سعید اکبری:مصاحبه ها قابل پیش بینی نیستند. برای خبرنگاران پیش می آید که گاهی برای یک موضوع ساده با یک فرد تماس می گیرند و در نهایت به حرف هایی می رسند که می تواند بسیار مهم باشد. مصاحبه با پرویز مظلومی از آن مصاحبه ها بود. گفت وگو از مراسم تجلیل از غلامحسین مظلومی، رسید به قبل؛ به پلاکاردی که برای روزشمار جدایی او و بازگشت مربی فعلی استقلال روی سکوها گذاشتند. ماجرا به اولین دوره قهرمانی لیگ برتر هم کشید؛ فصلی که استقلال در انزلی نبُرد تا پرسپولیس در تهران ببرد و قهرمان شود. مظلومی در این مصاحبه غیرمستقیم کدهایی داد و حرف های جواد نکونام را در گفت وگو با خبرورزشی تلویحاً تأیید کرد؛ وقتی این بازیکن گفته بود «آقایان» از شکست ۳ بر ۲ استقلال در دربی خوشحال شده بودند.
آقای مظلومی، مراسم تجلیل از برادرتان شکیل برگزار شد…
جا دارد از همه کسانی که آمدند، تشکر کنم. از فرمانده نیروی انتظامی، پیشکسوت ها، هنرمندان، مربیان استقلال، بازیکنان این تیم و مسئولان باشگاه. واقعاً جای تشکر دارد. اول مراسم یک مقدار سوءتفاهم پیش آمد که چرا استقلالی ها نیامدند ولی تمرین داشتند و خودشان را رساندند. باید از همه کسانی که آمدند، قدردانی و تشکر کنم. غلامحسین نیاز داشت روحیه بگیرد و این روحیه به او داده شد. خدا شاهد است بعد از مراسم کلی سرحال بود و می خندید. مشکل یک بیمار فقط مالی نیست و باید به او انگیزه هم داده شود. خدا را شکر…
البته بعد از مراسم صحبتی شد که شما و برادرتان اختلاف دارید که در این شرایط زیاد جالب نبود.
اگر چیزی بوده، مربوط به گذشته است. من همیشه در کنار غلامحسین هستم. خدا را شکر خانواده اش مثل شیر پشت او هستند و تمام هزینه های درمانش را پرداخت می کنند. درست است می گویند نیاز نداریم ولی هزینه های درمان غلامحسین زیاد است. درمان او طول کشیده…
توقع شما چیست؟
آدم های ورزشی جلو بیایند. پرویز مگر چهره ملی نیست؟ او پرافتخارترین بازیکن استقلال در دربی هاست. ۶ گل زده و این شوخی نیست. مشکلات مالی زیادی برای درمان او وجود دارد. دست شان بسته است و می دانم با چه سختی ای پول تهیه می کنند. به نظرم وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال باید به عنوان یک پیشکسوت ملی به او احترام بگذارند.
آقای مظلومی توقعی دارید؟
(خنده تلخ) واقعاً آزار دهنده است. تا وقتی بازی کنی، دوستت دارند، تا رفتی فراموش می شوی. به خاطر همین است که هرکس در فوتبال حضور دارد، می خواهد سریع خودش را ببندد تا فردا دیگر به این وضعیت دچار نشود.
وضعیت برادرتان به چه شکل است؟ قرار است دوباره عمل شود.
بله، هر روز یک مشکل پیش می آید. درد زیادی در شکمش دارد. قرار است فردا پس فردا روی کمرش عملی انجام شود. یک پمپی می گذارند تا درد را کنترل کند. هزینه همین پمپ ۵۰ میلیون تومان است، تازه بدون هزینه عمل. شبی هم دو میلیون تومان هزینه بیمارستان است. پسرهایش همیشه می گویند ما نیازی به کمک کسی نداریم ولی بالاخره اگر گنج هم داشته باشند، تمام می شود. هزینه ها واقعاً سرسام آور است. با این حال دست تمام کسانی که برای روحیه دادن به غلامحسین آمده اند، درد نکند. نه فقط با او، با همه پیشکسوت ها باید چنین رفتاری شود. قدیمی ها درآمدی از فوتبال نداشتند. بالاترین قرارداد آنها ۵۰ هزار تومان بود. اکثر آنها نیازمند هستند. همین پیشکسوت ها به المپیک رفتند و تیم ایران را قهرمان جام ملت ها کردند. غلامحسین در آخرین قهرمانی جام ملت ها کنار ایران بود. باید به این عزیزان کمک شود. الان بیمه قهرمانی گذاشته اند که سالی ۱۰ میلیون تومان می دهد. این پول یک جلسه شیمی درمانی است. بیمه قهرمانان چه دردی را دوا می کند؟ ندهند بهتر است.
