به گزارش مشرق، پس از کش و قوس های فراوان، کارلوس کی روش قراردادش را با فوتبال ایران تمدید کرد تا یک بار دیگر نیمکت تیم ملی ایران " پرتغالی " شود. حالا فوتبال ایران پا به مسیری طولانی گذاشته که یک سرش جام ملت های آسیا و سر دیگرش جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه است.

پیش از این، فوتبال ایران چهار بار طعم صعود به جام جهانی را چشیده است؛ یک بار در سال ۱۹۷۸ و سه بار از ۱۹۹۸ تا ۲۰۱۴. همچنین ایران سه بار قهرمان آسیا شده که هر سه بار پیش از پیروزی انقلاب اسلامی بوده است. هرچند پس از انقلاب هم در چند دوره شایستگی قهرمانی داشته ایم اما هر بار در مرحله نیمه نهایی یا یک چهارم نهایی به سد سنگینی برخورده ایم.

اینک، در آستانه آغاز راهی جدید و طولانی، فوتبال ایران در آزمونی حساس قرار گرفته است، پرسش اصلی آزمون این است که " هدف مهم و اصلی فوتبال ایران در افق چهار ساله پیش رو چیست؟ "

پیش تر گفته ایم که هدف فوتبال ایران، امروز دیگر باید صعود از مرحله گروهی جام جهانی و رسیدن به جمع ۱۶ تیم برتر دنیا باشد. این هم گفتیم که اگر برای پیشرفت لازم است، می شود جام ملت های آسیا را کمرنگ دید اما چنین اندیشه ای نباید باعثرکود و بهانه ای برای کم کاری و سهل انگاری شود. هر کدام از کشورهای آسیایی در جام ملت های آسیا دنبال هدف خاصی هستند. عربستان سعودی، نزدیک ترین و سنتی ترین رقیب ایران در آسیا می خواهد اعتبار از دست رفته اش را بازیابد. ژاپن می خواهد تعداد قهرمانی هایش را بیشتر کند تا ایران را باز هم پشت سر بگذارد و به تنهایی پرافتخارترین تیم آسیا شود.

استرالیا، میزبان رقابت هاست و هدفی جز رسیدن به قله فوتبال قاره کهن ندارد. شاید – بخوانید حتما – فوتبالیست های سرزمین کانگوروها دوست دارند در نیمه نهایی با ایران روبه رو شوند و انتقام شکست تاریخی سال ۱۹۹۷ را بگیرند.

کره جنوبی در میان آسیایی ها چندان اهمیتی به جام ملت های آسیا نمی دهد و به این رقابت ها بیشتر به عنوان یک تورنمنت تدارکاتی بزرگ برای پیشرفت های آینده نگاه می کند. صد البته که کره ای ها مزد این نگاه خود را هم بارها گرفته اند و در جام های جهانی حضوری دائمی و موفق داشته اند.

در جلسه ای که نخستین توافق برای تمدید قرارداد بین کی روش و کفاشیان شکل گرفت، هر دو نفر گفتند که هدف اصلی تیم ملی صعود به جام جهانی ۲۰۱۸ است و جام ملت ها چندان اهمیت ندارد.

ای کاش، قربانی کردن جام ملت ها در اندیشه فدراسیون نشین ها و سرمربی پرتغالی تیم ملی نه به قیمت صعود به جام جهانی روسیه، که به قیمت صعود به جمع ۱۶ و حتی ۸ تیم برتر جام جهانی بود تا دست کم هواداران فوتبال ایران به آینده دلگرم می شدند و ناکامی احتمالی در جام ملت ها را با رویای موفقیت در جام جهانی راحت تر هضم می کردند.

متاسفانه در روزهایی که منتهای خواسته اهالی فوتبال بالا رفتن سقف بودجه باشگاه ها و فدراسیون فوتبال است، این سقف آرزوهای فوتبال ایران است که پایین مانده و عنقریب است که بر سر اهالی فوتبال ایران آوار شود.

حالا که کارلوس کی روش – پس از حرف و حدیثها و کش و قوس فراوان – به ایران بازمی گردد تا به کارش ادامه دهد، باید سقف آرزوهای فوتبال ایران و سطح انتظار مسئولان فدراسیون فوتبال از سرمربی پرتغالی و تیم ملی بالاتر برود.

قطعا و یقینا مردم ایران – که فوتبال را خوب می فهمند – دیگر با صعود حرف به جام جهانی به سقف خواسته خود نمی رسند و شاید دیگر با صعود به جام جهانی به خیابان هم نریزند. آن ها دیگر انتظار دارند که فوتبال خود را در جمع بهترین های دنیا ببینند.

اهالی فوتبال و به ویژه دست اندرکاران فوتبال ملی ایران باید باور کنند که روزگار سروری فوتبال ایران در آسیا چندین سال است به سر آمده و این رشته حتی در آسیا هم دیگر نمی تواند چندان سرش را بالا بگیرد.

فوتبال ایران اگر می خواهد یک بار دیگر در آسیا آقایی کند و مردم را همچنان شیفته خود نگاه دارد، تنها راهی که پیش رو دارد این است که نگاه درستی به مسابقه ها پیش رو داشته باشد و اسیر احساسات نشود.

صعود به جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه، هدف خوب و قابل احترامی است اما ساده لوحی است که فکر کنیم نهایت آرزوی فوتبال ایران است. اگر کسی چنین عقیده ای دارد یا می خواهد بذر چنین اندیشه ای را در ذهن هوادار فوتبال در ایران بکارد، نمی تواند ادعا کند که به فوتبال ایران خدمت کرده است.