به گزارش مشرق، علیرضا جهانبخش درباره شرایط این روزهایش در تیم نایمخن و فوتبال هلند، تمدید قرارداد کارلوس کی روش و وضعیت آماده سازی تیم ملی ایران، نتایج ضعیف تیم امید در بازی های آسیایی اینچئون و… صحبت کرد که به شرح زیر است:

* شرایط بهتری در تیم نایخمن پیدا کردید و این روزها با زدن گل و دادن پاس های گل متعدد به یکی از تاثیرگذارترین بازیکنان تیم تان تبدیل شده اید، چطور به این وضعیت رسیدید؟


- خدا را شکر شرایطم در تیم بسیار خوب است و سعی می کنم هر هفته آمادگی جسمانی ام را حفظ کنم. دوران سختی را در فصل نقل و انتقالات گذراندم. با وجود پیشنهادهایی که داشتم نهایتا در نایمخن ماندم، اما مهم این بود که انگیزه ام را از دست ندادم و سعی کردم روند آماده سازی گذشته را ادامه دهم تا به بازیکن موثری برای نایمخن تبدیل شوم.

* از تیم های لیگ برتر هلند هم پیشنهاد داشتید؟


بله از چند تیم لیگ برتری پیشنهاد داشتم که تیم های خوبی هم بودند.

* چرا به این تیم ها نرفتید؟

انتقال به لیگ برتر هلند برایم بسیار مهم بود اما دوست داشتم در تیم و شرایط بهتری هم حضور داشته باشم. از طرفی وضعیت خودم هم در نایمخن خیلی مساعد بود و کاملا در این تیم جا افتاده بودم و بستر برای پیشرفتم کاملا فراهم بود.

* یعنی نهایتا باشگاه نپذیرفت؟

بله در مجموع باشگاه قبول نکرد چون قرارداد هم داشتم و آنها باید در این باره تصمیم نهایی را می گرفتند. پیشنهادهایم خوب بودند اما من هم از شرایطم در نایمخن راضی هستم.

* از تیم های غیر هلندی هم پیشنهاد داشتید؟ موضوع منچستر و بعضی تیم های مطرح دیگر همچنان در حد گمانه زنی بودند؟

باید پیشنهاد رسمی از باشگاه خوبی دریافت می کردم که ارزش خارج شدن از فوتبال هلند را برایم داشته باشد. راستش خودم هم به باشگاه گفتم دوست دارم در فوتبال هلند بمانم چون با اوضاع و احوال اینجا و فرهنگ هلندی ها عادت کردم. این ها برای یک بازیکن مقدمه ای است تا بتواند با آرامش فقط به آماده سازی هرچه بیشتر و پیشرفت فکر کند. حتی در این موضوع مسایل مالی برایم اولویت اول نبود و فعلا باید با تلاش زیاد رشد بیشتری داشته باشم.

* وضعیت نایمخن هم که خوب است و صدرنشین هستید.


بله، خوشبختانه تیم ما در هفته های گذشته عملکرد خوبی داشت و نتایج مطلوبی گرفت و همچنان در صدر هستیم. در این موفقیت همه بازیکنان سهیم هستند و می خواهیم تا آخر فصل این وضعیت را حفظ کنیم.

* به فوتبال ایران برسیم، حتما خبردار شدید که کارلوس کی روش هم قراردادش را تمدید کرد؟


این تصمیمی بود که زودتر باید گرفته می شد و سرمربی تیم ملی هرچه سریع تر کارش را شروع می کرد. اردوهای تیم ملی باید زودتر شروع می شد و تا همین جا هم فرصت های زیادی را از دست داده ایم و باید تا جام ملت ها جبران کنیم.

* فکر می کردید قرارداد او تمدید شود و از این اقدام خوشحال هستید؟!

واقعیت این است که در این شرایط باید بهترین گزینه انتخاب می شد. مردم و علاقمندان فوتبال در ایران طی نظرسنجی های مختلفی که انجام شد موافق تمدید قرارداد کی روش بودند و از عملکرد او راضی بودند و فکر می کنم اکثر بازیکنان از این بابت راضی هستند.