در مراسم دوشنبه، دوباره شعار «پرویز سوبله چوبله» شنیده شد.
هواداران استقلال محبت دارند. تاریخ است و فراموش نشدنی. این عددی است که جلوی عدد کذایی ۶ قرار گرفته است. استقلالی ها افتخار می کنند. من را هم می بینند، یاد آن عدد می افتند. ممنونم از آنها که این عدد را ماندگار کردند، درست مثل عدد پرسپولیسی ها. تازه آنها جشن هم می گیرند. من خواهشم از مسئولان استقلال این است که حرکتی کنند. باید برای عدد ۴ هم جشن گرفت. ما خودمان باید پیشقدم شویم و جشن بگیریم.
حنیف عمران زاده گفته بود ۶ را هیچ کس ندیده ولی ۴ مربوط به الان است و همه دیده اند.
البته شاید در آینده هم پرسپولیسی ها بگویند ۴ قدیمی شده. کری خوانی همیشه بین طرفداران هست. در هر صورت کسی الان ۶ را یادش نیست ولی ۴ جدید است. شاید یک روزی ۴ هم کهنه شود.
علی پروین به خبرورزشی گفت که اینقدر استقلالی ها را اذیت نکنید، آنها بیشتر از ما برده اند.
علی پروین واقعاً راستگو و واقع بین است. بله، ما بیشتر برده ایم ولی جشنی که گرفته اند، مبارک شان باشد. امیدوارم این ۴ هم هیچ وقت از یاد طرفداران نرود.
شما، حجازی و حتی مایلی کهن دیروز تشویق شدید. این خیلی معنادار بود.
مردم محبت دارند. ما خالصانه کار کردیم. چشم داشتی هم نداشتیم. خودمان را از مجموعه استقلال می دانیم. ناصرخان هم که فراموش نشدنی است. مایلی کهن هم با حرف هایی که می زند، در دل مردم جا دارد.
نکته این شعارها چه بود؟ وقتی سرمربی استقلال آمد، تشویق شدید.
راستش من نکته اش را نمی دانم، نکته اش این بود که گفتند پرویز سوبله چوبله. شما دنبال دلایل دیگری نگردید. خودتان می دانید که من وارد یکسری مسائل و جریانات حاشیه ای نمی شوم.
شما ۴ دربی بردید و با قهرمانی حذفی از استقلال رفتید. خیلی ها می گویند اگر مربی دیگری جای شما بود، می ماند و ادامه می داد.
دیگر خودتان خبر دارید. دلایل خاصی داشت. نمی دانم، شاید من لیاقتش را نداشتم که روی نیمکت استقلال بنشینم.
صادقانه بگویید از آقای فتح ا… زاده چقدر دلخور هستید؟
گله مند که هستم ولی دوستی مان را به هم نمی زنم. سال سوم حمایت لازم را از من نکرد، در حالی که لیست هم داده بودم. در هر صورت دوستش دارم، شاید زورش به هیأت مدیره نرسید وگرنه تصمیمش این بود که من بمانم.
اگر می ماندید، ممکن بود بردهایتان در دربی را به عدد ۶ برسانید؟
نمی دانم ولی می توانستیم. خیلی جالب است که روابط عمومی پرسپولیس در برنامه ۹۰ اعلام کرد آن وسط یک مساوی داشتیم. ولی آن که بازی جام ولایت بود و رسمی نبود. دو تیم ملی پوش هایشان را نداشتند. الان می بینید که خیلی ها عدد ۴ را نشان می دهند چون در دل مردم جا افتاده است. پرسپولیسی ها الکی خودشان را سرگرم نکنند که ۴ بازی پشت سر هم نباخته اند. ۴ بازی رسمی را باخته اند و این را مردم می دانند. عدد ۴ هم که ماندگار شده است.
هنوز به ۳-۲ معروف فکر می کنید؟
ورقش نزن. بهتر است…
مگر اتفاق خاصی افتاده بود؟ پشت پرده خاصی داشت؟
تاریخ خیلی چیزها را درباره آن دربی مشخص می کند. هیچ وقت ابر پشت ماه پنهان نمی ماند. در آینده معلوم می شود در آن بازی چه گذشت.
