به گزارش مشرق، امیر حاج رضایی با انتقاد از وضعیت فوتبال ایران و به ویژه کیفیت لیگ برتر اظهار کرد: در لیگ چهار تیم خوب بازی می کنند و سایر تیم ها شرایط متوسط دارند؛ استقلال، سپاهان، تراکتورسازی و فولاد و با کمی فاصله چند تیم دیگر به طور کلی کیفیت لیگ مطلوب نیست.

وی ادامه داد: وقتی حجم زیادی از مسابقه های فوتبال اروپایی را می بینیم، ناخودآگاه به مقایسه مشغول می شویم. البته توقع نداریم که مثل اروپایی ها باشیم ولی چرا حتی نمی توانیم نزدیک آن ها قرار بگیریم؟ دلایل این مسئله چیست؟

این کارشناس فوتبال همچنین گفت: اگر کمی جست وجو کنیم، دلایل زیادی برای وضعیت فوتبال مان پیدا می کنیم که در دو بخش قابل تقسیم شدن هستند؛ عوامل بیرونی و عوامل درونی. بیرونی ها، مدیریت ها هستند که ضعیفند. فوتبال ما برنامه ریزی ندارد. مثلا ۵۰ درصد فوتبال زیبا به زمین بستگی دارد که در ایران تعداد کمی زمین خوب داریم. همچنین آموزش تاثیر زیادی می تواند داشته باشد.

* انگیزه؟ نداریم!

یکی از مسائلی که باعثمی شود فوتبال زیبایی ارائه شود، انگیزه است ولی این انگیزه را در بیشتر تیم ها و بازیکنان نمی بینیم. این مسئله هم از آن جا ناشی می شود که فرهنگ غلطی در فوتبال مان جاری است. مثلا در هیچ جای دنیا نمی بینیم که رییس هیات مدیره یک باشگاه برای تغییر سرمربی تیمش لشگرکشی کند. تغییر مربی در همه جای دنیا هست و مسئله غریبی نیست. می شد در یک جلسه ساده با رفتاری محترمانه و متمدن، این تغییر صورت بگیرد. این گونه کارها روی کیفیت لیگ هم اثرگذار است.

* سازماندهی؟ نداریم!


وی درباره افت کیفی تیم های فوتبال در ایران و به ویژه نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا گفت: دلیل این مسئله روشن است. در فوتبال ایران ثبات مدیریت و مربی گری نداریم. هر مدیری که می آید تفکر جدیدی ارائه می کند. چند مدیر فوتبالی داریم؟

حاج رضایی همچنین گفت: معتقد نیستم که حتما مدیران فوتبال باید فوتبالی باشند بلکه ممکن است آن ها با قدرت سیاسی یا اقتصادی که دارند، به فوتبال کمک کنند ولی حتما باید کابینه فوتبال شناس داشته باشند. مثلا اگر من کنار یک خلبان می نشینم حرفی برای گفتن ندارم و فقط می توانم امکانات را برایش فراهم کنم. در ایران اما این چیزها نیست. کمیته فنی صوری تشکیل می دهند و تنش ایجاد می شود. سازماندهی درستی در فوتبال ایران نداریم.

* تغییر سبک، تغییر نسل؟ نداریم!

این کارشناس فوتبال همچنین درباره هدف گذاری فدراسیون فوتبال برای تیم ملی(صعود به جام جهانی ۲۰۱۸ و اولویت نداشتن جام ملت های آسیا) اظهار کرد: در قراردادی که با سرمربی می بندیم باید تمام اهداف و استراتژی ها تعیین شود. جام ملت ها و تیم های پایه بسیار مهم هستند و نباید هدف را به این خلاصه کنیم که فقط به جام جهانی صعود کنیم.

وی ادامه داد: اگر هدف فقط صعود به جام جهانی است، چهار بار تاکنون رفته ایم. از این صعود چه گلی به سر فوتبال زده ایم؟ چرا از سرمربی مان نخواسته ایم که در فوتبال مان تغییر سبک و تغییر نسل ایجاد کند؟ این طور باشد باز هم در بهترین حالت به جام جهانی می رویم و در دور اول حذف می شویم.