* فکر می کنید با حضور کی روش چه جایگاهی در ترکیب تیم ملی داشته باشید؟


قاعدتا بازیکن نمی تواند به این فکر کند و انتظار داشته باشد در ترکیب اصلی حضور داشته باشد. سرمربی تیم همیشه بهترین بازیکنان را به تیم ملی دعوت کرده و از میان آنها ترکیب اصلی را انتخاب می کند. اوست که شناخت بیشتری از وضعیت بازیکنان دارد.

* از برنامه های آماده سازی تیم ملی برای جام ملت ها اطلاعی دارید؟


در جریان جزییات آن نیستم اما امیدوارم برنامه ها به گونه ای باشد که تیم ملی بتواند آماده سازی خوبی را پشت سر بگذارد و نسبت به جام جهانی بهتر باشیم. از طرفی اردوها در برنامه های بلندمدت کی روش باید به صورت مداوم ادامه پیدا کند تا بتوانیم به جام جهانی ۲۰۱۸ صعود کنیم.

* از نظر شما با توجه به عملکرد تیم ملی در جام جهانی، بهتر است پیش از جام ملت ها با حریفان بزرگ بازی تدارکاتی داشته باشیم یا تیم های نسبتا ضعیفی که پیش از جام جهانی با آنها روبرو می شدیم؟

تیم ملی در جام جهانی مقابل حریفان بزرگی قرار گرفت و از نظر من نشان دادیم حرف هایی برای گفتن داریم. ما پیش از جام جهانی نتوانسته بودیم خودمان را برابر چنین تیم هایی محک بزنیم و تیم ملی الان از این نظر هیچ استرسی ندارد. معتقدم خوب است که پیش از جام جهانی با تیم های قدرتمند دنیا بازی کنیم چون مطمئن هستیم اگر ببازیم هم برای بازیکنان بد نیست و تجربیات ارزشمندی نصیب تیم ملی می شود.

* با اطلاعاتی که از مدعیان فوتبال آسیا بدست می آورید، فکر می کنید بتوانیم در جام ملت ها از تیم های قدرتمندی چون ژاپن و استرالیای میزبان عبور کنیم و یک موفقیت بزرگ را رقم بزنیم؟ چه پیش بینی از نتایج تیم ملی دارید؟

سخت، واقعا سخت است؛ پیش بینی هم که اصلا نمی توان کرد. فقط امیدوارم تیم باکیفیتی در جام ملت ها داشته باشیم.

* فکر می کنید تیم ملی در جام ملت ها باید جوانتر شود یا بهتر است ریسک نکنیم و با همان تیم جام جهانی با کمی تغییر به جام ملت ها حاضر شویم؟

صحبت کردن در این باره هم دشوار است. تنها کادر فنی تیم ملی صلاحیت صحبت و نظر دادن در این باره را دارد. اما یک اصل طبیعی هم هست که هرچه خون تازه به رگ های تیم ملی تزریق شود و این اقدام منطقی باشد، می توانیم آینده را هم داشته باشیم.

* به تیم ملی امید برسیم، تیمی که نتوانست از وجود شما و سردار آزمون در بازی های آسیایی اینچئون بهره ببرد اما در عین حال با وجود بازیکنان لیگ برتری متعددی که داشت، برابر تیم های نه چندان قدرتمند ویتنام و قرقیزستان نتایج خوبی نگرفت! فکر می کنید چرا چنین شد؟


اتفاقا هر دو بازی تیم ملی در بازی های آسیایی را دیدم و آنها بسیار ناهماهنگ بودند. از نظر من مهمترین مساله این است که چند سال پیش در این رده سنی بهترین بازیکنان ایران جمع شدند و تیم جوانان را ساختند و طبق پیش بینی زمانی همان تیم اکنون باید در رده سنی امید به بازی های آسیایی می رفت اما متاسفانه بازیکنان دیگری که سن شان بزرگتر از آن رده است به تیم تزریق شده بود و اصلی ترین مشکل تیم امید را رقم زد که آن هم ناهماهنگی بود. از طرفی اردوهای تیم امید هم زیاد نبوده و حداقل به اندازه ای هم نبود که سرمربی بتواند با شناخت کاملی که از نفراتش دارد در تیم تاثیرگذار باشد.