وقتی این طور حرف می زنید یعنی بازی غیر طبیعی بود.
بله، ما در روال عادی نباختیم، غیر طبیعی بود.
روشن تر حرف می زنید؟ چه اتفاقی افتاد؟
پرسپولیسی ها بردند ولی شما ببینید ما دو گل جلو بودیم. بازیکنان بازی را ول کردند. باید ۴،۵ گل می زدیم. برای همین می گویم عادی نیست. اگر عادی بود که گل سوم و چهارم را هم می زدیم. بی انگیزگی بچه ها باعثشد ببازیم. بی تفاوتی شان، غرورشان.
شاید هم غرور شما.
شاید این مسئله هم تأثیرگذار بود ولی همه چیز دست به دست هم داد که آنها سه گل بزنند و بازی را ببرند.
پس اتفاق پشت پرده چه بود؟
همین مسائلی که گفتم. چرا تیم ۱۰ نفره به یک باره اوج می گیرد و به آن شکل بازی می کند و ما…
یعنی نمی خواستند پرویز مظلومی ببرد؟
نمی دانم، شاید چون من بودم، باختیم! من را وارد این جریان ها نکنید. گذشت زمان همه چیز را مشخص می کند.
شما و امیر قلعه نویی با هم بد هستید. این را همه می دانند. چرا؟
خیلی واضح می گویم رابطه ما با هم دوستانه نیست. فقط یک سلام و علیک داریم. دیروز هم وقتی آمد روی نیمکت، دیدم که عکاس ها هم آمدند عکس بگیرند ولی چون شلوغ شده بود، مسئولان او را به طرف جایگاه هدایت کردند.
ولی به نظر می رسید نمی خواستید رودررو شوید.
نه این شبهه ای بود که به وجود آمد. اصلاً این طور نبود. ما با هم سلام و علیک داریم ولی اختلاف بین مان هست.
شما همیشه از او گلایه دارید. از داستان پلاکارد و روزشمار بازگشتش بگیرید تا…
من که نمی توانم بگویم از دیدن آن پلاکارد خوشحال شدم.
البته نکونام کدهایی در مصاحبه اش داده بود و گفته بود اگر با مربیان قبلی استقلال صحبت کنید، مشخص می شود پهلوان من هستم یا سرمربی فعلی استقلال. او گفته بود بعد از دربی ۳-۲ «آقایان» خوشحالی کردند. البته اسمی نبرده بود.
من چیزی ندیدم و نمی توانم قضاوت کنم. حضرت محمد(ص) می گوید چیزی را ندیده ای باور نکن. من هم یک مسلمان هستم و تا نبینم، نمی توانم بگویم واقعیت داشته یا نه. راجع به آن دربی که شبهات زیاد بود. من از چیزی مطمئن نمی شوم تا اینکه ببینم ولی صحبت ها را کسی کرده که بازیکن بااخلاقی است، بازیکن مورد اعتمادی است. حتماً کسی به نکونام چیزی گفته که آن حرف را زده است ولی من واقعاً ندیدم. طبیعتاً وقتی ما دربی را می بردیم، خیلی ها ناراحت می شدند. نمی دانم حالا ناراحتی چه کسانی طبیعی بود و چه کسانی نبود ولی من زیاد وارد این مسائل نمی شوم.
درست است ندیده اید، ولی حس کرده اید!
امیدوارم همه عاقبت به خیر شوند. از راه راستی که داریم، منحرف نشویم چون در آن دنیا باید جوابگو باشیم. این طور نیست که هر کاری بکنیم، سرمان را گذاشتیم زمین، تمام است. باید آن دنیا جواب رفتار و کردارهایمان را بدهیم ولی مثلاً من سر ماجرای پلاکاردی که روزشمار بازگشت مربی دیگری را زده بودند، خیلی دلخور شدم. آنها اگر استقلالی بودند که نباید دو ماه مانده به مسابقات لیگ چنین کاری می کردند. ما حذفی را برده بودیم و در لیگ برتر هم در کورس بودیم که قهرمان شویم. یکسری آدم ها این کارها را کردند و اثر معکوس در تیم ما داشت. من دیدم که چقدر در تیم پچ پچ زیاد شده. با آن کار اعتماد را از بین بردند و دیگر حرف مربی در تیم، حرف نبود.
