به گزارش مشرق،هفدهمین دوره بازی های آسیایی اینچئون کره جنوبی در حالی از ۲۸ شهریور ماه آغاز می شود که کاروان ایران با ۲۷۸ ورزشکار راهی این مسابقات خواهد شد.


تا کنون رشته های ورزشی زیادی از ایران در این رقابت ها شرکت کرده و موفق به کسب مدال در این رقابت بزرگ شده اند اما شاید بیش از همه باید کشتی را جورکش ورزش ایران در این رقابت ها دانست.


در طول حضور ایران در ادوار مختلف این رقابت ها، کشتی گیران در کشتی آزاد و فرنگی صاحب ۶۰ مدال طلا، ۳۷ نقره و ۲۵ برنز شده اند که سهمی کشتی آزاد از این مدال ها ۴۴ طلا، ۲۸ نقره و ۲۱ برنز بوده است.


رضا سوخته سرایی از کشتی گیران پر افتخار ایران در بازی های آسیایی محسوب می شود. وی مدال نقره کشتی آزاد در بازی های اسیایی تهران در سال ۱۹۷۴ را در کارنامه دارد.


وی همچنین طلای کشتی فرنگی در سال ۱۹۸۲ در بازی های اسیایی دهلی، طلای کشتی آزاد در سال ۱۹۸۶ و ۱۹۹۰ را در بازی های اسیایی سئول و پکن را در کارنامه خود دارد. اسکندر فیلابی در سال های ۱۹۶۶،۱۹۷۰ و ۱۹۷۴ موفق به کسب ۴ مدال طلای این رقابت ها شد که البته این کشتی گیر در بازی های آسیایی تهران در کشتی فرنگی و آزاد صاحب دو گردن آویز طلا شد.


علیرضا حیدری نیز ۳ مدال طلای این بازی ها را در سال ۱۹۹۸ در بانکوک، ۲۰۰۲ در بوسان و ۲۰۰۶ در دوحه را در کارنامه خود دارد.


عبدالله موحد در سال های ۱۹۵۸ و ۱۹۶۶ دو طلای این رقابت ها را به دست آورد.

سومین دوره - ۱۹۵۸، توکیو(ژاپن)


- کشتی آزاد(۳ طلا)


امامعلی حبیبی(طلا)
غلامرضا تختی(طلا)
عباس زندی(طلا)
خلیل رعیت پناه(نقره)
جهانبخت توفیق(نقره)
نبی سروری(نقره)
غلامحسین زندی(برنز)
ناصر گیوه چی(برنز)

پنجمین دوره - ۱۹۶۶، بانکوک(تایلند)


- کشتی آزاد:


عبد الله موحد(طلا)
منصور مهدی زاده(طلا)
اسکندر فیلابی(طلا)
علی اکبر حیدری(نقره)
محمد علی فرخیان(نقره)
محمد ابراهیم سیف پور(نقره)
حسین تهامی(نقره)
محمود معزی پور(نقره)

ششمین دوره - ۱۹۷۰، بانکوک(تایلند)


- کشتی آزاد:


ابراهیم جوادی(طلا)
محمد قربانی(طلا)
شمس الدین سید عباسی(طلا)
عبد الله موحد(طلا)
داریوش ذاکری(طلا)
اسکندر فیلابی(طلا)
محمد فرهنگ دوست(نقره)
علی حاجیلو(نقره)
ابوالفضل انوری(برنز)

هفتمین دوره - ۱۹۷۴، تهران(ایران)


- کشتی فرنگی:


رحیم علی آ بادی(طلا)
حسین تورانیان(طلا)
اکبر یداللهی(طلا)
محمد دلیریان(طلا)
هاشم قنبری(طلا)
جلال کریمی(طلا)
بهرام مشتاقی(طلا)
اسکندر فیلابی(طلا)
خسرو نظافت دوست(نقره)
- کشتی آزاد(۵ طلا، ۴ نقره و یک برنز):
ابراهیم جوادی(طلا)
محسن فرح وشی(طلا)
منصور برزگر(طلا)
حمید علیدوستی(طلا)
اسکندر فیلابی(طلا)
سبحان روحی(نقره)
محمد خرمی(نقره)
رضا خرمی(نقره)
رضا سوخته سرایی(نقره)
محمد رضا نوایی(برنز)

- نهمین دوره - ۱۹۸۲، دهلی نو(هند)


- کشتی آزاد:


محمد حسین محبی(طلا)
حسن محبی(طلا)
رضا سوخته سرایی(طلا)
محمد حسین دباغی(نقره)
عسکری محمدیان(نقره)
احمد رضایی(برنز)
محمود گنجی(برنز)

دهمین دوره - ۱۹۸۶، سئول(کره جنوبی)


- کشتی آزاد:


عسکری محمدیان(طلا)
مجید ترکان(طلا)
علیرضا سلیمانی(طلا)
یعقوب نجفی جویبادی(نقره)
حسن محبی(نقره)
اکبر فلاح(برنز)
علی اکبر نژاد(برنز)
حسین محبی(برنز)
کاظم غلامی(برنز)
- کشتی فرنگی:
رضا سوخته سرایی(طلا)
رضا اندوز(نقره)
احد جوان صالح(برنز)
فریدون بهنام پور(برنز)

یازدهمین دوره - ۱۹۹۰، پکن(چین)


- کشتی آزاد:


اویس ملاح(طلا)
بهروز یاری(طلا)
رضا سوخته سرایی(طلا)
رسول خادم(نقره)
آیت واگذاری(نقره)
جلیل جهانشاهی(برنز)
ایوب بنی نصرت(برنز)
- کشتی فرنگی:
حسن یوسفی افشار(نقره)
محمد نادری(نقره)
علیرضا لرستانی(نقره)
مجید سیم خواه(برنز)
احد پازاج(برنز)
مسعود قدیمی(برنز)

دوازدهمین دوره - ۱۹۹۴، هیروشیما(ژاپن)


- کشتی آزاد:


نادر رحمتی، علی اکبر نژاد، بهروز یاری، رسول خادم، امیر رضا خادم، ابراهیم مهربان(طلا)
ایوب بنی نصرت(نقره) ۱۰۰ کیلوگرم آقایان
اویس ملاح(برنز) ۵۷ کیلوگرم آقایان
رضا صفایی(برنز) ۶۲ کیلوگرم آقایان


- کشتی فرنگی:


رضا سیم خواه(نقره) ۴۸ کیلوگرم آقایان
حسن بابک(نقره) ۹۰ کیلوگرم آقایان

سیزدهمین دوره - ۱۹۹۸، بانکوک(تایلند)


- کشتی آزاد(۴ طلا، یک نقره ویک برنز):


امیر توکلیان(طلا)
علیرضا حیدری(طلا)
عباس جدیدی(طلا)
علیرضا رضایی(طلا)
بهنام طیبی(نقره)
محمد طلایی(برنز)


- کشتی فرنگی:


مهدی سبزعلی در ۱۳۰ کیلوگرم(یک مدال طلا)

- چهاردهمین دوره - ۲۰۰۲، بوسان(کره جنوبی)

- کشتی آزاد:

علیرضا حیدری(طلا)
علیرضا بیر(نقره)
عباس جدیدی(نقره)
مهدی حاجی زاده(برنز)
محمد رضایی(برنز)
- کشتی فرنگی:
پرویز زیدوند(برنز)
مسعود هاشم زاده(برنز)
علیرضا غریبی(برنز)

پانزدهمین دوره - ۲۰۰۶، دوحه(قطر)

- کشتی آزاد

مراد محمدی(طلا)
علی اصغر بذری(طلا)
رضا یزدانی(طلا)
علیرضا حیدری(طلا)
فردین معصومی(نقره)
- کشتی فرنگی
جاسم امیری(نقره)
حمید ریحانی(برنز)
داود عابدین زاده(نقره)
مسعود هاشم زاده(نقره)
مهدی شربیانی(نقره)

شانزدهمین دوره بازی های آسیایی ۲۰۱۰ گوانگژو چین

کشتی آزاد

صادق گودرزی کشتی آزاد ۷۴ کیلوگرم(طلا)
جمال میزایی کشتی آزاد ۸۴ کیلوگرم(طلا)
رضا یزدانی کشتی آزاد ۹۶ کیلوگرم(طلا)
مهدی تقوی کشتی آزاد ۶۶ کیلوگرم(نقره)
فردین معصومی کشتی آزاد ۱۲۰ کیلوگرم(برنز)

کشتی فرنگی:

امید نوروزی کشتی فرنگی ۶۰کیلوگرم(طلا)
سجاد عبدولی کشتی فرنگی ۶۶ کیلوگرم(طلا)
طالب نعمت پور کشتی فرنگی ۸۴ کیلوگرم(طلا)
بابک قربانی کشتی فرنگی ۹۶ کیلوگرم(طلا)
فرشاد علیزاده کشتی فرنگی ۷۴ کیلوگرم(برنز)