به گزارش مشرق، در بازی اول شاگردان وینگادا که همه کارشناسان پیش بینی می کردند به راحتی بتواند از سد تیمی همچون ویتنام عبور کند، با عملکرد بسیار ضعیف خود همه را ناامید کرد و چهار بر یک مغلوب ویتنام شده بود.

سرمربی تیم امید که در بازی اول شوکی بزرگ به فوتبال ایران وارد کرده بود تصمیم گرفت برای رهایی از آن تیم ناامیدکننده، تیم خود را با شش تغییر بزرگ نسبت به بازی قبل به رویارویی با قرقیزستان بفرستد، اما اینکار نیز مفید واقع نشد و تیم ملی امید با به نمایش گذاشتن یک بازی ضعیف که به هیچ عنوان در حد و اندازه های فوتبال ایران نبود، با تساوی یک بر یک مقابل قرقیزستان متوقف شود.

بعد از آن نیز با پیروزی یک بر صفر تیم فوتبال امید ویتنام برابر قرقیزستان، حذف تیم ملی امید ایران از گروه هشتم بازی های آسیایی اینچئون قطعی شد و رقابت ها برای فوتبال کشورمان در این دیدارها به پایان رسید.

این ناکامی ضعیف ترین نتیجه تیم ملی امید در تاریخ بازی های آسیایی بود چرا که ایران پر افتخار ترین کشور در رشته فوتبال این بازی ها به حساب می آمد.

علاوه بر این ناکامی های ملی پوشان فوتبال امید در حالی رخ داد که تیم ملی امید ایران از سال ۱۹۹۴ تا به امروز، باخت در مرحله گروهی اول را تجربه نکرده بود و حال وینگادا و کفاشیان توانستند یک رکورد بر جای بگذارند.

جلیلی: عملکرد تیم امید نشان از ضعف فنی و مدیریتی بود

اسماعیل جلیلی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی به عملکرد ضعیف تیم امید فوتبال ایران در بازی های اینچئون اشاره کرد و گفت: با توجه به هزینه هایی که صرف شد انتظار می رفت عملکرد بهتری را شاهد باشیم.

وی افزود: این عملکرد جدید نشان از ضعف جدی فنی و مدیریتی تیم به خصوص از سوی فدراسیون فوتبال داشت که لازم است به سرعت مورد بازنگری قرار گیرد تا بیش از این شرایط اتلاف را احساس نکنیم.

وی در ادامه اظهار داشت: متاسفانه منابعی که صرف شد آنگونه که بایسته و شایسته بود به بهبود عملکرد تیم امید منجر نشد و ما شاهد یک بازی ضعیف و ناامید کننده از این تیم بودیم. این موضوع هر چه سریعتر بررسی شود، مفیدتر واقع خواهد شد.

رسوایی اخلاقی، شاهکار دیگر تیم امید

اما آنچه جالب توجه است، این بازی ها تنها با عملکرد ضعیف تیم امید همراه نبود. هنوز بازی های ایران در رقابت های هفدهمین دوره بازی های آسیایی آغاز نشده بود که خبر تمام مجامع خبری داخلی و خارجی را در بر گرفت.

بر این اساس خبر رسید پلیس کره جنوبی اعلام کرده در جریان بازی روز دوشنبه ایران و ویتنام یکی از زنان داوطلب برگزاری مسابقات از سوی یکی از مسئولان تیم ملی فوتبال ایران مورد آزار جنسی قرار گرفته است. همچنین گفتند این فرد که در جریان دیدار این تیم ایران برابر ویتنام در راهروی ورزشگاه آنسان وا دختر ۲۰ساله ای را به بهانه عکس گرفتن اذیت کرده است، با شکایت این زن کره ای فعلا نمی تواند کشور کره را ترک کند.

کفاشیان، رئیس فدراسیون فوتبال بعد از شنیدن این اتفاق کشورمان را به مقصد کره جنوبی ترک گفت و در نشستی که با مسئولین مسابقات در اینچئون برگزار کرده بود، اظهار داشت: «در این نشست در مورد اتفاق اخیر با مسئولین مذاکره کرده و خواستار این موضوع شدیم که جرم اتفاق افتاده را ثابت کنند. فدراسیون فوتبال تصمیم گرفته این فرد را از اردوی تیم خارج کند و برای نظارت بیشتر در تیم ملی و عملکرد بازیکنان سید محمد آیت اللهی را به عنوان سرپرست تیم ملی امید در بازی های اینچئون منصوب کردم.»