وی افزود: کشوری مثل انگلیس در دور اول جام جهانی حذف شد ولی برای یورو ۲۰۱۶ برنامه ریزی کرد. نمی شود یکی از اهداف را قربانی دیگری کنیم. مگر رسیدن به جام جهانی پایان آرزوها و نرسیدن به آن پایان دنیاست؟ از ۲۰۰ و چند کشور دنیا فقط ۳۱ کشور به همراه میزبان به جام جهانی می روند. آیا سوئد که به جام جهانی نرسید از ما ضعیف تر است؟

حاج رضایی ادامه داد: فوتبال ما دچار سردرگمی است. انتظارهایی که از فوتبال ملی داشته ایم برآورده نشده است. برخی تصمیم ها که از سوی مسئولان گرفته می شود به نوعی دهن کجی است.

* امید؟ نداریم!

وی در ادامه با اشاره به روند مدیریت فوتبال در سال های گذشته در ایران گفت: به جز یکی دو استثنا، همه مسئولان ما در سالیان دراز، همیشه از آینده هزینه کرده اند. همیشه گفته اند که در آینده چه کاری خواهند کرد ولی تا آن زمان چه کسی زنده است و چه کسی مرده؟ چه قول هایی که دادند و زمان گذشت و در غبار زمان گم شدند.

حاج رضایی افزود: چرا هیچ کس درباره حرف های گذشته اش پاسخگو نبوده است؟ هزینه کردن از آینده ساده است. مثل بدهکاری که به طلبکارش مدام وعده فردا و هفته بعدی را می دهد که هیچ وقت نمی رسد! یک نویسنده اصل آمریکای جنوبی درباره وضعیت کشورش می گوید: " امید برای ما مثل سفته ای است که دائما تاریخ وصولش تمدید می شود و هرگز وصول نمی شود. "

وی ادامه داد: ظرفیت ها مشخص است. اصلا بروند بهترین مربی دنیا را بیاورند. با سازوکاری که فوتبال ما دارد، توقع مردم برآورده نمی شود. من اصلا امیدوار نیستم. تیم ملی به جام جهانی رفت ولی یکی از مربیان جوان، تحصیلکرده، پرشور و دارای مدرک A بین المللی را به برزیل نفرستادند. در عوض کسانی رفتند که بعد عکس و تصویرشان درآمد و آن مسائل پیش آمد.

* صداقت؟ نداریم

وی ادامه داد: ۳۰ سال است که نقد می کنم و نمی دانم چقدر حرف هایم مفید بوده است. آیندگان کار را ادامه می دهند و باید ادامه دهند. حقیقت را از زبان مسئولان نمی شنویم. در همین بحثقرارداد کی روش چقدر تناقض بود؟ صبح یک حرف بود و عصر یک حرف دیگر. از ۹۹ درصد و ۸۰ درصد و این ها حرف می زدند. انگار این افراد برای خود احترام قائل نیستند که دروغ نگویند و وقتی دروغشان فاش می شود هم به آن ها برنمی خورد!

حاج رضایی در پایان گفت: این ها هفت سال است که هستند، بگذارید پنج – شش سال دیگر هم باشند، مسئله ای نیست. در این فوتبال اینقدر آدم های خاکی که جوانی شان را خرج فوتبال کرده اند در خانه نشسته اند و عده ای غیر فوتبالی فرصت طلب جایشان را گرفته اند. عاشقان رفته اند و کاسبان به جایشان آمده اند.

* بازنده ها در فدراسیون نشسته اند

حاج رضایی در پایان با اشاره به شکست تیم ملی نوجوانان در رقابت های قهرمانی آسیا برای کره شمالی گفت: امثال علی دوستی مهر و مصطفی قنبرزاده زحمت می کشند. این ها در تابستان و زمستان زحمت می کشند ولی آخر کار اسم بازنده رویشان می گذارند، در حالی که بازنده ها در فدراسیون، پشت میز نشسته اند.