گفت: به نظرم یونایتد از دفاع به خصوص مرکز آن، غافل شده است. ظاهر تیم از خاطر برده چقدر این منطقه برای یک تیم فوتبال اهمیت دارد. البته مشکل اینجا است که در خط میانی هم هافبک های دفاعی خوب به وظایف خود برای پوشش دادن خط دفاع، عمل نمی کنند.

* خرید مدافع، راه حلی عاجل برای حل مشکل اساسی دفاع

فان خال برای حل مشکل دفاع اش دو حرکت را انجام خواهد داد. او ابتدا تلاش می کند با استفاده از نفرات موجود، بهترین ترکیب ممکن را برای پوشش دفاع تیمش تا «پنجره زمستانی» یعنی اوایل ژانویه ایجاد کند.

بعد می کوشد مدافع یا مدافعینی درجه یک را برای تیمش جذب کند.

سئوالی که در این جا مطرح می شود، این است گزینه یا گزینه های دفاعی مربی هلندی چه بازیکنانی هستند.

طبق آخرین اخبار ۷ مدافع برجسته، نام شان در دفترچه فان خال اینچنین به چشم می خورند:

۱ - فابین شر: ۲۲ ساله، عضو اف. ث. بازل


این مدافع جوان سوئیسی نامش فقط در لیست خرید یونایتد ها نیست. خیلی از تیم های درجه یک دیگر اروپا او را می خواهند. این نکته که قراردادش با بازل در سال ۲۰۱۵ به پایان می رسد، بر شور و علاقه تیم های مشتری او نسبت به استخدامش اضافه می کند.

اگر بازلی ها او را زمستان به یونایتد یا دیگر تیم های مشتاق نفروشند، آنوقت تابستان مجبورند حتی بدون دریافت یک یورو یعنی مجانی وی را به تیمی دیگر دهند.

۲ - آمریک لابورته: ۲۰ ساله، اتلتیک بیلبائو:

این مدافع جوان فرانسوی فصل گذشته با مربیگری ارنستو وال ورده درخشش خیره کننده ای داشت. از نظر تاکتیکی بسیار کارآمد است چون نکات فنی را به خوبی فراگرفته است. با پای چپ نیز پاس های بسیار خوبی می دهد.

گفته می شود یونایتد یا هر تیمی دیگری اگر او را به خدمت بگیرند، حداقل باید ۲۷ میلیون یورو ناقابل خرج کنند.

۳ - ماتس هوملس: ۲۵ ساله، بورسیادورتموند:

در مورد این مدافع میانی آلمانی خیلی چیزها می توان گفت. بازیکنی که بسیار ارزشمند است و پرتوان، آنقدر که تیم ملی آلمان با بهره گیری از او توانست قهرمان جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل شود.

همینطور می توان ذکر کرد علاقه یونایتد ها به خرید او از سال های قبل وجود داشته است.

۴ - اینگو مارتینز: ۲۳ ساله، رئال سوسیداد:

این مدافع میانی از نظر تکنیکی بسیار قدرتمند است. با داشتن یک متر و ۸۱ سانتی متر قد، دربازی هوایی عالی کار می کند. به همین دو دلیل است که فان خال از گذشته علاقمند به خریدش بوده است.

۵ - ماتئو موساچیچو، ۲۴ ساله، ویارئال:

موساچیچو عضو تیم ملی آرژانتین است. هنوز ۱۶ سال نداشت که به خاطر توانمندی بسیارش از ریورپلات به ویا رئال نقل مکان کرد. او حالا ۲۴ ساله شده و مدافعی کارآمد است که می تواند فوتبال «ایستا» و «در حال حرکت» را به خوبی انجام دهد.

۶ - مارکوینیو، ۲۰ ساله، پاری سن ژرمن:


یک سال قبل پاریسی ها ۳۱.۴ میلیون یورو بابت او که ۱۹ سال نداشت، خرج کردند تا او را از آ. اس. رم جذب کنند.

وی در فصل جاری آنقدر خوب و آماده بوده که برای تیمش در همه مسابقات به میدان رفته است. نمره خوب نیز گرفته که همین انگیزه های یونایتد ها را برای استخدامش افزایش داده است.

۷ - ژرار پیکه، ۲۷ ساله، بارسلونا:

در مورد او و حضور مجددش در منچستریونایتد روزنامه آس در تازه ترین شماره اش عنوان کرد که گزینه ای بسیار مهم است. براساس اطلاعاتی که نشریه اسپانیایی نوشته پیکه چندان از همکاری با لوئیس انریکه خرسند نیست و احتمالا دنبال راه گریز از بارسا است. به این دلیل شاید سر از اولدترافورد درآورد.