ماجرا به همین سادگی از سوی رئیس فدراسیون فوتبال رفع و رجوع شد. دیگر نه صدایی از علی کفاشیان بلند شد و نه هادی آیت اللهی، رییس کمیته فنی، نایب رییس اول فدراسیون فوتبال و سرپرست تیم ملی امید و نه حتی رسول دانشجو سرپرست ناشناس کمیته جوانان. هیچ کس حاضر نشد حرفی بزند. خارج از شیطنت کره ای در بزرگ جلوه دادن این واقعه و اتفاقاتی که افتاد به نظر می رسد مسئولان ورزش ایران نیز پشت این رسوایی اخلاقی تدارکات تیم امید پناه گرفته اند و دیگر کمتر کسی به «فاجعه فنی» تیم ملی امید می پردازد.

علیمردانی: کفاشیان فوتبال کشور را به نابودی کشانده است

محسن علیمردانی، نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس با انتقاد از وضعیت ورزش فوتبال در کشور گفت: متاسفانه بی تدبیری مسئولان فوتبال به ویژه کفاشیان رئیس فدراسیون فوتبال در کشور عدم موفقیت تیم های فوتبال جوانان و بزرگسالان را در رقابت های خود رقم زده است.

وی افزود: با وجود هزینه های بسیاری که در فوتبال انجام گرفته است در شرایط اقتصاد کنونی کشور ما شاهد پیروزی چشمگیری از سوی ورزشکاران این حوزه نیستیم.

عضو کمیسیون اجتماعی در مجلس با بیان این که درآمد فوتبالیست ها در لیگ برتر بیش از ده ها و گاهی صد برابر کارگران زحمتکش در طول سال می باشد تصریح کرد: با وجود هزینه های گزافی که در فوتبال انجام گرفته آن هم در شرایط اقتصاد مقاومتی ما هر روزه شاهد حذف تیم فوتبال چه در عرصه جوانان، نوجوانان و بزرگسالان هستیم.

وی با اشاره به این که رئیس فدراسیون فوتبال در کشور با اقدامات بی تدبیرانه خود در ۵ سال اخیر فوتبال کشور را به نابودی کشانده و ناکامی های بسیاری را برای فوتبال کشور به جای گذاشته است گفت: متاسفانه هیچ کس اقدامی در جهت توبیخ این مقام مسئول در محکومیت نمی کند.

نماینده مردم زنجان و طارم با انتقاد از این که مسئولیت اداره فوتبال کشور بیش از این که در دست مسئولان فوتبالی کشور باشد در دست افراد سیاسی است افزود: ساختار فوتبال کشور ایرادهای بسیاری دارد و لازم است که یک بازنگری اساسی و تجدیدنظر کلی در ساختار آن انجام شود.

در پس این ناکامی تیم امید چه مشکلاتی نهفته است؟

به گفته بیژن ذوالفقارنسب، هر چند برای این نتایج ضعیف دلایل مختلفی از جمله برگزار نشدن بازی ها و اردوهای تدارکاتی مطرح شد، اما در پس این ناکامی مشکلات دیگر نهفته است.

از نظر وی اصلی ترین علت این ناکامی این بود که فدراسیون فوتبال ایران هیچ وقت برنامه خاصی برای این مقطع سنی در نظر ندارد و سازماندهی مناسبی نیز برای تدارک این تیم صورت نگرفته است. دلیل اینکه تیم های جوانان و نوجوانان نیز گاهی نتیجه می گیرند، به خاطر برگزاری اردوهای بلند مدت و حضور چندین ماهه در اردوهایی است که حالصش نتایج گلخانه ای است که هر از چند گاهی در تیم های رده های پایه اتفاق می افتد.

از سوی دیگر نحوه عملکرد این تیم نشان داد که بازیکنان تیم امید نشانی از حرفه ای گری و انگیزه برای کسب نتیجه ندارند. بازیکنان جوان و کم تجربه هستند و علاوه بر مدیریت داخل زمین باید کنترل صحیحی قبل و بعد از بازی صورت گیرد تا بازیکنان از لحاظ روحی در شرایط ایده آل قرار داشته باشند ولی چنین مراقبت هایی صورت نمی گیرد و بازیکنان به راحتی کنترل اعصاب خود را از دست می دهند، چون ذهن و تمرکزشان معطوف به بازی نیست.

منبع:خبرگزاری پارسینه