** مشکل را کجا می بینید؟


ببنید از نظر من مهمترین مساله همان موضوع اولی است که گفتم. من سال ها در تیم ملی جوانان بازی کردم و اتفاقا بارها با همین تیم ویتنام و قرقیزستان روبرو شدم. حتی بعضی بازیکنانش را که می دیدم، یاد می آمد که آن موقع چطور مقابل ما بازی می کردند. در مسابقات قهرمانی آسیای امارات تیم جوانان بسیار آماده ای داشتیم که با بدشانسی نتوانستیم به جمع چهار تیم پایانی راه پیدا کنیم. اما بعد از آن بازی ها کشورهای دیگر چکار کردند؟ همه آن تیم ها حالا با هر مربی ای، برنامه های آماده سازی شان را ادامه دادند اما تیم ملی جوانان ما تعطیل شد! بازیکنان پراکنده شدند و هیچ اردویی نبود تا اینکه پس از چندین ماه استعدادیابی برای امید شروع شد. این در شرایطی بود که تیم های جوانان حاضر در مسابقات امارات اردوها و بازی های تدارکاتی شان را به طور جدی ادامه دادند و الان همان تیم ها را به اینچئون فرستادند. در آینده هم باز کارشان را ادامه می دهند تا همین تیم ها را به مقدماتی المپیک ۲۰۱۶ به مسابقات بفرستند. از نظر من این جاماندگی ما مهترین مشکل تیم امید بود.

** این تحلیل کاملا درست است و پس از مسابقات امارات بعضی رسانه ها بارها در گزارش ها و مصاحبه هایی بر تداوم اردوهای تیم جوانان سابق تاکید داشتند اما ترتیب اثر داده نشد. فکر می کنید با وجود این خطا، بهتر نبود حداقل در مقطع کنونی بازیکنان جدیدتری به تیم اضافه نمی شدند تا همان تیم جدیدی که حدود ۲ ماه با هم تمرین کرده بودند به اینچئون می رفت؟

صد درصد با این موضوع هم موافق هستم. من با هر دو گروه این بازیکنان کار کردم؛ هم بازیکنان تیم ملی جوانان و هم نفرات مسن تر که سابق بر این در تیم امید با سرمربیگری علیرضا منصوریان بازی می کردیم. بنابراین با قاطعیت می توانم بگویم هماهنگی این دو گروه بازیکنان با توجه به ویژگی هایی که دارند، بسیار سخت بود.

* یعنی عملکرد ضعیف را پیش بینی می کردید؟

مطمئن هستم اگر تیم یکدستی به بازی ها می رفت نتایج بهتری می گرفت. از طرفی اگر صرفا تیم المپیک را به این بازی ها می فرستادیم، اگر نتیجه هم نمی گرفت، فشاری روی تیم و کادر نبود.

* الان چه رویه ای را پیشنهاد می دهید؟


فکر می کنم به هر حال اتفاقی است که افتاده و بهتر است الان دیگر فشاری روی کادر فنی و بازیکنان نیاوریم تا فرایند آماده سازی تیم امید برای مقدماتی المپیک ۲۰۱۶ باز هم به وقفه نیفتد و آنها بتوانند کارشان را با جدیت ادامه دهم. همانطور که گفتم با توجه به شرایط فوتبال کشورمان، اردوهای زیادی هم برای تیم امید تشکیل نشد که الان بتوانیم عملکرد کادر فنی را به طور دقیق ارزیابی کنیم.

* به زندگی ات در هلند برگردیم، تنها زندگی کردن برایت سخت نیست؟

از اول که به هلند آمدم تنها بودم و کم کم به این شرایط عادت کردم. الان بیشتر کارهایم را خودم انجام می دهم. البته از صبح تا عصر در اختیار باشگاه هستیم اما شب ها به خانه ام می آیم و بعضا باید خودم غذا درست کنم.

* با عملکردی که در طی این دو فصل داشتید، میان هواداران نایمخن محبوب تر شدید.

یکی از دلایل ماندن در نایمخن همین است و دوست داشتم به خاطر هواداران باشگاه، اینجا بمانم. خوشحالم که هواداران از عملکردم راضی هستند و امیدوارم همچنان مهره تاثیرگذاری برای نایمخن باشم.