مطمئن هستید که فقط کار لیدرها بود؟
من با آدم هایی که پلاکارد را گذاشتند کار داشتم، حالا کاری به این نداشتم که چه کسی دستور داده پلاکارد را بزنند. این آدم ها استقلالی نبودند. یک استقلالی، قهرمانی می خواهد، برایش تیم مهم است، حالا چه فرقی می کند مظلومی روی نیمکت باشد یا مربی دیگری. بدون مظلومی یا با مظلومی استقلال باید قهرمان شود. پس اگر کسی کاری خارج از این کرده، یعنی استقلالی نبوده است. ببینید ما آن سال حذفی را بردیم و در ۴ دربی هم برنده شدیم. با یک امتیاز در نهایت قهرمانی را باختیم. وقتی پلاکارد زدند، استقلال در صدر جدول بود. واقعاً کدام استقلالی این کار را می کند؟ این ها مزدبگیر بودند!
مزد بگیر چه فرد یا افرادی؟
نمی دانم. واقعاً یک استقلالی این کار را می کند؟ متأسفانه این حرکت را کردند و باعثشدند تیم لطمه بخورد. آنها اگر استقلالی بودند که به تیم خودشان لطمه نمی زدند.
به نظر می رسد خیلی حرف ها دارید!
من واقعاً کاری ندارم چه کسی روی نیمکت استقلال است. بنده ۲۵ سال در تیم استقلال بودم و زحمت کشیدم. خدا شاهد است خیلی وقت ها مجانی کار کردم. قراردادی بستم که پایین تر از قیمت بود؛ چه در زمان بازیگری، چه دستیاری و چه سرمربیگری. همیشه دوست داشتم این تیم آرامش داشته باشد و اگر من حرف بزنم، می شوم مثل آن عده که پلاکارد گرفتند و تیم را به هم ریختند. من نمی خواهم آرامش استقلال به هم بریزد. افتخارم این است که استقلالی ها با احترام درباره ام حرف می زنند. این برای من اهمیت دارد. الان برایم فرقی ندارد، چه مربی فعلی باشد چه فرد دیگری، از استقلال حمایت می کنم. دوست ندارم تیم را به چالش بکشم ولی نمی گویم دلم پر نیست. هنوز طلبم را نگرفته ام و مالیاتش را پرداخت کرده ام. الان چیزهایی به دل دارم که برای همیشه در قلبم باقی می ماند. از آن اولین دوره لیگ برتر بگیرید و باخت در انزلی و از دست دادن قهرمانی تا خیلی چیزهای دیگر.
هفت خرداد ۱۳۸۱ و رازهایی که هنوز افشا نشده!
ببینید آدم وقتی یک صحبتی می کند، باید پشتش قرص باشد. حمایت شود. نیایند بگویند مدرکت کو؟ این چیزها که مدرک ندارد.
اتفاقاً الان در کمیته اخلاق می گویند مدرکت کو.
من هم حرفم همین است. وقتی بازیکن ول می کند تا تیم گل بخورد، من چه مدرکی بیاورم؟! این حرف آدم را وارد مسائل قضایی می کند و می گویند مدرک بیاور. ولی اگر راست و حسینی مسئولان حمایت کنند، نه تنها من بلکه همه حرف می زنند. ما از روی حب و بغض حرف نمی زنیم، اتفاقات افتاده را می گوییم. اگر قرار است فوتبال پاک شود، باید روی حقیقی آن را به مردم نشان بدهیم نه اینکه تا کسی حرف زد، بگوییم مدرکت کو. مگر این چیزها مدرک هم دارد؟
یک سؤال می پرسیم راحت پاسخ بدهید. آیا سرمربی استقلال به خاطر تشویق شما و ناصر حجازی ناراحت شد؟
من ندیدمش که ببینم چه احساسی دارد ولی من خودم خوشحال می شوم او تشویق شود. هرکسی برای استقلال زحمت کشیده، باید تشویق شود.
سؤال آخر ما هم درباره ماجرای دعوت شما به چالش سطل یخ است، آن هم از طرف ایمون زاید. اجرا می کنید؟
راستش اگر اینطوری باشد، پرسپولیسی ها باید دریای آب یخ روی سرشان بریزند. به هر حال ۴ بار آنها را برده ام و دوستان باید یک استخر آب یخ روی سرشان خالی کنند.
اگر اجرا کنید چه کسی را دعوت می کنید؟
باید استیلی و دایی را دعوت کنم دیگر. شوخی کردم.
علی پروین را چطور؟
علی آقا را خیلی دوست دارم. او استاد ماست. پروین واقعیت فوتبال است. ما باید خیلی هوای امثال پروین را در این فوتبال داشته باشیم.
۲۵۱ ۴۱