گروه ورزشی مشرق -فوتبال ایران که همواره شاهد اتفاقات و مسائل عجیبی بوده، هفته گذشته نیز یکی دیگر از رفتارهای منحصر به فردش را رو کرد و در اقدامی کودتاگونه علی دایی، سرمربی پرسپولیس بدون اطلاع مدیرعامل از کار برکنار و حمید درخشان به جای وی معرفی شد. البته، این نقل و انتقال بدون حاشیه نبود و به قدری دامنه دار شده که به نظر می رسد همچنان ادامه داشته باشد.

هرچند علی دایی در این فصل نتایج نه چندان خوبی کسب کرد و می توان نقدهای جدی به عملکرد وی داشت؛ اما این نوع برکناری به قدری بی مقدمه و غیر اصولی - از جهت روال متداول در فوتبال جهان - بود که اعتبار باشگاه بزرگ و محبوبی به نام پرسپولیس را زیر سوال برد. در هیچ جای دنیا بدون اطلاع مدیرعامل یک تیم که مسئولیت بستن قرارداد با سرمربی و بازیکنان را دارد، رئیس هیئت مدیره - که تجربه ثابت کرده برای چهره شدن خود حاضرند دست به هرکار غیرمعقولی بزنند - حکم برکناری سرمربی تیم را آن هم نه به خود وی بلکه از طریق رسانه های مجازی اعلام نمی کند!

اتفاق بدتر زمانی رخ داد که حمید درخشان، سرمربی جدید که هرگونه توافق قبلی را انکار می کند، چند ساعت پس از برکناری کودتاگونه دایی بر سر تمرین حاضر شد و بازیکنان با حضور ۲ سرمربی بر سر تمرین مواجه شدند.هدف نگارش این گزارش تایید عملکرد علی دایی نیست؛ ولی شکل برکناری وی که چه خوشمان بیاید و چه نیاید در جهان و فیفا یک چهره شناخته شده است، به قدری بد بود که بسیاری از کارشناسان و مربیان کشورمان را نیز به واکنش واداشت.


باشگاه را خصوصی کنید

عباس انصاری فرد:مدیرعامل سابق پرسپولیس گفت: معتقدم مسئولان باید به دایی احترام می گذاشتند و برای جدایی با وی به تفاهم می رسیدند. هر مدیری یک روشی دارد ولی بهتر بود باشگاه با برکناری دایی طبق اصول به تفاهم می رسیدند و این را مسالمت آمیز به پایان می رساندند چرا که رعایت نکردن برخی اصول باعثایجاد پس لرزه هایی در تیم می شود. الان نظاره گر هستیم و بوجود آمدن این مشکلات باعثمی شود دودش به چشم خودشان برود.

وی درباره آینده پرسپولیس افزود: اگر وضع تیم به صورت دولتی باشد هر روز مشاهده می کنیم که وزیر تغییر می کند یا مدیر عوض می شود. بهتر است تیم به بخش خصوصی واگذار شود و اگر این امر صورت نگیرد، وضع از این بدتر نیز خواهد شد.

انصاری فرد درباره ارزیابی اش از درخشان در تیم پرسپولیس اظهار کرد: درخشان مربی خوب کشور ماست؛ ولی تا زمانی که یکدلی و اتحاد در تیم نظاره گر نباشیم، این مشکلات وجود دارد. بهترین مربی ها نیز نمی توانند حلال این ناهماهنگی در این تیم نیز باشند.

وی افزود: تفرقه ای که در پرسپولیس وجود دارد باعثچالش این تیم شده است. حتی درخشان نیز به عنوان یک مربی خوب در صورت نبود اتحاد بین تیم نمی تواند نتایج قابل قبولی را با این وضعیت نابسامان برای تیم رقم بزند.

روشی به نام اعتصاب عمومی!

خطیبی سرمربی تراکتورسازی گفت:
من کوچک همه مربیان ایرانی هستم. اگر رئیس کانون مربیان بودم ترجیح می دادم در مورد نحوه برکناری علی دایی همه مربیان اعتصاب کنند! دایی باید با شخصیت مناسب کنار گذاشته شود. درخشان بداند که او را بدتر از دایی کنار می گذارند.

فرکی سرمربی سپاهان:از اتفاقی که رخ داده متأسف و متأثر هستم چرا که در کشورم و در باشگاه بزرگی مثل پرسپولیس با علی دایی که افتخار فوتبال ایران است، برخوردی شد که زیبنده نبود. باید بگویم فصل گدشته و قبل از اینکه علی دایی سرمربی پرسپولیس شود هم از این تیم پیشنهاد داشتم، اما امسال صحبت هایی مطرح شد که هیچ گاه پاسخ من مثبت نبود. دلیلش هم این بود که اعتقاد داشته و دارم که باید دایی فرصت بیشتری برای کار کردن داشت چرا که هر مربی روز خوب و بد دارد. این شکل تحول اشتباه و غلط است و هر توجیهی هم که داشته باشد از نظر من قابل قبول نیست.خداداد عزیزی:این اتفاقات در نهایت به نفع علی تمام می شود. خداوند همواره به علی دایی عنایت داشته و حتماً کارهای خوب زیادی می کند که خدا این قدر دوستش دارد. پرسپولیس با توجه به نفرات و پتانسیلی که دارد نمی تواند قهرمان یا حتی نایب قهرمان لیگ شود و همان بهتر که به اسم علی تمام نشود. مدیریت در فصل نقل و انتقالات بازیکنانی که باید می خرید را نخرید و چند بازیکن مؤثر را از دست داد. این شیوه برکناری دایی حرفه ای و اخلاقی نبود و باز به نفع او شد چون مردم با دیدن این حرکت مدیران پرسپولیس طرفدار علی دایی می شوند و در واقع این اتفاق باعثمحبوب تر شدن این فوتبالی پرافتخار شده است.

منصور پورحیدری:
این نوع برکناری را قبول ندارم حتی با یک آدم معمولی هم این نوع برخورد درست نیست؛ چه برسد به علی دایی که از افتخارات فوتبال این مملکت می باشد و احترام ایشان بسیار واجب است و دلیل این کار را نمی دانم.

محمد زادمهر عضو هیئت مدیره پرسپولیس:این تنش هایی که به وجود آمده کاملا به ضرر پرسپولیس است و باید در رفتارها حرفه ای باشیم. علی دایی خودش حرفه ای است. یک سال کرانچار در پرسپولیس بود که به نظرم خیلی بد مدیریت شد ولی با احترام از این تیم رفت که این قشنگی ورزش است.

وی با اشاره به اتفاقاتی که در روز برکناری دایی رقم خورده بود، اضافه کرد: اگر آن روز یک اتقاق ناگوار رخ می داد چه کسی پاسخگو بود؟ باید خدا را شکر کنیم که آن روز اتفاق بدی رخ نداد. مشکلات را می توان با مدیریت خوب حل کرد ولی این برخورد با یک قهرمان ملی اصلا قابل قبول نیست.

عضو هیات مدیره باشگاه پرسپولیس در خصوص نحوه ابلاغ حکم برکناری دایی گفت: هیات مدیره به طور معمول تصمیمات خود را به مدیرعامل ابلاغ می کند و وی هم آن را اجرا خواهد کرد. به نظرم نحوه برکناری دایی به بدترین شکل ممکن بود. این را فراموش نکنیم که ما همیشه در همه در یک رودخانه هستیم که پرسپولیس کف آن است. یعنی همه ما می آییم و می رویم ولی این پرسپولیس است که می ماند.

همه علیه یک تصمیم

در چنین شرایطی که عموم جامعه فوتبال به رفتارهای صورت گرفته واکنشی منفی نشان دادند، سیاسی تلاش های فراوانی داشت تا نشان دهد که پشیمان است؛ اما به نظر می رسد افکار عمومی قصد تجدید نظر ندارد. باورداشتی که منجر به رفتارهای تندی از سوی هواداران این تیم در پایان دیدار برابر نفت مسجدسلیمان شد.

همه اینها نشان از بلوغ جامعه فوتبال دارد که این روزها قوه تشخیصی پیدا کرده و انتظار رفتارهای حرفه ای دارد؛ موضوعی که در پرسپولیس فراموش شد!